Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Investičné chute majetných sa menia, reality a zlato strácajú cveng

06.05.2017, 10:00 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Najbohatší Slováci aj napriek pretrvávajúcemu neštandardnému stavu na finančných trhoch ostávajú verní hlavne konzervatívnejším riešeniam. No medziročne predsa len badať posuny v ich investičnom apetíte.

 • Tlačiť
 • 1

Podľa prieskumu, ktorý urobila UniCredit Private Banking Survey, najobľúbenejším nástrojom pre najmajetnejších ostávajú podielové fondy, hoci záujem o ne medziročne viditeľne poklesol. Predovšetkým na úkor iných cenných papierov, ktoré vo svojom portfóliu hlási viac ako polovica klientov s majetkom nad 110-tisíc eur. Ide najmä o investičné certifikáty.

Posun pozorujú bankári aj u klientov, ktorí obľubujú akciové tituly. Prioritne siahajú po známych firmách a tiež po akciách ponúkajúcich stabilne výplatu dividendy.

Prieskum naznačuje, že predošlý nadštandardný dopyt po realitách začal opadať. Dynamika záujmu o cenné kovy, nehnuteľnosti a pôdu klesol za rok zhruba na polovičnú úroveň. Vysvetliť to možno relatívne vysokou cenou slovenskej pôdy a tým, že väčšina dobrých rezidenčných nehnuteľností, ktoré sa dali kúpiť za prijateľnú cenu, sa minula. Nie je preto až takým prekvapením, že po záujme o byty v najväčších mestách sú teraz v kurze dovolenkové a rekreačné reality v zahraničí. Napríklad v Chorvátsku.

Neprehliadnite

Viac rizika a menej nákladov

Pravda, nový status quo nepustí a ako upozorňuje Marek Benčat, riaditeľ privátneho bankovníctva Privatbanky, exitujú v súčasnosti len dve riešenia pre klientov. Buď zreálnia svoje očakávania týkajúce sa výšky zhodnotenia finančných prostriedkov a zachovajú svoj rizikový profil, alebo si musia uvedomiť, že vyššie výnosy možno dosiahnuť iba cez nástroje s vyššou mierou rizika.

Uvádza aj konkrétne, že kým pred niekoľkými rokmi na dosiahnutie napríklad sedempercentného ročného výnosu stačili výhradne dlhopisy, dnes sa podobný výnos docieli, len ak podiel akciovej zložky na portfóliu predstavuje minimálne polovicu. A aj v tom prípade je pravdepodobnosť získania takéhoto výnosu omnoho nižšia. Uzatvára tak, že akcie sa stávajú v súčasnosti nevyhnutnou súčasťou portfólií klientov, ktorí očakávajú vyššie zhodnotenie.

Väčšiu váhu majú určite aj vstupné poplatky pre investičné produkty. Pretože pri niekedy symbolických výnosoch ich môžu najdrahšie produkty na trhu aj celé „spotrebovať“ na poplatky. Michaela Kaňová z Erste Private Bankingu potvrdzuje, že klienti hlavne preto čoraz častejšie siahajú po ETF. Ide o obchodovateľné fondy na burzách, ktoré kopírujú investičnú stratégiu najznámejších burzových indexov. Preto pri nich absentujú náklady na investičnú stratégiu a správu, čo z nich robí lacnejšie nástroje.

Hotovosti je vďaka centrálnym bankám dostatok, čo môže evokovať, že žijeme v prostredí, kde nehrozí žiadne riziko 

Dlhopisy rozvíjajúcich sa štátov

A ako v Erste menili portfóliá vzhľadom na očakávaný vývoj finančných trhov? „V prvom kvartáli sme v rámci aktívne riadeného konzervatívneho portfólia dokupovali akcie, americké podnikové dlhopisy v investičnom aj neinvestičnom stupni, ako aj štátne dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov v lokálnych menách,“ vypočítava M. Kaňová.

Dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov strednej a východnej Európy s kratšou splatnosťou uprednostňuje v portfóliách opatrených klientov aj VÚB. Jej šéfka privátnych klientov Blažena Strečanská to obhajuje jednak obdobím politickej neistoty, ale na druhej strane aj hospodárskymi výsledkami firiem z tohto regiónu, ktoré dokonca prekonali očakávania analytikov. „Taktiež vývoj hrubého domáceho produktu dosahuje solídny rast.“

Miroslav Paulen, riaditeľ divízie privátneho bankovníctva ČSOB, však upozorňuje, že vzhľadom na už značne vysoké ceny dlhopisov aj akcií je ešte viac rozhodujúca otázka kvalitnej diverzifikácie. „Zrejme sa blíži obdobie, keď kvalita emitentov v portfóliu bude oveľa dôležitejšia, ako to bolo uplynulých päť až osem rokov.“ Svoj argument podporuje tým, že hotovosti je vďaka centrálnym bankám dostatok, čo môže evokovať, že žijeme v prostredí, kde nehrozí žiadne riziko.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 18/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.