Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

K eurofondom sa dostanú len vyvolené nemocnice

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je na Slovensku 179 nemocníc, no len štvrtina z nich dostane možnosť čerpať prostriedky Európskej únie. Rezort sa rozhodol, že v budúcnosti bude rozvíjať a finančne podporovať len tie zdravotnícke zariadenia, ktoré „majú potenciál napĺňať ich stanovené ciele“.

04.05.2017, 14:00 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Okrem zdravotníckych zariadení v Bratislavskom kraji, ktorým pravidlá Únie neumožňujú čerpať eurofondy, budú musieť hľadať zdroje inde aj nemocnice v ďalších krajoch. Najmä špecializované ústavy a zdravotnícke zariadenia či menšie regionálne nemocnice.

Na zozname „vyvolených“ sa napokon ocitlo 44 všeobecných nemocníc. Okrem štátnych aj niektoré zariadenia vyšších územných celkov či súkromné nemocnice, najmä sietí Svet zdravia a Agel.

Neprehliadnite

Všeobecných nemocníc je na Slovensku celkovo 68. Ministerstvo tvrdí, že o tom, ktoré zariadenia bude podporovať, rozhodlo na základe viacerých indikátorov. Jedným z ťažiskových ukazovateľov mal byť počet hospitalizácií a primárnych prevozov záchrannej zdravotnej služby. Do úvahy sa brala aj veľkosť zdravotníckych zariadení v zmysle počtu lôžok, ich súčasné zaradenie do minimálnej siete či reálna spádovosť alebo časová dostupnosť v letnom a zimnom období.

Milióny na modernizáciu

Prihliadať sa malo na súčasné technické a personálne vybavenie nemocníc vhodné na poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti. Rovnako na počet chirurgických zákrokov a pôrodov, ktoré vykonávajú, ale aj na sociálnu situáciu v regióne. Hlavným cieľom pomoci zo štrukturálnych fondov je skvalitniť podmienky v zdravotníckych zariadeniach, aby sa mohli starať o akútnych pacientov v požadovanej kvalite a rozsahu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)