Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bankový Big Bang sa blíži, systémy sa otvoria množstvu iných hráčov

Keď pred piatimi rokmi slovenské Viamo spúšťalo posielanie peňazí cez mobil, malo za sebou viac ako rok rokovaní s bankami o reálnom prevádzkovaní systému. Za ten rok sa firma dokázala dohodnúť s dvomi bankami na aktívnom prístupe k účtu, teda na tom, že ich klienti mohli peniaze nielen prijímať, ale i posielať.

11.05.2017, 13:00 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

A ich počet sa ani za päť rokov nezvýšil. Banky sú – nielen na Slovensku – veľmi citlivé na prístup k vlastným systémom, ktoré s veľkými investíciami budujú na prevádzkovanie ich základnej funkcie: sprostredkovania platieb.

Od januára budúceho roka by Viamo nemuselo tráviť mesiace rokovaniami s bankami a navyše s nevýraznými výsledkami. Začne totiž platiť nová európska smernica o platobných systémoch. A tá bankám ukladá jasnú povinnosť – ak technologická spoločnosť s dostatočným zabezpečením požiada o prístup do bankového systému, banka ho musí poskytnúť.

A nielen to. Banka nesmie transakcie sprístupňovať klientom tretej strany drahšie či v horšej kvalite ako vlastným klientom. Európska komisia s oneskorením predstavila i technologické špecifikácie prístupu, ktoré následne začnú platiť v júli budúceho roka. Ale „nik nebude tvoriť na pol roka dočasný systém, radšej spustí plný prístup hneď od januára“, hovorí šéf českého Deloitte Štěpán Húsek.

Neprehliadnite

Ktorá z bánk by nestihla splniť prístup tretím stranám, riskuje poškodenie svojho renomé. Aplikácie tretích strán by mohli klientom hlásiť, že banka XY nespĺňa zákonné požiadavky. Konzultanti majú už na toto očakávané správanie aj nový technologický termín: „screencrapping“.

Ďalšia skratka

Legislatíva rozoznáva dva druhy žiadateľov o prístup do bankových systémov, pasívnych a aktívnych. Tých prvých bude zaujímať hlavne stav na účte a výpis transakcií. Napríklad na to, aby tieto údaje mohli importovať do účtovných systémov bez potreby účtovníčky. Tí aktívni budú môcť priamo inicializovať platbu. V prípade Viama je to poslanie platby na vybraté mobilné číslo, pričom aplikácia v pozadí vlastne vytvorí prevod z jedného bankového účtu na druhý.

Kto vidí obrovský priestor pre takzvané fintechy, teda technologické firmy zamerané na finančný sektor, má pravdu. Ale prvým, ktorý bude môcť otvorenie systémov reálne využiť, budú hlavne banky. Otvorenie konkurenčných systémov im umožní napríklad ľahšie prenášať účty. Čo je jedna z oblastí, kde existuje len veľmi malá mobilita napriek tomu, že legislatíva umožňuje takmer automatický, no stále zdĺhavý presun účtu medzi bankami vrátane nastavení.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)