Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo z predpovedí o budúcnosti bankovníctva vychádza a čo nie

05.05.2017, 08:35 | Martina Kláseková | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Bankári si už dlhšie uvedomujú, že mnoho zmien – predvidateľných i nepredvidateľných – ich neminie, ale tiež vidia, že niektoré z predošlých predpovedí prichádzajúcich z poradenských spoločností sa nesplnili. Napriek tomu sa na zmeny musia pripravovať.

 • Tlačiť
 • 1

Vízia 1: Kamenné pobočky zaniknú, banky sa presunú do digitálneho sveta

Počet pobočiek rastie

Pred rokmi poradenské firmy presviedčali bankárov o tom, že budúcnosť bankovníctva znamená smrť pobočkám. Ich predpovede sa však ukázali buď ako nesprávne, alebo aspoň priveľmi vzdialené a príprava na takúto budúcnosť príliš predčasná. Aj keď napríklad v západnej Európe banky masovo zatvárajú pobočky, nezbavujú sa ich úplne. Len v snahe znižovať náklady korigujú niekedy i prebujnenú sieť. Na Slovensku možno sledovať úplne opačný trend, pobočky pribúdajú. Starajú sa o to najmä Prima banka Slovensko a Poštová banka, ktoré sa rozhodli svoju kamennú sieť rozširovať. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v krajine vlani pribudli v čistom len dve pobočky. Veľké banky totiž pobočky skôr korigovali. V krajine bolo podľa štatistík centrálnej banky koncom roka 1 293 pobočiek alebo nižších organizačných jednotiek. Len na porovnanie, v roku 2008 ich bolo o 35 menej, hoci tu pôsobilo viac subjektov.

Skok do mobilu

Aj keď banky rozvíjajú obchodnú sieť, úloha pobočky sa zmenila. Banky aj poplatkovou politikou učia ľudí robiť bežné transakcie cez internet alebo cez mobil. Hotovosť sa snažia z pobočiek vytlačiť čo najviac, lebo práca s ňou je nákladná. Preto tento rok veľké banky zvyšovali poplatky za prácu s hotovosťou. Presun do internet bankingu je však len medzizastávkou. S rozvojom smartfónov sa ľudia pri využívaní bankových služieb presúvajú priamo do mobilov. Na ilustráciu, v Tatra banke má klient prehľad aj o investíciách do fondov či do DDS, viaceré banky ponúkajú možnosť sledovať si rodinný rozpočet, pričom samy triedia platby podľa typu na základe údajov o prijímateľoch.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Finančné služby

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.