Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Éra Slovenska ako lacnej montážnej haly sa končí

16.05.2017, 19:00 | Michal Lehuta | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska môže volanie po vyšších mzdách v konečnom dôsledku naraziť na slabší ľudský kapitál, teda výsledky školstva, vedy a výskumu. Upozorňuje aj na paradoxné zdražovanie tvorby lepšie platených miest v posledných rokoch

 • Tlačiť
 • 9

Tagy

mzda, mzdy, plat

Rastový model Slovenska založený najmä na nízkych platoch zrejme končí, uznáva ekonóm. Ale zdá sa, že ho nemá veľmi čo nahradiť. „Nevenujeme dosť pozornosti zdravému podnikateľskému prostrediu, dôležitosti vzdelania a zdražujeme produktívnejšiu prácu,“ hovorí Ján Tóth. Pre TREND vysvetľuje aj to, prečo je v poriadku dovážať lacnú pracovnú silu a prečo znižovanie odvodov pre politikov nie je sexi.

V poslednom období badáme frontálny útok koaličných i opozičných politikov na rast platov. Čo si o tom máme myslieť?

To, že mzdy sú dôležitá politická a spoločenská téma, je úplne v poriadku. Veď hospodárska politika má byť o tom, ako maximalizovať úžitok, spotrebu, a teda aj príjmy na udržateľnej báze. Možno to malo byť témou už skôr. Treba si však dať pozor na tradičný kompromis medzi mzdami a zamestnanosťou. Keď sú mzdy nižšie, najať pracovnú silu je atraktívnejšie. Keď sú vysoké, zamestnávatelia si viac budú dávať pozor na to, koho najmú, a môžu investovať viac do automatizácie.

Neprehliadnite

Ku ktorému z týchto cieľov by sa politici mali prikláňať?

Tým, že sme historicky mali vysokú nezamestnanosť, v minulosti bolo lepšie sa sústrediť skôr na zamestnanosť. Pre spoločnosť je lepšie, keď je čo najviac ľudí zamestnaných, aj keď s nižšími mzdami, ako keby priemerná mzda bola vysoká a zamestnaný bol menší počet ľudí. Samozrejme, tá situácia sa mení: nezamestnanosť sa blíži k historickým minimám a tým sa má meniť aj tento pohľad. Môže byť väčší dôraz na mzdy. Ale netreba to preháňať, lebo nezamestnanosť je u nás stále v medzinárodnom meradle vysoká. Dlhodobé skokové nárasty miezd nad rast produktivity by mohli zamestnanosť zabrzdiť.

Cítite tlak verejnosti na rast miezd?

Čakal by som, že bude väčší. Vidieť náznaky v automobilkách alebo hypermarketoch. Ale v agregovaných číslach prekvapivo stále nevidíme výrazne zrýchlený rast miezd. No predpokladáme, že čochvíľa nastane. V našej prognóze rátame, že mzdy postupne narastú z tempa tri percentá ročne na päť. A že ekonomika by sa mohla začať v budúcom roku prehrievať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika Téma - platová revolúcia

Tagy mzda, mzdy, plat

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.