Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Éra Slovenska ako lacnej montážnej haly sa končí

16.05.2017, 19:00 | Michal Lehuta | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska môže volanie po vyšších mzdách v konečnom dôsledku naraziť na slabší ľudský kapitál, teda výsledky školstva, vedy a výskumu. Upozorňuje aj na paradoxné zdražovanie tvorby lepšie platených miest v posledných rokoch

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 9

Rastový model Slovenska založený najmä na nízkych platoch zrejme končí, uznáva ekonóm. Ale zdá sa, že ho nemá veľmi čo nahradiť. „Nevenujeme dosť pozornosti zdravému podnikateľskému prostrediu, dôležitosti vzdelania a zdražujeme produktívnejšiu prácu,“ hovorí Ján Tóth. Pre TREND vysvetľuje aj to, prečo je v poriadku dovážať lacnú pracovnú silu a prečo znižovanie odvodov pre politikov nie je sexi.

V poslednom období badáme frontálny útok koaličných i opozičných politikov na rast platov. Čo si o tom máme myslieť?

To, že mzdy sú dôležitá politická a spoločenská téma, je úplne v poriadku. Veď hospodárska politika má byť o tom, ako maximalizovať úžitok, spotrebu, a teda aj príjmy na udržateľnej báze. Možno to malo byť témou už skôr. Treba si však dať pozor na tradičný kompromis medzi mzdami a zamestnanosťou. Keď sú mzdy nižšie, najať pracovnú silu je atraktívnejšie. Keď sú vysoké, zamestnávatelia si viac budú dávať pozor na to, koho najmú, a môžu investovať viac do automatizácie.

Neprehliadnite

Ku ktorému z týchto cieľov by sa politici mali prikláňať?

Tým, že sme historicky mali vysokú nezamestnanosť, v minulosti bolo lepšie sa sústrediť skôr na zamestnanosť. Pre spoločnosť je lepšie, keď je čo najviac ľudí zamestnaných, aj keď s nižšími mzdami, ako keby priemerná mzda bola vysoká a zamestnaný bol menší počet ľudí. Samozrejme, tá situácia sa mení: nezamestnanosť sa blíži k historickým minimám a tým sa má meniť aj tento pohľad. Môže byť väčší dôraz na mzdy. Ale netreba to preháňať, lebo nezamestnanosť je u nás stále v medzinárodnom meradle vysoká. Dlhodobé skokové nárasty miezd nad rast produktivity by mohli zamestnanosť zabrzdiť.

Cítite tlak verejnosti na rast miezd?

Čakal by som, že bude väčší. Vidieť náznaky v automobilkách alebo hypermarketoch. Ale v agregovaných číslach prekvapivo stále nevidíme výrazne zrýchlený rast miezd. No predpokladáme, že čochvíľa nastane. V našej prognóze rátame, že mzdy postupne narastú z tempa tri percentá ročne na päť. A že ekonomika by sa mohla začať v budúcom roku prehrievať.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 9

Rubrika Téma - platová revolúcia

Tagy Ján Tóth, mzda, mzdy, plat

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.