Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Éra Slovenska ako lacnej montážnej haly sa končí

16.05.2017 | Michal Lehuta | Tomáš Nejedlý

Diskusia (9 reakcií) Pravidlá diskusie

16.05.2017 | Andrej_sk

V NBS o lacnej pracovnej sile vedia najlepsie, makaju im tam v podzemi za menej ako by zarobili v lidli. A pritom neumerne vyssia financna zodpovednost a doslova fyzicka makacka,

16.05.2017 | Život

tak prečo nejdu z podzemia NBS do toho Lidlu? Alebo za pokladňu do Billy (kdesi som videl foto, že 800-900 brutto)? Asi majú dôvod. Nič iné ich v NBS nedrží...

17.05.2017 | Andrej_sk

Ludia maju rozne dovody, preco pracu okamzite nemenia. Napriklad aj to, ze by museli pracovat aj cez vikendy, co v rodinach sposobuje problem. Aj kec by boli za to extra priplatky. V kazdom pripade tam nemaju adekvatne zaplatenu pracu, to je moja pointa na margo clanku.

17.05.2017 | LPB

Maximalizovať spotrebu? Juchú! Tak už naštartujte tie helikoptéry... a nastane raj.

18.05.2017 | Morris

Nehovori tento pan iba zle, ale vzhladom na niektore vyjadrenie som si neni isty, ci to nie je len nahoda.

Lebo vyjadrenia ako "Potom je lepšie, obrazne povedané, zadotovať preškolenie tých ľudí, napríklad lekárov na super chirurgov." alebo "Ak majú ľudia vysoké dávky a dom bez hypotéky, môžu relatívne slušne žiť aj bez stabilnej práce." skor ukazuju, ze pan je teoretik mimo realitu.

Ale ved nech si da srdce operovat rekvalifikovanym pediatrom, ja mu budem drzat palce.

18.05.2017 | LPB

NBS je plná takýchto vysoko kvalifikovaných. S dlhoročnou "praxou".

19.05.2017 | livigno

+++++

19.05.2017 | NasLinux

Vie mi niekto vysvetlit, preco firma, ked este nedavno hromadne prepustala sa zrazu stazuje, ze nema zaujemcov o pracu?

Ved nech si naberie len tolko prace, kolko zvladne.
A ak ma sikovny obchod, alebo ma velke oci, nech zdvihne platy a urcite sa vrati cast pracantov zo zahranicia.
A v najhorsom nech postavi pobocku v cudzine priamo medzi timi perspektivnymi pracantami.

Inak povazujem za nemoralne vyuzivat u nas danove prazdniny, dotacie, pravnu a ekonomicku stabilitu a vozit sem este vacsich chudakov, ako sme na Slovensku za 1/3 - 1/5 platy oproti materskej spolocnosti.

05.06.2017 | Ivan Šajtroch

Podľa môjho názoru má plat zodpovedať slušnému prežitiu človeka a rodiny. Zamestnávatelia si už zvykli na dlhodobé maznanie cez nízke personálne náklady, nižšie zdaňovanie, zdražovanie, privatizáciu, poprípade štedré odmeny. Samozrejme obnoviť ekonomiku po doslova rozkradnutí prosperujúcich socialistických firiem "triednymi nepriateľmi ľudu" či "imperialistami" by bez podobnej "motivácie"bol doslova zázrak. Fajn, stáva sa, starší už zabudli.
Dnes kedy občania Slovenskej republiky majú jedinečnú príležitosť požadovať dorovnanie škody ktorú im spôsobili vlády. Dokonca, dnes sa vynárajú "odborníci" ktorí požadujú zmrazenie platov prostredníctvom dovozu migrantov (J. Tóth priznal, že zmenu pocíti odvetvie). Vymývanie mozgov je lacné a nemusíme vytvárať náročnejšiu infraštruktúru, podmienky na lepšie vzdelávanie (vybavenie a personál), zodpovednosť (úradníkov, sociálnych pracovníkov, riaditeľov) aby sme znižovali regionálne rozdiely a zvyšovali dokonca produktivitu práce.
Pozerám grafy a uniká mi podstata - vyjadrenie hodnoty, porovnanie platov : HDP, podiel zamestnanca na vytvorenom zisku, aký podiel pracujúcich má aký plat (väčšinou sa uvádza rozpätie 5 tried - v strede je stredná vrstva), prípadne benefity. Dnes je zvlášny zvyk zverejňovať iba Úniu, bez zvyšku sveta. Prečo sa porovnáva iba od 1995, prečo nie od 1960. Vtedy nežili ľudské bytosti.
Vysvetlí mi niekto ako je možné, že pracovník vykonáva rovnakú prácu a rozdiel medzi platmi je až 3-5-násobný! Podľa niektorých filozofov ľudské bytosti nemajú rovnakú hodnotu (nepotrebujú slušnú výživu, bývanie, dopravné prostriedky, vzdelávanie). Vnímam to všakde v Afganistane zahynie 50 ľudí a mávneme rukou : v Únií 10 a robíme ceremóniu ako pri 100. Dokonca sa nájdu pokrytecké "humanistické" korporácie ktoré pomáhajú azylantom a pritom obratom využívajú lacnú pracovnú silu, devastujú prostredie či neplatia dane (Starbucks). Pozrime sa rovnako na nerovnomernú spotrebu sveta. Ukazuje sa iba ekonomický rast bez vytvorenej hodnoty (ak porastie Čína 6 % : Francúzsko 2 % hodnotovo sa vysledok nerovná v prospech Číny).
Hnevá nás hladomor v Afrike, detské otroctvo, občianskej vojny pracovné podmienky v Ázií ale Svetové organizácie OSN, občania, vlády nie sú schopné vzoprieť sa korporáciám a im zapredané biele goliere. Rozčuluje nás to tak, že sme ochotný na často väčší blahobyť zaprieť či zapredať ľudskosť na nahradiť jú nacionalizmom až rasizmom. Toto je trhový mechanizmus ani sú nižší evolučnú druh - tak nás to učili v škole vysokovzdelaní učitelia! Nezamestnanosť je horšia ako detská podvíživa a podpora vojenských režimov. Poviete si, že som pokrytec lebo my sme systém nevytvorili. Pravda, ale podporujeme spotrebiteľským správaním (a sami sme v konkurenčnom boji okrádaní) a vlády (spoločne) bez námietok súhlasí s návrhmi veľmocí a nadnárodných korporácií bez rozpoznania či zverejnenia skrytých súvislostí. Živoť je boj!
Záverom, sú požiadavky pracujúcich reálne - áno sú. Zaslúžia si však ešte omnoho viac. Ak začneme počúvať, všímať si našincov žijúcich v zahraničí, prelistujeme medzinárodné hospodárske ročenky (ktorých dostupnosť v Slovenčine je ako šafránu), skratka prekročíme ostrov maniplácie a propagandy zvaný Slovenská džamahírija zistíme, že požiadavky sú reálne a vôbec nie sú utópia.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.