Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

14.05.2017, 05:00 | Jarmila Horváthová | © 2017 News and Media Holding

Na úvod jedna možno nie potešujúca správa. Ak sa chystáte na rodinnú dovolenku k moru cez školské prázdniny a vaším vysnívaným cieľom nie je Turecko či Tunisko, mali by ste ju mať už dávno objednanú.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Enjoy

Pretože podľa správ od hotelierov zo Stredomoria aj cestovných kancelárií (CK) z celej Európy, slovenské nevynímajúc, sa hotely v Španielsku, Grécku, Taliansku aj Chorvátsku obsadzujú rýchlejšie ako po minulé roky. Samozrejme, že vždy sa ešte niečo aj cez prázdniny nájde, ale nemusí to byť presne, čo ste si predstavovali.

Tí, ktorí nemajú slovo dovolenka pri mori nevyhnutne spojené s pojmom školské prázdniny, dlhá široká pláž, teplé more, hotel s animáciami a all inclusive, to majú s výberom jednoduchšie. Lebo pekných miest pri európskych moriach je viac než dosť. Niektoré z nich, ktoré sme v minulých rokoch navštívili, ponúkame ako inšpiráciu, kam sa (prípadne) vybrať.

Sú síce v európskych turistických baštách, ako je Španielsko, Grécko, Portugalsko, ale všetky sú na miestach, ktoré zatiaľ nie sú až tak zasiahnuté masovým turizmom. Aj keď aj tu platí – kto sa chce pri mori vyhnúť davom, ide k nemu pred prázdninami alebo po nich.

Národný park Teide na ostrove TelterifeZdroj: Jarmila Horváthová

Malorka – more a hory

Preplnené pláže, betónové džungle hotelov, divoké žúry, opitá mládež – áno, aj to je Malorka. Má však aj inú tvár – hory, prírodu, krásne malé pôvabné zálivy.

Naším tipom pre tých, ktorí majú radi kombináciu hôr a mora, je severozápad Malorky a konkrétne mestečko Port de Soller 30 km od hlavného mesta Palma de Mallorca. Nachádza sa v peknom zálive a hneď nad ním sa vypína pohorie Serra de Tramuntana. Je to malé letovisko s jachtovým prístavom a peknou plážou, ktoré je obľúbeným cieľom výletov turistov z ostatných častí ostrova.

Z neďalekého mesta Soller sem jazdí totiž historická drevená električka, ktorá patrí medzi atrakcie celej Malorky. Hlavný dôvod, prečo sem prísť, je spojenie mora a hôr. Možnosti turistiky v okolí sú nepreberné. Ak si sami do hôr netrúfate, robia tu aj organizované túry. Pešo popri pobreží sa dá ísť do pôvabnej dediny Deiá, kde sú vynikajúce reštaurácie.

Dedinka Carvoeiro na portugalskom AlgarveZdroj: Jarmila Horváthová

Ostatné časti ostrova sa najlepšie spoznávajú buď na požičanom aute, alebo miestnou dopravou. Jej sieť je hustá a bez problémov sa dá dostať z jednej strany ostrova na druhú, akurát je pomerne drahá. Za návštevu určite stojí hlavné mesto či pláž s bielym pieskom Playa Es Trenc na juhu pri meste Colonia de San Jordi.

Ako sa sem dostať? Buď si kúpiť pobyt cez CK, alebo individuálne – na Malorku sa lieta priamo z Bratislavy a z letiska do Port de Soller prenajatým autom alebo autobusom.

Jachty na MalorkeZdroj: Jarmila Horváthová

Tenerife – more a tradície

Letieť na najväčší z Kanárskych ostrovov v lete, keď je aj na Slovensku teplo, je ako nosiť drevo do lesa, poviete si možno... ale my sme boli na Tenerife v júni a malo to svoje čaro. Aj na Tenerife, podobne ako na Malorke, sú miesta masového turizmu, tie sú na juhu ostrova, napr. Playa de Americas.

My odporúčame sever, ktorý je síce tiež turistický, ale oveľa autentickejší. Výborným východiskom na spoznávanie ostrova je mesto Puerto de la Cruz. Je to vlastne bežné kanárske mesto (aj keď hotelov je tu dosť), obklopené kopcami s bujnou vegetáciou.

Oceán tu býva celkom rozbúrený, takže kto má ako hlavnú prioritu dovolenky kúpanie, tu asi nie je správne. No kto si chce užiť tunajší spôsob života a spoznávať ostrov, rozhodne áno. Priamo v Puerto de la Cruz je krásna zoo Loro Park, vyhlásená za druhú najlepšiu zoo sveta, a tiež pôsobivé kúpalisko na útesoch s velikánskymi umelými lagúnami na plávanie Lago Martinez. Tiež sa dá urobiť výlet do neďalekých historických mestečiek La Orotava a San Cristobal de la Laguna.

Hudobník v mestečku La Orotava, TenerifeZdroj: Jarmila Horváthová

Puerto de la Cruz je ideálnym východiskom na túry po okolitých kopcoch – je tu niekoľko agentúr, ktoré ich ponúkajú aj so sprievodcami, stačí sa pozerať okolo seba a určite natrafíte na ich plagátiky. Zážitkom je aj výlet do národného parku Teide so sopečnou krajinou okolo rovnomennej sopky. Ten sa dá v pohode zvládnuť aj individuálne prenajatým autom alebo verejnou dopravou.

Jún je tu mesiacom ľudových slávností. Zažili sme tu dve s úžasnými krojovanými sprievodmi. Keďže ostrov je hornatý, šoférovanie vyžaduje istú dávku zručnosti a v mestečkách je niekedy problém zaparkovať. Miestna doprava je však výborne zorganizovaná, autobusmi sa dá dostať všade. Určite odporúčame urobiť si výlet aj na susedný ostrov La Gomera. Najkomfortnejšie je kúpiť si organizovaný výlet cez miestnu agentúru.

Ako sa sem dostať: s CK alebo individuálne sa na Tenerife lieta priamo z Viedne. Z letiska Tenerife Sud je to do Puerto de la Cruz 90 kilometrov, autobusy chodia každú pol hodinu.

Kvetinová slávnosť na TenerifeZdroj: Jarmila Horváthová

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.