Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Neučiace sa Slovensko

15.05.2017, 12:00 | Pavel Ciaian, Ján Pokrivčák, Drahoslav Lančarič

Docenti a profesori ekonómie pôsobiaci v akademickom roku 2015/2016 na plný úväzok na slovenských univerzitách a výskumných ústavoch SAV dokázali za obdobie rokov 1990 až 2016 vydať v kvalitných vedeckých časopisoch 1 275 článkov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Rubrika

Ekonomika

Za kvalitné časopisy sa považujú tie, ktoré sú registrované v medzinárodne uznávanej databáze web of science a majú pridelený nejaký nenulový impakt faktor (IF). Počet 1 275 článkov vyzerá ako pekné číslo, ale v prepočte to predstavuje menej ako 0,1 publikácie na docenta či profesora a rok. Na porovnanie, na Západe priemerný profesor publikuje v časopisoch web of science aspoň jeden článok ročne. Na lepších univerzitách je to, samozrejme, oveľa viac.

Publikujú najmä doma...

Vo svete sa od univerzitných profesorov a docentov očakáva hlavne výskumná aktivita. Výsledky výskumu sa prezentujú na kongresoch a konferenciách, ale najhodnotnejšie sú publikácie v kvalitných časopisoch s vysokým renomé v odbornej verejnosti. Samozrejme, že docenti a profesori aj prednášajú a skúšajú, pre študentov a odbornú verejnosť mnohí píšu aj učebnice, knihy, prípadne monografie. Participujú aj na aplikovanom výskume v spolupráci s firmami alebo vládnymi inštitúciami. Základným poslaním moderných univerzít je však realizovať základný výskum, a preto sa kvalita univerzít hodnotí hlavne prostredníctvom publikácií ich zamestnancov v renomovaných vedeckých časopisoch.

Až 65 percent všetkých vedeckých článkov slovenských docentov a profesorov ekonómie bolo publikovaných v časopisoch zo SR a ČR. Keď berieme do úvahy len ekonomické články, podiel publikácií v týchto časopisoch je až 85 percent. Zhruba 40 percent publikácií slovenských docentov a profesorov bolo vydaných v Ekonomickom časopise, ktorý vydáva SAV.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy Učiace sa Slovensko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.