Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Neučiace sa Slovensko

15.05.2017 | Pavel Ciaian, Ján Pokrivčák, Drahoslav Lančarič

Docenti a profesori ekonómie pôsobiaci v akademickom roku 2015/2016 na plný úväzok na slovenských univerzitách a výskumných ústavoch SAV dokázali za obdobie rokov 1990 až 2016 vydať v kvalitných vedeckých časopisoch 1 275 článkov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Rubrika

Ekonomika

Za kvalitné časopisy sa považujú tie, ktoré sú registrované v medzinárodne uznávanej databáze web of science a majú pridelený nejaký nenulový impakt faktor (IF). Počet 1 275 článkov vyzerá ako pekné číslo, ale v prepočte to predstavuje menej ako 0,1 publikácie na docenta či profesora a rok. Na porovnanie, na Západe priemerný profesor publikuje v časopisoch web of science aspoň jeden článok ročne. Na lepších univerzitách je to, samozrejme, oveľa viac.

Publikujú najmä doma...

Vo svete sa od univerzitných profesorov a docentov očakáva hlavne výskumná aktivita. Výsledky výskumu sa prezentujú na kongresoch a konferenciách, ale najhodnotnejšie sú publikácie v kvalitných časopisoch s vysokým renomé v odbornej verejnosti. Samozrejme, že docenti a profesori aj prednášajú a skúšajú, pre študentov a odbornú verejnosť mnohí píšu aj učebnice, knihy, prípadne monografie. Participujú aj na aplikovanom výskume v spolupráci s firmami alebo vládnymi inštitúciami. Základným poslaním moderných univerzít je však realizovať základný výskum, a preto sa kvalita univerzít hodnotí hlavne prostredníctvom publikácií ich zamestnancov v renomovaných vedeckých časopisoch.

Až 65 percent všetkých vedeckých článkov slovenských docentov a profesorov ekonómie bolo publikovaných v časopisoch zo SR a ČR. Keď berieme do úvahy len ekonomické články, podiel publikácií v týchto časopisoch je až 85 percent. Zhruba 40 percent publikácií slovenských docentov a profesorov bolo vydaných v Ekonomickom časopise, ktorý vydáva SAV.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy Učiace sa Slovensko

Súvisiace články

Fico sa zotavuje, sľúbil veľa peňazí na inovácie a duálne vzdelávanie

Fico sa zotavuje, sľúbil veľa peňazí na inovácie a duálne vzdelávanie TREND.24

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Kaczyńskému sa nepáči procedúra únie voči Poľsku, vraj ju môžu napadnúť na Európskom súdnom dvore 3

Éra Slovenska ako lacnej montážnej haly sa končí

Ďalší dôvod na odvolanie

Bankový Big Bang sa blíži, systémy sa otvoria množstvu iných hráčov

Tipy na letnú dovolenku bez davov turistov

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.