Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Šéfka kontrolórov na NKÚ: Poučili sme sa. Eurofondy už kontrolujeme od zárodkov

Dotácie na výskum sa neprideľovali objektívne. Dúfame, že pri tretej kontrole nenájdeme tie isté chyby, hovorí riaditeľka sekcie kontroly Najvyššieho kontrolného úradu Ľubica Gazdová.

11.05.2017, 19:00 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Eurofondy na výskum ste kontrolovali v roku 2012, potom znova o dva roky neskôr. Čo bol najväčší problém?

V hodnotiacom hárku bolo často niečo nadhodnotené. Boli pridelené body navyše. Bolo to o to závažnejšie, že rozdiel medzi posledným schváleným a prvým neschváleným projektom bol pol bodu. Keď nájdete vo výzve 392 neoprávnene pridelených bodov, viem si predstaviť, ako dokážu zamiešať poradím.

Aký mali vaše zistenia efekt?

Keď sme v roku 2014 vykonali kontrolu plnenia opatrení, boli tam obdobné zistenia ako v roku 2012. Pochopili sme, že kontrolu nestačí robiť na konci programového obdobia, ale treba ju spraviť aj na začiatku. Keď sa ešte dajú preventívne odchytiť chyby. Všetci sa zhodneme na tom, že výber projektov je tá kľúčová otázka. Preto bolo ambíciou NKÚ skontrolovať prvé výzvy riadiacich a sprostredkovateľských orgánov v období 2014–2020. V prvých rokoch sa to ešte nedalo, lebo výzvy ešte neboli pripravené, ich vyhlasovanie meškalo. Začali sme preto až v roku 2016.

Neprehliadnite

Čo sa oproti predchádzajúcemu programovému obdobiu zlepšilo?

V minulom období v oblasti výskumu a vývoja bolo bežné, že projekty nehodnotili odborníci na danú oblasť. Teraz, keď prechádzame jednotlivými operačnými programami, vidíme, že sa to zlepšilo. Odborná prax v životopise hodnotiteľa spravidla sedí s tým, čo ide hodnotiť. Interné procesy, ktoré by mali strážiť kvalitu projektov, by mali byť využívané. Ale zatiaľ sme prešli len tri operačné programy. Veľmi dobre dopadlo ministerstvo životného prostredia, kým v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) dopadla kontrola katastrofálne. Kontrolovali sme ešte ministerstvo práce.

Čo ste našli v PPA?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Rubrika Ekonomika