Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Michal Truban: Sabbatical v Amerike beriem aktívne

13.05.2017, 14:00 | Jozef Andacký | Michal Truban, Websupport a Slovensko.digital

Vždy som chcel raz dlhší čas pobudnúť v zahraničí. Spoznať inú kultúru a iný spôsob života. Tá príležitosť prišla, keď sme sa pred rokom s mojou nastávajúcou, dnes manželkou Dominikou rozhodli, že budeme konečne žiť spolu.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Enjoy

Dominika je vedkyňa, pracovala postupne v Kodani, Mníchove a Prahe, kým ja som bol na Slovensku. A bolo mi jasné, že chce byť ešte nejaký čas v zahraničí, lebo v jej odbore, neurobiológii, sa veda na špičkovej úrovni na Slovensku robiť nedá.

A tak už druhý rok žijem prevažne v USA, na Floride. Dominiku zobrali na Mayo Clinic v Jacksonville, čo je jedna z top nemocníc v Štátoch, kde, ako sa hovorí, starí bohatí Američania prichádzajú umierať a odchádzajú odtiaľ živí. Dominika sa tam venuje výskumu liečby Parkinsonovej choroby. A keďže mne sa už predtým uvoľnili ruky vo Websupporte, aby som mal čas na iné projekty, mám svoj sabbatical.

Vďaka tomu som počas prvého roka na Floride dopísal svoju knihu Support. Každý deň som vstal, šiel do kaviarne a tam potom tri-štyri hodiny písal... Firmu na diaľku aktívne neriadim, ani to nepotrebujem. Sme s CEO Janom Cifrom dohodnutí na stratégii, stačí nám porozprávať sa raz mesačne, prípadne si pochatovať.

Rada, ktorou sa riadim: Vždy to mohlo byť ešte horšie. Rada, ktorú rád rozdávam: Nedostatok vytvára hodnotu. Moja aktuálna výzva: Vymakať Progresivne.sk tak, aby sa darilo meniť veci k lepšiemu. 

Na Slovensko však chodím často. Dva mesiace som v Štátoch, mesiac na Slovensku. Mám doma veľa rozrobených projektov a rozbieham nové. Komunikácia na diaľku? Zvykol som si, ale mne Skype, hoci ho používam často, až tak nesedí. To, že sa s niekým stretnete osobne, hoci aj náhodne, sa nedá ničím nahradiť. Preto vždy, keď prídem na Slovensko, behám po prednáškach a mám stretnutia od rána do večera. Obzvlášť, odkedy sme spustili Progresívne Slovensko. To, čo v rámci neho chceme robiť, sa nedá robiť dobre na diaľku.

Neprehliadnite

V každom prípade, ešte do konca tohto roka budeme v Štátoch. I keď Dominiku by si tu chceli nechať aj dlhšie... Zatiaľ si teda užívame Ameriku. Bývame v Jacksonville Beach, je to blízko Dominikinej práce a ešte bližšie k moru. Podľa toho sme aj hľadali bývanie, chceli sme zažiť život pri mori. Na pláži sme každý deň, more je skvelé na relaxáciu. To nám aj bude zrejme najviac chýbať, keď sa vrátime.

Chýbať nám budú trošku aj tunajší ľudia, lebo nech sa už o Američanoch hovorí všeličo, aspoň na Floride a v Jacksonville sú milí a pohodoví. Asi je to aj tým, že Jacksonville nie je typické americké veľkomesto. Rozlohou je síce jedným z najväčších v Štátoch, ale má „len“ milión obyvateľov, takže sa netlačia a ani tunajšia atmosféra nie je nejaká hektická. No nie je to ani zapadákov, kamarát zo Slovenska ho zhodnotil slovami „taká Nitra“.

S tým, že ľudia sú tu priateľskí, máme veľa zážitkov. Raz, keď sme vonku grilovali, som nechtiac rozbil lampu. Do piatich minút prišli susedia, ktorí nás videli, a priniesli náhradnú žiarovku. Ďalší zasa priniesol stoličky, lebo zbadal, že sedíme len tak na zemi. Mimochodom, tu sa fakt veľa griluje, Florida je azda štát s najväčšou spotrebou mäsa na svete...

V čom povesti o Amerike neklamú, tak v tom, že bez auta sa tu veľmi nedá pohybovať. Nemáte tu nejaké centrum mesta s obchodmi a reštauráciami, kde by ste mohli stráviť popoludnie. Ja sám však jazdím najmä na bicykli. Všade, kam potrebujem, sa dostanem do pätnástich minút. Bicyklistov tu celkom tolerujú, ale na vodičov áut aj tak musíte dávať pozor. To je asi rovnaké všade na svete, na Slovensku to dobre poznáme.

Amerika ma inšpirovala i v tom, že aj na Slovensku máme kopu vecí, ktoré sú jedinečné a lepšie. Už sa teším späť na Slovensko.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 19/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Enjoy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.