Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Premiér Andrej Danko

12.01.2017, 13:10 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Názor | Podľa seriózneho prieskumu verejnej mienky si vie takmer polovica opýtaných predstaviť Andreja Danka ako premiéra. Predseda parlamentu a šéf SNS je jediný stranícky politik, ktorého v pozícii predsedu vlády akceptuje viac osôb, ako ho v tejto funkcii odmieta. U ostatných negatívne odpovede prevládajú nad pozitívnymi. Čím sa vlastne A. Danko od svojich konkurentov tak odlišuje?

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Názory

Isté je, že ani väčšina na ňom nemôže oceňovať to, že ide o brilantnú osobnosť a skvelého rečníka. Kto ho čo i len raz zažil pri jeho pokuse o súvislý prejav, nieto ešte pravidelný návštevník facebookovej stránky Andrej Danko Prezidentom, nemôže žiť v predstave, že je to nový slovenský Zlatoústy.

Dnešný predseda SNS sa úplne triezvy dopúšťa horších verbálnych barbarstiev ako jeho predchodca v značne podnapitom stave. Aj keď to znie neuveriteľne, šéf parlamentu v tomto ohľade prekonal aj Ivana Gašparoviča, ktorému sa zväčša dalo rozumieť, keď poslucháč tušil, čo chce povedať. A. Danko je ako generátor náhodných slov oveľa nevyspytateľnejší. Dá sa preto povedať, že je široko akceptovaný nie vďaka svojej osobnosti a schopnostiam, ale napriek nim.

Zdroj: Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ani pokiaľ ide o politické aktivity, nepodáva šéf SNS oslnivý výkon. Domohol sa funkcie pre seba, vytlačil Smer-SD z najvyšších postov vo vojenskom spravodajstve a tajnej službe, zabránil ministrovi kultúry, aby zvýšil koncesionárske poplatky, dokrvavil rokovací poriadok parlamentu a prichádza s takými návrhmi, akým je napríklad zákaz nosenia buriek na Slovensku.

Aj keď to môže byť pre isté skupiny obyvateľstva dôležité, určite to nie je agenda, ktorá by vysvetľovala, prečo je A. Danko väčšinovo prijímaný. Preto ani jeho doterajšie politické aktivity nemôžu slúžiť ako hlavný zdroj pre pochopenie jeho výnimočnej podpory.

Zdá sa, že úspech šéfa SNS je založený najmä na tom, že poskytol verejnosti možnosť, aby si doňho naprojektovala, čo v ňom chce vidieť. Na rozdiel od predchodcu, ktorý udržiaval SNS na okraji politického spektra, A. Danko posunul stranu do hlavného prúdu, v ktorom po minuloročných voľbách zostalo už len málo strán. Pretože ostatní v mainstreame sú buď opotrebovaní, ako napríklad Smer, alebo limitovaní, ako napríklad SaS a Most-Híd, profituje z toho subjekt, ktorý sa o priazeň verejnosti ničím mimoriadnym nepričinil. Vyznieva to paradoxne, ale momentálne je na Slovensku väčšia konkurencia na okrajoch politického spektra ako v jeho hlavnom prúde.

Keď sa na prelome 16. a 17. storočia syn grófa Axela Oxenstiernu spýtal na vtedajšiu politickú záhadu, ktorú si nevedel vysvetliť, otec mu odpovedal slávnou vetou: „Vari nevieš, synu, ako málo múdrosti vládne svetu?“ Otázka, prečo je A. Danko väčšinovo akceptovaný vo funkcii premiéra, má podobnú odpoveď: Vari neviete, ľudia, ako málo na Slovensku stačí, aby niekoho väčšina akceptovala ako predsedu vlády?

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 2/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.