Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súd dal šancu Salmanovovcom v kauze DPH a úplatkov

Malo to byť na jar 2010 v Šamoríne, keď sa riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa stretol s podnikateľmi Salmanovovcami. Na schôdzke v kancelárskych priestoroch ich likérky Carat Distillery sa dohodli, že zabezpečí bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov DPH firmám, na ktoré mali Salmanovovci vplyv. Ako úplatok mal prisľúbených desať percent z celkovej sumy vratiek.

11.01.2017, 19:00 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 6

Na úvodnej fotografii: Alexander (vľavo) a Sergej Salmanovovci počas súdneho pojednávania

D. Klvaňa mal čoskoro príležitosť splniť svoju časť dohody. Daniari kontrolovali spoločnosť veni, vidi, vici a našli v jej účtovníctve nedostatky. D. Klvaňa ihneď informoval konateľa, aké doklady by mal zabezpečiť, aby so svojimi námietkami voči kontrolným zisteniam uspel.

Riaditeľ daňového úradu D. Klvaňa napokon osobne napísal vyjadrenie k protokolu, ktorý vypracovali jeho kolegovia, na základe čoho došlo k zmene výsledku kontroly. Štát následne vyplatil nadmerný odpočet DPH vo výške viac než 443-tisíc eur. Úradník si potom v reštaurácii Seven v Dunajskej Strede prevzal sľúbený úplatok.

Neprehliadnite

Takto opisuje udalosti spred siedmich rokov rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý právoplatne odsúdil bývalého šéfa daňového úradu. Okrem sedemročného trestu za mrežami dostal aj peňažný – 30-tisíc eur.

Kým D. Klvaňa za úplatkársku kauzu sedí, podnikatelia ruského pôvodu Sergej (otec) a Alexander (syn) Salmanovovci, ktorí ho mali podplácať, boli spod obžaloby za rovnaký čin oslobodení. Rozhodnutie koncom novembra potvrdil Najvyšší súd. Rozhodoval senát v zložení Pavol Farkaš, Martin Piovartsi a Štefan Harabin.

10 percent z vratiek DPH bola taxa dvoch šéfov daňových úradov za vybavenie ich bezproblémového vyplatenia 

TREND si obidva rozsudky – odsudzujúci nad D. Klvaňom aj oslobodzujúci Salmanovovcov – vyžiadal z Najvyššieho súdu. Kým v prípade šéfa daňového úradu dokazovanie sudcom stačilo, čo sa týka Salmanovovcov, tie isté dôkazy vyhodnotili ako nedostatočné.

Kto sú Salmanovovci

Na pochopenie celej korupčnej kauzy sa treba ohliadnuť do minulosti. Polícia totiž zbiera dôkazy a výpovede proti Salmanovovcom viac než desaťročie.

O podnikateľov sa začala zaujímať po vstupe Slovenska do EÚ, keď našli colníci v sklade ich spoločnosti NASK falošné kolky na alkohol. Tovar zaistili a previezli do colných skladov. Odvtedy viac-menej neúspešne riešili podozrenia z trestnej činnosti. Vyšetrovanie aktivít podnikateľov sa naplno rozbehlo až koncom roku 2010. Keď sa Salmanovovci dostali do sporu s bývalým spoločníkom Ľubomírom Somorovským a on začal proti nim svedčiť.

Zdroj: screenshot videa - Tvnoviny.sk

Salmanovovci od Ľ. Somorovského prebrali spoločnosť AB Cosmetics, ktorá vyrábala známu značku kozmetiky. Ľ. Somorovský však tvrdil, že firmu ovládli podvodom. Roztržka medzi nimi mala búrlivý priebeh, pred jedným z bratislavských hotelov strieľal Alexander Salmanov na Ľ. Somorovského.

Streľbu súd vyhodnotil ako výtržníctvo a útočník dostal len peňažnú pokutu. Medzitým už bývalý spoločník vypovedal proti Salmanovovcom na polícii a informácie poskytoval aj Colnému kriminálnemu úradu. Týkali sa údajných podvodov s DPH a so spotrebnými daňami.

Podľa jednej z týchto výpovedí vymysleli Salmanovovci sofistikovanú schému, ako krátiť dane. Vďaka nedokonalosti zákona o spotrebnej dani sa im podľa Ľ. Somorovského podarilo vyviezť veľké množstvo kolkov do Ruska s odôvodnením, že odtiaľ dovážajú vodku. Kolky sa mali lepiť na fľaše priamo v Rusku, a tak boli vyňaté zo zúčtovania na Slovensku.

Kauza Salmanovovci

 • V roku 2013 sa objavilo na verejnosti video, na ktorom podnikatelia hovoria so šéfkou Daňového úradu v Šamoríne Máriou Zakálovou o úplatkoch.
 • M. Zakálová sa rozhodla svedčiť. Tvrdila, že Salmanovovcom za desaťpercentnú províziu vybavovala nadmerné odpočty DPH pre firmy, nad ktorými mali vplyv.
 • M. Zakálová svedčila aj proti kolegovi, riaditeľovi Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušanovi Klvaňovi, ktorý mal tiež za úplatok riešiť vratky pre Salmanovovcov.
 • Prokurátor rozdelil prípad, Salmanovovcov súdili zvlášť za úplatky pre M. Zakálovú a osobitne za D. Klvaňu.
 • V prípade M. Zakálovej ich súd uznal vinnými za poskytnutie úplatku a udelil im trest šesť a sedem rokov.
 • Čo sa týka D. Klvaňu, Najvyšší súd v novembri 2016 potvrdil oslobodzujúci rozsudok s odôvodnením, že dôkazy boli nedostatočné.
 • D. Klvaňu Najvyšší súd na základe rovnakých dôkazov odsúdil na trest odňatia slobody.

Súd o odškodné so štátom

 • Odškodné takmer 30 miliónov eur žiadali Salmanovovci od štátu za to, že ich firme NASK znemožnili colníci obchodovať s čiernym alkoholom. Rozhodnutia súdov sú aj v tomto prípade protichodné.
 • V máji 2004 odhalili colníci z Komárna pri akcii falošné kolky na alkohole v ich spoločnosti NASK. Išlo o vyše 600-tisíc fliaš čierneho alkoholu. Tovar zaistili.
 • Spoločnosť NASK išla do krachu, čo S. Salmanov pripisoval štátu a žaloval ho za ušlú škodu. Spočiatku bol úspešný. Podľa výpovede právničky Ľubice Kolesárovej mali v tomto prípade podchytených ľudí na súde a ministerstve financií, ktoré v spore nepodalo dovolanie. V roku 2012 po dovolaní Generálnej prokuratúry (GP) SR zastavil vyplatenie miliónov eur Najvyšší súd. Lenže v roku 2014 Ústavný súd toto rozhodnutie zrušil a vrátil kauzu na začiatok. Argumentoval pritom porušením práva na spravodlivý proces. Podľa súdu nebola GP oprávnená podávať dovolanie.

Ľ. Somorovský, ktorý tiež figuroval v likérke ruských podnikateľov Carat Distillery, však tvrdí, že vývoz bol len fiktívny. V skutočnosti podľa neho kolky nikdy neopustili Slovensko a lepili ich na čierny alkohol, čím krátili DPH a spotrebnú daň.

Svedok L. Somorovský nebol jediný, kto polícii vyrozprával podrobnosti o obchodovaní ruských podnikateľov. Proti Salmanovovcom vo februári 2013 svedčila právnička Ľubica Kolesárová, ktorá najskôr pracovala v colnej správe a neskôr pre Sergeja Salmanova. Aby si zabezpečil hladký priebeh vyplácania vratiek DPH a taktiež pri uplatňovaní svojich záujmov, mal podľa nej Salmanov korumpovať policajtov, colníkov, prokurátorov, sudcu, ale aj zástupcov ministerstva financií.

„Pán Salmanov sa pravidelne stretával so zástupcami Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dunajskej Strede a prokuratúry. Raz, keď im rozdával alkohol a dve obálky, v ktorých boli peniaze, som sa ho pýtala, či sa zbláznil, či vie, aké sú tresty za korupciu. Odpovedal mi, že ho to nezaujíma a že takto funguje, odkedy prišiel na Slovensko,“ vypovedala Ľ. Kolesárová. V súvislosti s úplatkami menovala okrem Salmanova 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy korupcia, podvody, Vratky DPH

Súvisiace články

Kauzy roka 2016: Z deviatich je uzavretá sotva jedna

Kauzy roka 2016: Z deviatich je uzavretá sotva jedna

Najčastejší model, ako sa na Slovensku „riešia“ kauzy, je zahmlievanie, zľahčovanie problémov a spochybňovanie tých, ktorí na problémy poukázali 6

Z adresy Mossack Fonseca točia Slováci veľký biznis

Najdrahší Počiatkov kiks

Árpád Érsek: Diaľnice treba stavať juhom, v kopcoch je to drahé

Čo znamená vyrábať BMW v Afrike