Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako Kaliňákovo ESO porušilo zákon

Máj sa dostal ešte len do svojej polovice a ministerstvo vnútra (MV) SR už muselo počas neho dvakrát vysvetľovať pochybnosti okolo svojich projektov s realitami. Kým prvýkrát, v súvislosti so zámenou dvoch pozemkov v lukratívnych lokalitách Bratislavy za štyri byty, sa pred kamery postavil jeho hovorca, aktuálne tak urobil už samotný minister Robert Kaliňák. Tieň teraz padol na vlajkovú loď jeho kľúčovej reformy ESO: bratislavské klientske centrum.

19.05.2017, 18:00 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Podľa Úradu pre verejné obstarávanie mal pri jeho zriadení porušiť zákon aj princíp transparentnosti. Poslanec Miroslav Beblavý, ktorý sa pred dvomi rokmi na úrad obrátil, pridáva ešte obvinenie z dodatočne zvýšenej ceny. „Túto kauzu riadil priamo minister,“ uviedol a žiada hlavu R. Kaliňáka. Minister obe obvinenia odmietol a označil ich za „zúfalý útok“. Tvrdí, že s úradom majú rôzny pohľad na práva pôvodného vlastníka, takzvanej starej IKEA. Čo sa týka predraženia, argumentuje, že plánovaný rozpočet bol dodržaný, dodatočného pol milióna eur si vyžiadali osobitné nároky klientskeho centra napríklad na bezpečnosť. V čom sa však M. Beblavý aj R. Kaliňák zhodujú, je komplikovaný postup nadobudnutia starej IKEA.

Neprehliadnite

Rozsiahly pozemok aj s budovou si MV SR neobstaralo cez súťaž, ale najskôr si ho začiatkom roka 2015 prenajalo od pôvodného vlastníka – eseročky Vienna Invest. Neskôr opäť s pôvodným vlastníkom uzatvorilo zmluvu o rekonštrukcii, zámene inej nehnuteľnosti MV SR aj vyše dvojmiliónovom doplatku. Zatiaľ čo pri prenájme je absencia súťaže zákonom prípustná, úradu prekáža, že sa súťaž neobjavila ani v ďalších krokoch. Podľa záveru kontroly „verejný obstarávateľ svojím konaním porušil zákon o verejnom obstarávaní“. Konkrétne že neboli splnené podmienky na použitie metódy priameho rokovacieho konania. MV SR za porušenie hrozí pokuta okolo 260-tisíc eur, ktorú podľa M. Beblavého úrad vyrubiť bez výnimky musí.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Robert Kaliňák

Diskusia (0 reakcií)