Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cloud tlačí na Soitron. Musí sa zmeniť

22.05.2017, 12:00 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Cloud je otravný buzzword z prezentácií ítečkových konzultantov a dodávateľov technológií. Ale aj reálny trend, ktorým sa uberá spôsob, ako firmy a jednotlivci využívajú informačné technológie. Ide o trend s potenciálom zmeniť podstatu podnikania ítečkových firiem, ktoré sú vnímané ako tradičné a stabilizované.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

cloud, IT, Soitron

A nejde len o Microsoft alebo IBM. Cloud ako problém – a tiež ako príležitosť – riešia aj v mnohých slovenských firmách vrátane najväčších, ako je Soitron s ročnými tržbami 120 miliónov eur, takmer ôsmimi stovkami ľudí a aktivitami v šiestich krajinách Európy. Firma vyrástla na biznise, ktorý sa nástupom cloudu výrazne stenčuje. „Musíme si priestor hľadať inde, musíme sa posúvať,“ hovorí výkonný riaditeľ a jeden zo spolumajiteľov Soitronu Ondrej Smolár.

Nie výkyv, ale osud

V roku 2011 konzultačná firma Deloitte zaradila Soitron medzi päť najstabilnejších IT hráčov v strednej Európe. Prispelo k tomu aj to, ako si poradil s výzvami, ktoré ho počas dvoch dekád existencie postretli: odchod španielskeho strategického partnera z joint venture, strata obrieho outsourcingového kontraktu s americkou firmou Hewlett-Packard, volatilný biznis so štátnymi IT, prvá veľká zahraničná akvizícia. Každý z týchto momentov mohol Soitron zraziť kolená, ale vždy sa dokázal transformovať, aby to zvládol. Zvládne dnes jedna z najväčších IT firiem so slovenskými majiteľmi aj cloudovú prekážku?

Neprehliadnite

Soitron dlhodobo vyrástol na dodávkach IT infraštruktúry, serverov či sieťových zariadení. Lenže firmy sa čoraz viac odkláňajú od prevádzky vlastných serverovní a dátových centier, radšej využívajú počítačové kapacity na diaľku (formou cloudu), lebo to považujú za komfortnejšie, spoľahlivejšie a bezpečnejšie. Cloud veľmi dynamicky nabieha v segmente stredne veľkých firiem, ktoré tvoria tradičnú kľúčovú cieľovku Soitronu. Preniká aj do prostredia konzervatívne zmýšľajúcich ítečkárov vo finančných inštitúciách, ktoré preferujú in-house riešenia.

Millennium je pre Soitron prvá akvizícia v histórii mimo jeho core biznisu 

Zatiaľ Soitron podľa O. Smolára nástup cloudu vyslovene necíti. Lanský pokles tržieb vysvetľuje výkyvom vo vládnych zákazkách, keď vlani (slovenským IT firmám vo všeobecnosti) chýbali štátne projekty. Pred dvoma rokmi zasa kvôli končiacim sa eurofondom zo skratky OPIS hekticky finišovali. Verejný sektor prináša Soitronu zhruba tretinu tržieb, čo pre IT firmu jeho veľkosti síce nie je neobvyklé (býva to i výrazne viac), ale aj tak výpadok investícií v tejto sfére výrazne ovplyvňuje jeho podnikovú ekonomiku.

Ibaže cloud nie je výkyv. Je to nezvratný osud. „Vidíme, ako sa vo veľkom presadzuje na americkom trhu. Nebudeme čakať, kým príde aj na Slovensko a budeme ho vidieť na našom ročnom výsledku. Robiť niečo až potom nám pripadá krátkozraké, chceme tieto trendy adresovať skôr,“ tvrdí O. Smolár.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy cloud, IT, Soitron

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.