Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Eurofondy sú fuč, cesty sa budú stavať úspornejšie

26.05.2017, 11:00 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) napokon podpísala všetky tri veľké diaľničné zmluvy. Objednala si tak výstavbu košického a prešovského obchvatu na diaľnici D1 a obchvatu Čadce na kysuckej diaľnici D3. Pri všetkých troch došlo k omeškaniu, k najdlhšiemu v prípade toho prešovského.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 13

Spôsobili to námietky uchádzačov vo verejnom obstarávaní, zmena vlády a tiež pochybnosti o tom, či čadčianska a prešovská diaľnica nie sú príliš drahé. Rozhodnutie uzavrieť všetky tri zákazky je dobrá správa pre stavebný sektor, ktorý sa tým vyhne ďalšej kríze. Ale znamená aj to, že NDS už nebude mať eurofondy na iné diaľnice. Zostáva jej priestor na jednu alebo dve rýchlostné cesty. Na ostatné si bude musieť buď sama zarobiť, alebo si vybaviť dotáciu zo štátneho rozpočtu.

Pravdepodobne bude musieť ubrať z ambicióznych zámerov a prekresliť mapu plánovanej diaľničnej siete. Odteraz sa bude viac debatovať o tom, kde dáva zmysel postaviť diaľnicu a kde stačí napríklad rozšíriť existujúcu cestu prvej triedy. Či radšej robiť menšie investície hneď alebo väčšie neskôr.

Príliš veľké plány

Nový návrh cestnej siete na konci apríla predostrel Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH) bývalého poslanca SDKÚ-DS Ondreja Mateja. Oproti plánom NDS je na nej menej rýchlostných ciest a viac ciest prvej triedy, ktoré však majú mať najvyššiu povolenú rýchlosť 110 km/h. Inštitút vyškrtal rýchlocesty najmä na západnej polovici Slovenska – úseky R2 pri Trenčíne, R3 pri Turci, R7 naprieč Podunajskou nížinou a R8 okolo Topoľčian, rodiska premiéra Roberta Fica. Idea vylepšiť existujúce cesty prvej triedy na úkor drahších diaľnic a rýchlociest má viacerých zástancov. Už skôr s ňou prišiel analytik inštitútu INEKO Ján Kovalčík a zaoberajú sa ňou aj analytici Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 13

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy byty, hypotéka, nehnuteľnosti

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.