Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Lacné peniaze spustili hlad po novom bývaní

20.05.2017, 05:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Kombinácia lacných peňazí a hladu po novom bývaní, po komerčných i priemyselných priestoroch prekresľuje realitnú mapu Slovenska. Stavia každý.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

A kto projekt nerozbehol, snaží sa ho rozbehnúť. Aspoň tak sa dá s odstupom pozerať na aktuálnu situáciu na realitnom trhu. Zrýchlenej aktivite pomáhajú aj banky, ktoré zvýšili angažovanosť v projektovom financovaní nehnuteľností.

Hľadanie príležitostí

Krátko po prepuknutí krízy banky utiahli kohútiky a do financovania priemyselných či komerčných nehnuteľností sa veľmi nehrnuli. Situácia sa v posledných rokoch obrátila o 180 stupňov. „Vďaka monetárnej politike Európskej centrálnej banky dochádza k veľmi silnému pretlaku peňazí. A to nielen na úrovni bánk, ale aj napríklad penzijných fondov. Real Estate je jedným z mála odvetví, ktorému poskytujú celkom zaujímavé zhodnotenie,“ vysvetľuje pre TREND Reality Marián Herman, CFO skupiny HB Reavis.

Podľa neho je ochota bánk financovať nové projekty vyššia. A potvrdzujú to aj samy banky. „Rok 2016 bol v porovnaní s rokom 2015 určite aktívnejší. Čiastočne to vidieť na náraste zostatku úverov a najmä na náraste dosiaľ nečerpaných úverov a rozpracovaných úverov,“ približuje Karol Bielovský, ktorý je v Slovenskej sporiteľni zodpovedný za financovanie veľkých realitných projektov.

Lídrom v rebríčku projektového financovania je Tatra banka, ktorá zvýšila objem financovaných nehnuteľností ku koncu minulého roka na necelých 932 miliónov eur, čo je o 23 miliónov viac ako rok predtým. „Rástli sme v objeme poskytnutých úverov aj v počte klientov. Oproti predchádzajúcim rokom sa zvýšil podiel úverov na výstavbu, čo plne odzrkadľuje aktuálny trend na trhu komerčných nehnuteľností,“ vysvetľuje vedúci oddelenia financovania nehnuteľností Tatra banky Vladimír Lakatoš.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy hypotéky, nehnuteľnosti

Súvisiace články

Nová vlna nákupných a biznis centier

Nová vlna nákupných a biznis centier

V príprave a výstavbe je dvestotisíc štvorcových metrov obchodných plôch a vyše milióna štvorcov kancelárií, šliape aj logistika

Na trhu sú tisíce bytov, predáva sa všetko

Eurofondy sú fuč, cesty sa budú stavať úspornejšie

Starý most a tí druhí. Čo sa stavia vo svete?

Smerák Varga si podlomil Biotiku

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.