Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na tendrový úrad si to namieril ďalší známy Štefana Czucza

Z voľby predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) môže byť fraška so škodlivými dôsledkami. Do výberového konania sa prihlásili len traja ľudia. Aktuálna predsedníčka Zita Táborská má dvoch vyzývateľov – svojho podriadeného Petra Kuboviča a Juraja Méryho.

18.05.2017, 18:00 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Ten by mohol byť favoritom, keďže z jeho životopisu silno cítiť podnikateľa blízkeho Mostu-Híd Štefana Czucza, ktorý má už dnes personálne väzby na vedenie Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Hrozí, že jeden oligarcha bude mať blízkych ľudí na oboch dôležitých úradoch zriadených na elimináciu korupcie v štátnych zákazkách. Dalo by sa to čítať ako cynická odpoveď na bublajúce protikorupčné napätie.

Prečo sú dôležité

O dva týždne, keď sa uskutoční ďalší protikorupčný pochod, by už malo byť známe meno nového predsedu ÚVO. V boji proti korupcii je mimoriadne dôležitý spolu s PMÚ. Úrad pre verejné obstarávanie má odhaľovať a trestať manipulácie s verejnými súťažami, najmä nespravodlivý prístup k súťažiacim. Keď sa napríklad nastavia podmienky v prospech vybranej firmy, zničí sa konkurencia, nafúkne sa cena a spolu s ňou aj priestor na úplatky. PMÚ sa zase angažuje tam, kde podvádzajú účastníci trhu – dodávatelia. Najmä keď uzavrú kartelovú dohodu – dohodnú sa, kto z nich predloží najnižšiu ponuku, a ostatní predložia fingované, predstierané, resp. krycie ponuky. Obe metódy sa v praxi aj kombinujú, vtedy by sa mali obe inštitúcie dopĺňať.

PMÚ obchádza už od roku 2011 tieň Štefana Czucza. Ten má spoločnú históriu s predsedom úradu, pozná sa s podpredsedom a pravdepodobne aj s jedným z členov Rady PMÚ, ktorá je odvolacím orgánom. Mohol by mať teda vplyv aj na rozhodnutia úradu, i keď vedenie úradu to odmieta.

Situácia na PMÚ sa vyostrila vlani v lete. Pre mäkší prístup podpredsedu sa vlani rozpadol obávaný odbor kartelov pod vedením Petra Demčáka. Personálne oslabený odbor sa mäkšiemu prístupu podvolil. Dá sa to ilustrovať na poklese počtu neohlásených inšpekcií. V predošlých troch rokoch spravil PMÚ v priemere osem razií ročne. Od odchodu P. Demčáka a jeho prívržencov už ani jednu. PMÚ tiež zastavil svoju najväčšiu akciu od čias veľkého podtatranského kartelu – vyšetrovanie možných kartelových dohôd vo verejných súťažiach v oblasti informatizácie spoločnosti.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy Juraj Méry, Štefan Czucz, ÚVO