Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo je Salzburg stvorený pre labužníkov

Viedeň či Salzburg? Ktoré mesto je krajšie? Viedeň je mondénna, jej imperiálnu minulosť vidno na každom kroku. Tak ako v Salzburgu jeho stredovekú a barokovú. Zaujímavé je, že kým návštevníci z Európy kladú medzi obidve mestá znamienko rovná sa, v niekoľkých rebríčkoch podľa hodnotení zámorských turistov sme našli Salzburg pred Viedňou.

19.05.2017, 19:00 | Jarmila Horváthová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Prechádzka barokovým mestom na rieke Salzach, ktoré patrí k Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO, prenesie návštevníka do minulosti. Zo zámku Mirabell a jeho okolitých záhrad je úchvatný výhľad na symbol Salzburgu – mohutnú pevnosť Hohensalzburg. Srdcom starého mesta je však stredoveká ulička Getreidegasse, kde sa narodil najslávnejší obyvateľ Salzburgu, Wolfgang Amadeus Mozart a ktorá patrí v súčasnosti k najnavštevovaným a najrušnejším nákupným uliciam na svete. My sme sa však do Salsurgu vybrali skúmať najmä miestnu gastroscénu.

Gastrokritik Mozart

Podľa najnovšieho sprievodcu Michelin Main Cities of Europe sú v Salzburgu dve reštaurácie ocenené dvoma hviezdami (najviac, tri, zatiaľ nijakej reštaurácii v Rakúsku neudelili) – Ikarus a Senns. Jednu hviezdu majú ďalšie tri – Carpe Diem, Esszimmer a Pfeferschiff. Ďalších päť podnikov (reštaurácie Strasserwirt, Huber’s im Fischerwirt, Gasthof Auerhahn v okrajovej časti Itzling, Gasthof Schloss Aigen v časti Aigen a Brandstädtätter v Salzburg-Lieferingu) má ocenenie Bib Gourmand za výborný pomer ceny a kvality. Bez ocenenia je v bedekri zaradených ešte aj ďalších 18 reštaurácií. V Salzburgu však majú aj najstaršiu reštauráciu v Európe – St. Peter Stiftkeller, ktorá funguje nepretržite od roku 1200.

Dnes okrem toho, že tu je bežná reštaurácia, je to aj miesto, kde sa konajú veľmi populárne Mozart Dinner – večere v krásnej barokovej sále so sprievodom Mozartovej hudby. Mimochodom, o slávnom salzburskom rodákovi sa dá povedať, že bol jedným z prvých food kritikov. V jeho bohatej korešpondencii z ciest je veľa hodnotení toho, ako kde jedol a býval. Podľa toho, čo písal, bol náročný stravník, lebo kritikou navštívených podnikov rozhodne nešetril.

Pohľad na hradný kopec s pevnosťou Hohensalzburg zo starého mestaZdroj: Jarmila Horváthová

V Salzburgu je aj najstarší rakúsky „gasthaus“, teda hostinec, Blaue Gans, ktorý otvorili v roku 1350. O 57 rokov tu začal fungovať zase najstarší hotel v Rakúsku – Goldener Hirsch, ktorý poskytuje služby doteraz, a to hneď v päťhviezdičkovom štandarde. A aby toho nebolo málo, tak ešte je tu aj najstaršia kaviareň v Rakúsku – Café Tomaselli.

Ak by ste ich chceli všetky navštíviť, ani sa veľmi nenachodíte, všetky sú v historickom jadre mesta, v okruhu možno pol kilometra či kilometra. Kto chce o kulinárskej histórii mesta vedieť viac, môže si v miestnom infocentre kúpiť špeciálnu gastronomickú prehliadku po centre. Nám ukázala sprievodkyňa okrem spomínaných reštaurácií a hotelov aj miesta, kde sa dajú kúpiť najlepšie syry a údeniny, najlepšia zelenina, chlieb aj oleje a balzamiká.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 20/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Salzburg

Diskusia (0 reakcií)