Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dovolenka trochu inak. Vybrali sme tipy na letné cestovanie po Slovensku

27.05.2017, 18:59 | Jarmila Horváthová | © 2017 News and Media Holding

Preferencie Slovákov, pokiaľ ide o letné dovolenky, sú jasné – more, more, more... Relax vo vlastnej krajine nie je pre väčšinu dovolenkujúcich našincov dovolenkou prvej voľby, teda tou hlavnou. Kratšie pobyty sú však čoraz populárnejšie. Veď aj podľa štatistík stúpa počet prenocovaní domácej klientely v slovenských hoteloch v percentách posledné roky dvojciferne.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Enjoy

Voda nás láka, aj keď sa vyberieme oddychovať vo vlastnej krajine. Akvaparky a najmä dobré wellness hotely s vodnými atrakciami sú podľa prieskumov formou oddychu, ktorá oslovuje domácich turistov na Slovensku najviac.

No dovolenka nemusí byť len o hoteloch s bazénmi a vírivkami vo vychytených regiónoch. Týmto kritériom sme sa riadili, keď sme sa zamýšľali nad tipmi na letné cestovanie po Slovensku. Miesta, ktoré sme vybrali, sú niekedy možno trochu od ruky, turistická infraštruktúra nemusí byť úplne top, ale toto všetko je vynahradené pôvodnosťou a pôvabnosťou krajiny – a ústretovými ľuďmi.

Obec baníkov a čipiek – Špania Dolina

Pôvabná dedinka 11 kilometrov od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je populárna medzi chalupármi, tých je tu takmer toľko ako stálych obyvateľov, a je dobrým tipom na pár dní v krásnom a pokojnom prostredí. Navyše, keďže sa nachádza v strede Slovenska, je dobre dostupná zo všetkých jeho častí. Okrem krásnej polohy, ktorá vynikne, keď sa ide človek prejsť ponad dedinu, ju urobila známou zachovaná ľudová banícka architektúra. Je dokonca Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Niektoré domy, v ktorých sa dá na privátoch aj ubytovať, majú vyše 400 rokov. V centre je známy banícky orloj, ktorý sa v lete otvára každú hodinu od deviatej do šiestej. Ako sa patrí, je tu kostol, krčma a potraviny s príznačným názvom Jedivo a potrebné.

V lete sa tu robia napríklad kurzy paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Na svoje si prídu milovníci technických pamiatok, je tu napríklad vytvorený Malý banský okruh, ktorý ich spája do ucelenej trasy, no dedina je aj dobrým východiskovým bodom pre turistiku v Starohorských horách a vo Veľkej Fatre. A kto by zatúžil po meste, Banská Bystrica s pekne urobeným historickým centrom je na skok.

Zdroj: Braňo Molnár

Na rozhraní Liptova a Oravy

Táto časť Slovenska, nachádzajúca sa na rozmedzí severného Liptova a Oravy, má svojich skalných. Nie nadarmo sa hovorí, že tieto dve doliny patria medzi najkrajšie na Slovensku. Obidve sa dajú prejsť počas jedného dňa – okruh z Prosieku cez obidve doliny nám pohodlným tempom trval niečo vyše šesť hodín. Za parkovanie na stráženom parkovisku sme platili, zato sme však dostali mapu obidvoch dolín aj s vyznačenou trasou – turistickým a náučným chodníkom. Prosiecka dolina je „divokejšia“ so svojimi skalnými stenami a tiesňavami, Kvačianska sa dá absolvovať aj s menšími deťmi, tiež ňou vedie náučný chodník s niekoľkými zástavkami. Miestnou atrakciou sú Oblazy so zrekonštruovanými mlynmi, jeden z nich je dokonca aj v prevádzke.

Kto chce vypadnúť z mestského ruchu, určite sa sem oplatí prísť nielen na jednodňový výlet, ale aj na dlhšie, ponuku ubytovania tvoria väčšinou chalupy, chaty a ubytovanie v súkromí – v Prosieku, Kvačanoch, vo Veľkom Borovom a v Hutách.

Na Slovensku sú aj pralesy.Zdroj: Braňo Molnár

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy cestovanie, dovolenka

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.