Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa poistiť pred mastnou pokutou z eurosmernice GDPR

19.05.2017, 09:52 | Peter Stančík, Ondrej Kubovič

Kto chcel takých päťsto rokov pred naším letopočtom poslať dôležitú správu („Pošli posily!“) napríklad zo Salamisu do Sparty, potreboval okrem trpezlivosti aj tyč tej správnej hrúbky. Aj počas perzských vojen hrozilo, že správu nepriateľ nielen odchytí, ale ju ešte aj zmení a v tejto podobe odošle adresátovi („Nepriateľ v nedohľadne“).

 • Tlačiť
 • 0

Tyč, ktorej sa hovorilo skytalé, neslúžila na obranu pred nepriateľom, ktorý sa snažil správu ukradnúť, ale na zašifrovanie správy odosielateľom. Na skytalé sa namotal tenký prúžok kože a naň sa pozdĺžne napísala správa. Následne sa koža zavinula a vznikol z toho nezrozumiteľný zhluk písmen. Adresát vedel správu prečítať až po namotaní na vlastnú skytalé, ktorá mala identický priemer. Odosielateľ a príjemca sa tak museli poznať.

Aj po 2 500 rokoch ľudstvo stále rieši relatívne pravidelné úniky strategických e-mailových správ a utajených dokumentov. Nie je preto prekvapivé, že Európsky parlament chce šifrovaním, teraz už vo verzii z 21. storočia, chrániť osobné údaje svojich občanov.

Nejde o bambusové ponožky

Osobný údaj je komodita, ktorá má svoju finančnú hodnotu. Tento fakt si uvedomuje len veľmi málo ľudí. Horšie je, že aj veľmi málo firiem. Osobný údaj pritom nie je len niečo sofistikované v podobe rodného čísla alebo odtlačku prsta. Je ním aj obyčajné meno, priezvisko, e-mailová adresa alebo telefónne číslo.

Firmy tieto údaje bežne zhromažďujú, ak majú napríklad 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy GDPR, TREND TOP v infotechnológiách 2017

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.