Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Juraj Karpiš: Silná emócia je pri vzdelávaní najdôležitejším faktorom

28.05.2017, 04:59 | Juraj Karpiš

Vyrastal som v Žiline v rodine s dvomi bratmi. Mojou prvou funkciou bola rola športovca. Plával som, získal som titul majstra Slovenska, neskôr som presedlal na plutvové plávanie. K týmto športom ma doviedol otec, ktorý v Žiline zakladal potápačský klub.

 • Tlačiť
 • 12

Rubrika

Enjoy

Keďže pracujem hlavne hlavou, v športe pokračujem aj dnes, keď sa okrem rôznych outdoorových aktivít venujem najmä takzvanému freedivingu. Teda nádychovému potápaniu bez prístrojov do čo najväčšej hĺbky. V roku 2007 sa mi podaril piaty najhlbší ponor na svete.

No ak by som mal dať ľuďom jedinú radu, bola by to táto: nikdy nezadržiavajte vo vode dych bez dohľadu. Pretože po poklese kyslíka pod určitú hladinu upadnete do bezvedomia bez varovania a život vám môže zachrániť len niekto, kto na vás dáva pozor.

Keď som sa na gymnáziu rozhodoval, čo budem študovať ďalej, bola to zložitá voľba. Nebol to úplne náhodný proces, ale nemal som to ani úplne dobre premyslené. Možno by dnešným mladým v tomto mohol niekto poradiť. Zobrali ma na fyziku na „matfyze“, ale tam mi chýbalo prepojenie na reálny svet. Tak som sa rozhodol pre fakultu managementu.

Ale to, čo robím dnes, s manažmentom veľmi nesúvisí. Veľa ekonómie, ktorá ma zaujímala najviac, sa tam totiž nevyučuje. Preto som si začal čítať ekonomické texty sám, našiel som v nich potrebnú emóciu. Napríklad v sporoch o tom, kto má a kto nemá pravdu. Emócia je podľa mňa najdôležitejší faktor vo vzdelávaní.

Na vysokej škole sme chodili na rôzne liberálne akcie, začali sme písať texty a v roku 2006 sme založili INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Sme presvedčením skôr liberáli či libertariáni napriek tomu, že viacerí ľudia z tohto prúdu myslenia o sile voľného trhu časom zišli. Dnes mám skôr pocit, že sa voči libertarianizmu príliš veľa ľudí vyhraňuje, aj keď náš skutočný spoločný nepriateľ je niekde inde.

Ale znovu: emócia, i vo forme ideologického konfliktu, je nástrojom spoločenského učenia sa. Relatívne veľký úspech som zažil pri vydaní knihy Zlé peniaze o finančných krízach a menovej politike, ktorej sa predalo viac než 5 500 kusov.

Od jej vydania pokračujem v písaní týždenného newslettra s podobným názvom: Zlé peniaze, dobrý život. Okrem ekonomických komentárov tam aj nad tým, ako „prežiť čo najlepšie na prvý pokus.“ Teda aj o zdravom stravovaní, nástrahách kancelárskeho života, starnutia či o športe. Zdá sa mi absurdné, keď niekto dá veľa peňazí do domu, strávi v ňom zlomok času a o svoje telo sa vôbec nestará. Sám experimentujem v tom, čo jem a čo robím, a skúmam vplyvy zmien na kvalitu života. Platia známe klišé, že treba jesť veci, ktoré nie sú priemyselne spracované, sú čerstvé, a celkovo o niečo menej, ako sa nám zdá potrebné. No a viac sa hýbať a dobre spať.

Znie to, samozrejme, jednoducho, oveľa dôležitejšia je motivácia, ako to do života zaradiť. Pri mojej práci je úplne kľúčové prijímanie informácií. Svoj „newsfeed“ si rozdeľujem medzi novinky, názory k novinkám, a teóriu. Správy čerpám napríklad z Twittru, do toho primiešavam novinky zo Slovenska. Sledujem potom aj blogy alebo názorové články, ktoré sa ku mne dostanú. No a tiež podcasty, ktoré mi suplujú priame stretnutia s najlepšími ekonómami. Som podnikateľ s myšlienkami a sociálne siete sú pre mňa pracovný nástroj. Ale mojou hlavnou potravou sú knihy a výskumné články. Tam je intelektuálnych živín najviac.

 • Rada, ktorou sa riadim: Konštatovanie Jerzyho Gregoreka: „Ťažké voľby – ľahký život. Ľahké voľby – ťažký život.“
 • Rada, ktorú rád rozdávam: Nikdy nezadržiavajte pod hladinou dych bez dohľadu.
 • Moja aktuálna výzva: Žiť poriadny život.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 21/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 12

Rubrika Enjoy

Tagy Život ktorý mám rád

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.