Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po rokoch špekulácií sa vraj Arca znova nadychuje

06.06.2017, 12:25 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

Tesne pred krízou slovenský finančník Pavol Krúpa so svojou investičnou skupinou Arca Capital kupoval jednu firmu za druhou. No potom takmer všetky svoje úlovky rýchlo predával. Navyše odvtedy sa v slovenskom i českom biznise viac zviditeľnil hlavne súdnymi spormi a špekuláciami, ktorými chcel v rôznych ekonomicky oslabených firmách maximalizovať svoje výnosy z ich nakúpených pohľadávok či menších spoluvlastníckych podielov. A k tomu zverejňoval aj viacero veľkých investícií, ktoré sa následne nenapĺňali.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Za posledný rok-dva však Arca zrealizovala hneď viacero akvizícií v biznisoch, ktoré chce aj ďalej rozširovať. O tom, či tentoraz už môže ísť o naozaj dlhodobejšie a rozvojové investície, hovorí jej vrcholový manažér Rastislav Velič, ktorý vlastní pätinu celej skupiny.

V uplynulých rokoch sa Arca viac zapájala skôr do špekulatívnych dealov. A keď ste aj zverejňovali nejakú rozvojovú investíciu, tá sa väčšinou neuskutočnila. Zmeníte niečo na svojom prístupe?

Za ostatný zhruba rok-dva sme zrealizovali hneď viacero investícií, o ktorých verejnosť ani veľmi nevie, ale ide o projekty s veľmi zaujímavým potenciálom. Investovali sme napríklad do prevzatia viacerých personálnych agentúr, retailu či finančných služieb. A v Prahe i Bratislave sme získali viaceré pozemky, na ktorých spúšťame svoje prvé veľké realitné projekty. Zároveň však nie je pravda ani to, že naše skoršie roky boli menej úspešné či iba o sporoch a nenaplnených investíciách. Aj počas skorších rokov sme realizovali zaujímavé dealy, ktoré nás dostali vyššie. Dnes totiž Arca spravuje vlastné aktíva i aktíva svojich klientov v celkovej hodnote až 1,4 miliardy eur. To je päťnásobok toho čo pred krízou.

Neprehliadnite

Koľko z toho tvorí vaše vlastné imanie?

Presnú hodnotu našich firiem by ukázal až ich predaj. V každom prípade od krízy naše vlastné imanie nejako zásadnejšie nerástlo, no ani neklesalo. Teraz poslednými investíciami do personálnych agentúr, realít či finančných služieb však rozhodne rastieme.

Vďaka čomu ste zvýšili celkové spravované aktíva na spomenutých 1,4 miliardy eur? Lebo spory o pohľadávky či minoritné pozície v podnikoch spravidla neprinášajú také výnosy ako permanentné zveľaďovanie nejakého biznisu.

Konflikty Arcy Capital s inými podnikateľskými skupinami sú pre média vždy atraktívne, a preto boli asi najviditeľnejšie. Ale my dlhodobo pracujeme aj na množstve iných investícií. V Česku dnes trebárs spravujeme spolu s investičnou skupinou Redside viaceré investičné fondy s majetkom až pol miliardy eur. Najviac, až okolo 300 miliónov eur, sme z toho našim klientom pomohli zainvestovať do realít.Na Slovensku zasa veľmi živo investujeme aj do obnoviteľných zdrojov energií. Už skôr sme tu mali 12 bioplynových staníc, tri fotovoltické parky a jednu elektráreň na biomasu. A pred Vianocami sme k tomu prikúpili od rakúskej skupiny Riegler & Zechmeister aj ďalšie dve elektrárne na biomasu – v Topoľčanoch a Bardejove. Náš elektrický i tepelný výkon v obnoviteľných zdrojoch dohromady predstavuje už 125 megawattov, a tak sme najväčším hráčom slovenského biznisu zelených energií.

Ako dopadol váš veľký projekt do výstavby veterných elektrární v Rumunsku, ktoré ste tam mali s čínskymi partnermi postaviť až za 150 miliónov eur? Zámer ste zverejnili pred vyše troma rokmi, ale odvtedy bolo okolo neho ticho.

Padlo to na tom, že do Európy sa napokon nedali doviezť veterné turbíny čínskeho partnera. No napokon sme aj spokojní, že sme do toho nešli. Balkánske krajiny po počiatočnom boome totiž začali spätne revidovať podporné schémy pre zelené energie.

Z túžby zaujať

Celkovo prečo ste v minulých rokoch zverejňovali viaceré veľké investície, aj keď vôbec neboli isté? Nebolo to len také prehnané ukazovanie sa? Trebárs už pred piatimi rokmi ste zverejnili aj to, že na Liptove postavíte nový turisticko-rekreačný areál až za 70 miliónov eur, ale projekt sa dlho nehýbal.

Dnes je však realita taká, že nový vodný svet za zhruba 13 miliónov eur v Liptovskej Osade už máme v prevádzke. A v areáli Gothal budeme postupne pridávať aj apartmánové byty, chatky i penzióny. Tie by mali byť dokončené už na jeseň tohto roka. Naše celkové tamojšie investície na výkup pozemkov, infraštruktúru, športoviská i ubytovacie kapacity sa blížia už k 25 miliónom eur.

Arca chce skonsolidovať a zlepšiť povesť biznisu personálnych agentúr

Iné v minulosti zverejnené zámery sa však nijako nehýbu.

Každý človek v sebe asi má také to „zaujať iného“. No bol to aj výsledok toho, že novinári tlačia na získanie informácií, aby mohli tiež zaujať svojich čitateľov. Ale investície, o ktorých som hovoril v úvode nášho rozhovoru, sú už naozaj realizované a máme aj reálne plány ich ďalšieho rozvoja.

Čo konkrétne chystáte na trhu personálnych agentúr?

Už na jeseň sme kúpili až tri agentúry, McRoy, Wincott People a Xawax, ktoré dovedna ponúkajú pre slovenské i české podniky až 12-tisíc pracovníkov. Tým sme sa na trhoch oboch krajín stali v tejto brandži asi najsilnejším hráčom s podielom vyše piatich percent. A máme už rozrokovaný aj vstup do ďalších agentúr. Cieľom je vedieť núkať slovenskému i českému priemyslu minimálne 20-tisíc ľudí. Dnes je v našich krajinách biznis personálnych agentúr veľmi rozdrobený. V oboch krajinách ich pôsobí až nejakých 1 200.

My chceme vytvoriť prvý väčší konsolidovaný celok a s ním potom prispieť aj k postupnému zlepšovaniu pracovných podmienok pre nájomných pracovníkov. Dnes sa personálne agentúry predháňajú, ktorá dodá lacnejších ľudí. A to nie je dobré. S našou novou väčšou skupinou agentúr budeme vedieť zlepšiť aj platy našich ľudí. A chceme tiež hovoriť so štátom, ako by sa dali uvoľniť bariéry pre príchod pracovníkov z krajín mimo EÚ. My sa konkrétne pozeráme v tomto smere viac hlavne na Balkán, ale potenciál má aj Ukrajina. Priemyslu chceme k pracovníkom ponúknuť aj energie cez vlastného dodávateľa plynu i elektriny.

Ako sa angažujete v retaili?

V sieti predajní potravín Delia sme ako finančný investor etablovaní už od jej založenia. Teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií a máme s ňou expanzné plány. K jej 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Arca Capital

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.