Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smart banky: Malé, agilné a rastú ako huby po daždi

Klasická banková appka: otvoríte ju, zadáte heslo či PIN, rozpošlete platby (IBAN sa dá už naskenovať, netreba ho vypĺňať) a máte pár týždňov zasa pokoj. Appka smart banky: sama sa ozve, že sa blíži splatnosť účtu. Odomknete ju odtlačkom prsta, upozorní vás, ktoré platby vám ešte do konca mesiaca odídu, dá vedieť, kedy čakáte výplatu, a ponúkne odložiť prebytok na lepšie úročený účet.

01.06.2017, 11:00 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Všetky platby kartou má pekne rozkategorizované a ešte aj upozorní, že tento mesiac ste minuli na pivo naozaj veľa. Keď sa objavíte blízko obľúbeného obchodu, ponúkne zľavu na nákup či vybraný tovar. A platby kamarátom vybavuje cez Facebook či telefónne číslo.

„Klienti od smart bánk očakávajú prediktívnosť a iné funkcionality, ktoré poznajú z každodenného používania služieb ako Facebook,“ vysvetľuje Gareth Addison z britskej pobočky Deloitte. Banky láka predstava, že by s nimi klient komunikoval na dennej báze, dáva to šancu na obchod. Ako komentuje Branislav Straka z ČSOB, už mobilné bankovníctvo si klient otvára štyrikrát častejšie než internetbanking. Ponukou ďalších funkcií chcú banky frekvenciu ešte zvýšiť.

Neprehliadnite

Malí a šikovní

Smart banky chcú ísť o krok ďalej a z údajov o klientovi sa snažia vybudovať prediktívny model toho, čo a kedy nakupuje. Ten sa dá využiť napríklad cez zľavy v obľúbených obchodoch. Za podobné služby si vie pýtať smart banka od ich poskytovateľov províziu, čo je v dnešnej dobe klesajúcich čistých úrokových výnosov veľké plus.

Viac ako bankové spoločnosti pripomínajú smart banky technologické start-upy. Kladú dôraz na prívetivé rozhranie, ľahkú ovládateľnosť a zabezpečenie, ktoré navonok nepôsobí ako bariéra. Tým, že rastú na zelenej lúke alebo oddelene od materských bánk, nemusia sa trápiť robustnosťou riešení či komplikovanými regulačnými procesmi. Transakčné prostredie si prenajímajú od bánk, vhodné riešenia zas od rôznych sľubných start-upov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Financie