Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Minister odmieta ukázať dokumenty k tendru za 23 miliónov eur

Nemocnica sv. Michala sa stala obeťou lživej kampane. Povedal to minister vnútra Robert Kaliňák, aby obhájil svoju podriadenú organizáciu, ktorá mala podľa Nadácie Zastavme korupciu časť tovarov do svojho nového sídla na Satinského ulici v Bratislave nakúpiť predražene. Dôkazov, ktoré by to vyvracali, však nemocnica ani rezort veľa nepredložili. Naopak, už pol roka odmietajú sprístupniť dokumenty k tendru a zmluve za takmer 23 miliónov eur.

02.06.2017, 12:30 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Podozrivý tender na dodávku komplexného vybavenia prebehol ešte v polovici roka 2014. Nemocnica v jednom balíku nakupovala zdravotnícke zariadenie, bežné vybavenie aj IT technológie. Tender si neorganizovala sama, riadila ho pre ňu košická firma Pro-Tender, ktorá bola, mimochodom, podľa Protimonopolného úradu SR jedným z účastníkov kartelu pri inom obstarávaní štátnej nemocnice.

Tender, ktorý realizovala pre zdravotnícke zariadenie rezortu vnútra, vyhrala spoločnosť E-BA tpz. Nemocnica od nej podľa zmluvy nakúpila celkovo 867 tovarov. Nadácia Zastavme korupciu porovnávala 89 položiek z nákupného zoznamu, ktorých finančný objem tvoril 37 percent celkovej ceny, pričom predraženie vypočítala na približne 2,8 milióna eur. Vedenie nemocnice aj ministerstva sa okamžite ohradili, že ide o klamstvo. Napadli benchmark nadácie s tým, že je nesprávny.

Neprehliadnite

Tvrdenia vyvracajú piatimi položkami

Ako dôkaz predložil riaditeľ nemocnice Marian Križko nadácii špecifikácie piatich najdrahších nakúpeným prístrojov a jeden dodací list. Nadácia však porovnávala 89 položiek z nákupného zoznamu, pričom si všimla, že k predraženiu došlo najmä pri lacnejších tovaroch, ako je zdravotnícka technika. Aby teda dokázala, že sa nemýlila, ešte koncom minulého roka si vypýtala na základe žiadosti o sprístupnenie informácií špecifikácie všetkých nakupovaných položiek, dodacie listy k nim, ako aj podklady k samotnému tendru.

Tieto dokumenty si pritom prvýkrát pýtala ešte počas analyzovania zákazky. Rovnako ako vtedy, ani teraz ich nedostala. Vedenie nemocnice sa opäť odvolalo na porovnanie tých istých piatich položiek a oficiálnu infožiadosť nadácie postúpilo Ministerstvu vnútra SR. To rozhodlo, že jej nevyhovie. V zdôvodnení rezort argumentoval napríklad tým, že informácie sa viažu k zmluvám, ktoré sú verejne dostupné v Centrálnom registri zmlúv, ako také sa však netýkajú samotného obsahu, plnení a činností vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.

„Technické špecifikácie požadované žiadateľom sú už výsledkom zmluvy, a ten nie je predmetom zákona o slobode informácií, preto sa naň nevzťahuje povinnosť sprístupňovania,“ píše sa v rozhodnutí rezortu.

Klimatizáciu v cene dve- až tritisíc eur nemocnica kúpila za vyše 27-tisíc 

Jeden z partnerov advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala hovorí, že ide o účelové tvrdenia. „Keby sme uznali danú argumentáciu, že napríklad prílohy zmluvy týkajúce sa opisu, ceny predmetu zmluvy či jeho servisu nemajú byť zverejňované, tak takýto výklad by priamo negoval účel zákona o slobode informácií,“ hovorí advokát.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 22/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy Robert Kaliňák, zdravotníctvo