Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zachráňte NDS. Veľa času už nezostáva

05.06.2017, 00:25 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

Názor | Diaľnice na Slovensku stavia firma bez akejkoľvek vízie, zotročená politikmi a topiaca sa v anarchii. Tá vládne na rozbehnutých stavbách aj na tých, ktoré sú len v príprave. Preto niet divu, že sa výstavba severnej D1 naťahuje na večnosť a nové stavby pribúdajú pomaly. Pred voľbami v roku 2020 sa majú dokončiť nákladné tunelové úseky v Malej a Veľkej Fatre. Ak sa niečo nezmení, Béla Bugár s Robertom Ficom budú musieť hľadať výhovorky, prečo sa to nestíha.

 • Tlačiť
 • 31

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory, NDS

Ján Kováč 150x170

Ak budú pátrať po skutočných príčinách, prídu na to, že hlavný dôvod sú oni sami. Politici kladú na Národnú diaľničnú spoločnosť nereálne očakávania, aby zapôsobili na voličov. Chcú vyzerať ako spasitelia, ale v skutočnosti jej škodia. NDS nemôže prinášať výsledky, keď si z nej politici robia hračku, namiesto realistického biznisplánu si stavajú vzdušný zámok.

O pár dní to bude presne desať rokov, čo R. Fico vyhlásil, že spravia všetko pre to, aby dokončili diaľnicu do Košíc do roku 2010. Radičovej vláda Ficove predražené kontrakty zrušila, no aby to politicky zvládla, sľúbila, že v krátkom čase vyhlási nové súťaže.

Neprehliadnite

Keďže bola pod časovým tlakom, stavebným firmám zverila okrem výstavby aj projektovanie. Bolo jasné, že v ťažkom teréne sa dostavia komplikácie. Teraz ich treba riešiť, no NDS nedokáže prijať jasné a konzistentné rozhodnutie. Preto hrozí, že sa severná D1 na ďalšie roky zasekne.

Štátne firmy v západnej Európe nie sú hračkami v rukách politikov, a preto fungujú lepšie 

Jediným východiskom je odpolitizovanie NDS. Štátne firmy v západnej Európe nie sú hračkami v rukách politikov, a preto fungujú lepšie. Stačilo by, keby sa manažment NDS vyberal v nestrannom a zodpovednom výberovom konaní, aby sa nemenil po každých voľbách. Aby sa spolu s ním nemenili desiatky pracovníkov a s nimi aj investičné plány.

Podľa poučky politici delegujú rozhodovanie na odborníkov vtedy, keď pochopia, že sami na to nemajú a chcú sa zbaviť zodpovednosti. Od tejto vládnej koalície sa takéto uvažovanie očakávať nedá. Ak bude chcieť spraviť z NDS fungujúcu organizáciu, bude to len vtedy, ak jej začne tiecť do topánok. Keď ľudia pochopia, že výstavba severnej D-jednotky trvá večnosť pre politické čistky a zlý manažment.

Problém je, že pri výstavbe diaľnic majú politické rozhodnutia dlhú zotrvačnosť a ich dosah sa mieša s inými rozhodnutiami iných politikov. Ťažko sa zorientovať, ktorý politik a manažér spravil väčšiu škodu.

Zostaňme teda nohami na zemi. Uvoľnenie dlhovej brzdy, aby mohla rozpačitá NDS míňať viac peňazí, je ten najhorší nápad. NDS si potrebuje ujasniť, čo a kedy chce stavať. Potrebuje jasný plán prípravy a výstavby, podporený dátami o dopravných intenzitách. Potrebuje si stanoviť priority. A politikov držať čo najviac stranou.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 22/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 31

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, NDS

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.