Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiaden kancelár nevyriekol na adresu USA takú trúfalosť ako Merkelová

Máloktorý výrok nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vzbudil na medzinárodnej aréne mohutnejšiu odozvu ako ten, ktorý adresovala v poslednú májovú nedeľu v Mníchove voličom sesterskej Kresťansko-sociálnej únie. Zavítala tam deň po skončení samitu skupiny G7, kde americký prezident Donald Trump sklamal partnerov, keď si vyhradil čas na zváženie, či podporí parížsku klimatickú dohodu z decembra 2015.

10.06.2017, 05:01 | Adrian Peter Pressburg | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 14

S vedomím, že ju natáčajú televízne kamery, trojnásobná šéfka spolkovej vlády ustarostene konštatovala, že Spojené štáty prestávajú byť spoľahlivým partnerom Európskej únie a Nemecka.

„Časy, keď sme sa mohli spoliehať jeden na druhého, sa pomaly končia. Presvedčila som sa o tom v uplynulých dňoch. My Európania musíme skutočne vziať osud do vlastných rúk,“ citovala ju nemecká tlač. Od vzniku Spolkovej republiky žiaden kancelár nevyriekol na adresu Spojených štátov také trúfalé tvrdenie.

Neprehliadnite

Padlo tabu

Šesťdesiatdvaročná politická rutinérka síce zámorskú superveľmoc nemenovala, ale všetkým bolo jasné, že otvorila Pandorinu skrinku, keď predložila na verejnú debatu tému Transatlantickej spojeneckej osi. Tá bola dlhé desaťročia jedným zo základných kameňov usporiadania sveta tak, ako ho poznáme.

Vládnuce politické kruhy členských krajín Európskej únie a vrcholné orgány európskej dvadsaťosmičky nemali dôvod spochybňovať spoľahlivosť amerického spojenca, kým sa nezačal uchádzať o kreslo prezidenta nevyspytateľný a samoľúby realitný magnát D. Trump. Severoatlantickú vojenskú alianciu označil za zastaranú a znevážil európske integračné procesy vyzývavou podporou britskej kampane za brexit, teda za odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

V riadiacich štruktúrach EÚ videl príliš mocného protivníka, s ktorým sa ťažkopádne rokuje o náplni a podmienkach obchodných dohôd. Excentrický miliardár z New Yorku razí teóriu, že pre Spojené štáty bude výhodnejšie nahrádzať multilaterálne obchodné platformy bilaterálnymi. Vypovedal dohodu o Transpacifickom partnerstve (TPP) a vynucuje revíziu Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Susedné Mexiko a Kanadu, ako i tradičných spojencov v Pacifiku nivelizoval na ad hoc obchodných partnerov a rovnako si zaumienil postupovať aj voči členským štátom EÚ. Nechal ležať ladom rozbehnuté rozhovory o uzavretí Transatlantického obchodného a investičného partnerstva (TTIP) a ponúkol bilaterálne dohody o voľnom obchode a investíciách Spojenému kráľovstvu a Nemecku. V ministerskej predsedníčke ostrovnej monarchie našiel nádejnú partnerku. U A. Merkelovej narazil na neochotu dohodnúť sa bilaterálne na úkor EÚ.

Vákuum sa rýchlo zapĺňa

„Železná kancelárka“ dala vtedy svetu prvýkrát na vedomie, že transatlantické vzťahy vstupujú do novej vývojovej fázy. Neprivodilo ju Nemecko ani bruselská centrála EÚ, ale izolacionistická politika Bieleho domu vyplývajúca z prezidentovho predvolebného sloganu America First!, Amerika predovšetkým!

Trumpova doktrína o dôslednom uprednostňovaní národných záujmov na úkor skupinových pripadá Nemecku, Francúzsku a väčšine transatlantických i transpacifických spojencov USA v podmienkach globálnej previazanej ekonomiky ako prežitok z minulosti. Usudzujú, že ani taká hospodárska veľmoc, akou ešte stále sú Spojené štáty, nevráti svetové obchodné pomery koncom druhej dekády 21. storočia do stavu spred siedmich desaťročí.

Transatlantická spojenecká os bola jedným zo základných kameňov usporiadania sveta tak, ako ho poznáme 

Sedemdesiatročný D. Trump zanecháva u najvyšších politických činiteľov kľúčových hráčov svetovej ekonomiky dojem, akoby si neuvedomoval, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Rubrika Svet

Tagy Angela Merkelová, Európska únia, Nemecko, USA