Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o trestoch za zbabrané eurofondy

Slovensko má vrátiť do rozpočtu EÚ obrovské sumy, informovali predminulý týždeň médiá. Má to byť až 13 percent vyčerpaných eurofondov, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých členov EÚ. Vychádzali pritom z výročnej správy OLAF-u, vyšetrovacieho orgánu EÚ. Nasledovala odmietavá reakcia z úradu Petra Pellegriniho, podpredsedu vlády pre investície.

15.06.2017, 15:00 | Ján Kováč | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vicepremiér tvrdí, že porovnanie krajín v správe OLAF-u nie je založené na objektívnych dátach. A že médiá ju okrem toho ešte aj zle interpretovali. Slovensko podľa neho čerpalo EÚ fondy nadpriemerne. Závažná téma sa tak dostala do dvoch rôznych mediálnych realít – jednej ružovej, druhej čiernej. Zorientovať sa v nich dá cez odpovede na základné otázky, postavené na faktoch.

1. Naozaj sme prišli o toľko peňazí z EÚ?

Nie, aspoň zatiaľ. Ku koncu marca Slovensko vyčerpalo 97 percent z celkovej alokácie 11,48 miliardy eur. Suma, ktorá by mala prepadnúť, je dnes zhruba 300 miliónov eur. Čierne scenáre, podľa ktorých mala prepadnúť miliarda či dokonca dve miliardy eur, sa teda nenaplnili. A zrejme sa už ani nenaplnia, keďže minulé programové obdobie sa pred pol rokom skončilo.

Spomínaných 13 percent predstavuje celkovú sumu projektov, ktoré slovenské úrady nahlásili OLAF-u, lebo im boli z nejakého dôvodu podozrivé. Toto číslo vysoko prevyšuje ostatné štáty Únie. Rovnako to bolo aj v roku 2015. Pellegriniho úrad to zdôvodňuje tým, že Slovensko bolo aktívnejšie v hlásení nezrovnalostí.

Aj OLAF v jednej zo svojich správ prízvukuje, že tieto čísla nehovoria o tom, ako sa v jednotlivých krajinách podvádza, ale aké aktívne sú úrady pri hlásení nezrovnalostí. Podľa úradu vicepremiéra toto porovnanie navyše nie je postavené na objektívnych dátach. Slovensko použilo inú metodiku ako ostatné krajiny. Slovensko hlásilo hodnotu celého projektu, v ktorom videlo nezrovnalosti, iné štáty hlásili len hodnotu jednej aktivity, nie celého projektu.

Ako sme využili eurofondy 1/2
(čerpanie operačných programov, %, 2007–2013)
Ako sme využili eurofondy 1/2
PRAMEŇ: Ministerstvo financií, údaje sú k 31. marcu 2017

2. Museli sme kvôli OLAF-u vrátiť veľa peňazí?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy eurofondy

Diskusia (0 reakcií)