Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Korupcia podľa Roberta Fica

Slovensko žije v akoby paralelných svetoch. Na jar, keď premiér Robert Fico žiadal expertov OECD, aby vykonali kritickú revíziu slovenskej protikorupčnej legislatívy, nech ju vládna koalícia môže zlepšiť, v slovenských mestách sa konal protikorupčný pochod pod heslom Skutok sa stal. V júni, keď predseda vlády vystupoval ako hlavný rečník na protikorupčnom seminári, bol ďalší pochod proti korupcii, pričom zástupy pochodovali za heslom Skutok sa deje.

15.06.2017, 15:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Svet, v ktorom vládna moc čoraz okázalejšie bojuje s korupciou, nemá nič spoločné so svetom, kde je ministrom vnútra Robert Kaliňák a v ktorom sú bašternákovsko-kočnerovské prípady ututlávané, popierané a bagatelizované.

Jeden z dôvodov, pre ktorý tieto dva paralelné svety koexistujú v jednom štáte, spočíva v tom, že dlhodobo najvplyvnejší slovenský politik počas celej svojej doterajšej kariéry nepovažoval korupciu za vážny spoločenský problém, ktorý naliehavo potrebuje riešenie, ale vníma ju len ako politickú agendu: nástroj na získanie a udržanie svojej pozície.

Kým bol v opozícii

V čase, keď najväčšie podniky stranícky privatizovala tretia Mečiarova vláda, R. Fico sa ako poslanec SDĽ problémom korupcie vôbec nezaoberal. Na to, čo sa dialo za Mečiara, si spomenul až po mnohých rokoch, keď vymyslel heslo: Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu.

V rokoch 1994 až 1998 sa desiatky politikov profilovali na tom, že odhaľovali korupčné a klientelistické pozadie Mečiarovho vládnutia – ale R. Fico medzi nimi nebol. Z právneho experta sa reprofiloval na bojovníka s korupciou až vtedy, keď založil Smer a potreboval nosnú politickú tému.

Využíval pritom aj odhalenia, s ktorými prichádzali médiá – dokázal z ich zistení politicky ťažiť tak, ako keby s nimi neprišli novinári, ale on sám. Tému boja proti korupcii, ktorá pôvodne patrila do výbavy strán, voči ktorým bol Smer v opozícii, zmenil na politický nástroj proti nim. Kým vládne strany tvrdili, že korupcia je problém štrukturálny a inštitucionálny a že na jej obmedzenie sú potrebné zásadné reformy, R. Fico presadzoval názor, že korupcia je predovšetkým a najmä problém morálny. Že sa dá vyriešiť tak, že moc preberú neskorumpované strany a osoby.

Stačí málo, aby sa pochody proti korupcii stali pochodmi priamo proti premiérovi 

V roku 2002 predseda Smeru vyhlásil: 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Téma – Daňové podvody a korupcia

Tagy korupcia, Názory, Robert Fico