Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Kto je Marián Kočner

16.06.2017, 10:13 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Prvýkrát sa meno Marián Kočner na verejnosti objavilo koncom 90. rokov. Pred voľbami 1998 jeho Gamatex obsadil televíziu Markíza, ktorú v tom čase riadil Kočnerov spolužiak Pavol Rusko. Gamatex vlastnil pohľadávku voči Markíze, ktorú začal vymáhať. Spor trval dva roky, napokon sa s Markízou finančne vyrovnal.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Po rokoch teraz prišiel M. Kočner, konkrétne jeho ďalšia spoločnosť Inkasný servis, so zmenkami za desiatky miliónov eur. Začal ich vymáhať od nemajetného P. Ruska a Markízy, ktorú teraz vlastní zahraničná spoločnosť CME. Markíza zmenky považuje za falošné.

M. Kočner sa objavil aj v takzvaných mafiánskych zoznamoch. Sám ich existenciu spochybňuje a akékoľvek prepojenia na podsvetie odmieta.

Neprehliadnite

Mal blízko k bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Ten sa musel brániť podozreniam, či v prospech M. Kočnera nezasiahol v kauze Glance House. Išlo o spor medzi spoločníkmi firmy, ktorá postavila túto bytovku. Konkrétne medzi Kočnerovou známou Janou Šlachtovou a Róbertom Čížom. Keďže v prípade prebiehalo vyšetrovanie, Špeciálna prokuratúra bytovku zaistila. Kataster v Senci napriek blokácii nehnuteľnosť previedol, skončila v rukách ľudí blízkych M. Kočnerovi. Kataster konal vďaka povereniu prokurátora D. Trnku.

Podnikateľ je známy aj svojimi vzťahmi s politikmi, či už negatívnymi alebo pozitívnymi. Najväčšie konflikty mal s bývalými ministrom vnútra Danielom Lipšicom. Ten v roku 2012 upozornil na dva sporné prevody na účty tohto podnikateľa v Privatbanke, ktorú ovláda finančná skupina Penta. Prevody mala preverovať v rovnakom roku polícia, banka ich nenahlásila s odôvodnením, že podľa jej interných pravidiel a hodnotení nešlo o neobvyklé operácie vzhľadom na iné transfery na účtoch.

Dokopy na účty M. Kočnera prišlo sedem miliónov eur, pričom jedna platba smerovala cez maltskú banku z Belize. Druhá štvormiliónová suma bola pripísaná Daňovým úradom Bratislava I na firemný účet podnikateľa. Suma je podobná, ako sa spomína aj v najnovšom prípade s vratkami DPH. Nadmerný odpočet pôvodne získala spoločnosť so sídlom na Malte. Z jej účtu v Privatbanke peniaze podľa policajného uznesenia, ktoré má TREND k dispozícii, odišli na osobný účet M. Kočnera a jeho firmy Inkasný servis.

D. Lipšica a jeho vtedajšieho hovorcu, dnes poslanca Gábora Grandela polícia vyšetruje pre vyzradenie bankového tajomstva a zneužitie právomocí. Hoci vyšetrovanie oficiálne vedie iný vyšetrovateľ, na výsluchoch novinárov, ktorí mali podľa polície disponovať informáciami od ministra, bol prítomný aj vyšetrovateľ Štefan Jombik. Je to ten istý vyšetrovateľ, ktorý zastavil trestné stíhanie v kauze DPH, kde riešili M. Kočnera.

Krátko pred voľbami 2012 sa na verejnosti objavila nahrávka predsedu SaS Richarda Sulíka s M. Kočnerom. Nahrávacie zariadenie bolo v Kočnerovom dome. R. Sulík si od neho mal zisťovať informácie o svojich ľuďoch. SaS vo voľbách nezískala očakávanú podporu. Naopak, Smer-SD v nich získal toľko, že mohol sám zostaviť vládu.

Vlani upozornili na M. Kočnera opoziční poslanci v súvislosti s prevodom bytov v luxusnom komplexe Five Star Residence. Figuroval v orgánoch firiem na oboch stranách obchodu a pre jeho cenu. V rovnakom komplexe o pár mesiacov neskôr, vo februári 2012, kupovala sedem bytov za už dokopy 12 miliónov eur firma BL-202 Ladislava Bašternáka. Od štátu si v súvislosti s kúpou firma vypýtala vratku DPH takmer dva milióny eur.

V čase, keď kauza okolo developera blízkeho Smeru-SD vrcholila, M. Kočner zvolal brífing. Upozornil na uniknutú SMS komunikáciu novinárov s exhovorcom G. Grendelom. Predstavitelia Smeru-SD potom začali na otázky niektorých novinárov odpovedať na tlačových besedách útokom, že sú ovplyvnení.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 24/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Tagy Marian Kočner

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.