Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mesiac pred blokovaním hazardu na internete nikto nevie, ako bude vyzerať

19.06.2017, 17:59 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Mesiac pred začiatkom blokovania prístupu a platieb k internetovým stránkam, ktoré prevádzkujú alebo propagujú hazardné hry bez licencie, telekomunikační operátori ani banky, zdá sa, nemajú úplne jasno, ako bude celý proces vyzerať.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy

hazard

„Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu ani jej členovia zatiaľ nezaregistrovali žiadny kontakt ani iniciatívu zo strany štátu, ktorá by sa týkala praktickej realizácie blokovania zakázaných internetových stránok. Zatiaľ nám nie je jasné, ako by malo byť takéto blokovanie podľa predstáv štátu realizované, ani to, aké s tým budú spojené náklady a či ich prípadne štát operátorom nahradí,“ tvrdí predseda predsedníctva asociácie združujúcej štyridsať menších poskytovateľov internetu Michal Rybárik. „Zatiaľ nedisponujeme metodickým pokynom od ministerstva financií,“ hovorí Jaroslav Kolár z UPC.

Neprehliadnite

Podobne sú na tom aj banky. „Ministerstvo financií ani Finančná správa neoslovili VÚB k detailom postupov a procesov blokovania platieb v súlade s novelou zákona o hazardných hrách,“ reaguje riaditeľ oddelenia bankovej prevádzky Roman Hains.

Slovenská sporiteľňa si na splnenie legislatívnych povinností na základe analýz vytvára vlastné procesy. „Neočakávame v každom prípade podrobne opísaný postup, pretože rozsah aktivít bánk je definovaný priamo v zákone,“ ozrejmuje hovorkyňa Marta Cesnaková. Slovenská banková asociácia zase tvrdí, že momentálne ešte prebiehajú diskusie týkajúce sa nastavenia jednotlivých procesov v praxi.

Ministerstvo financií pritom tvrdí, že „počas prípravy novely zákona, ako aj po nadobudnutí jej účinnosti sa uskutočnilo niekoľko stretnutí so zástupcami poskytovateľov internetového pripojenia a platobných inštitúcií k návrhu postupu zamedzenia prístupu k nelegálnym ponukám“.

Podľa informácií TRENDU rezort nedávno vypracoval postup blokovania pre Finančnú správu, ktorá bude za celý proces zodpovedná. No vzhľadom na blížiaci sa termín je otázne, ako bude pripravená. „Momentálne vytvárame potrebné podklady, postupy, preverujú sa spôsoby a možnosti výkonu dozoru a skúšobne sa monitoruje online prostredie, ako aj príprava tvorby zoznamu zakázaných webových sídiel,“ argumentuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Tak bankám, ako aj telekomunikačným operátorom vzniknú v súvislosti s blokovaním aj dodatočné náklady. Tie však štát neplánuje firmám preplácať. Najmä poskytovatelia internetu sa tak môžu rozhodnúť, že pôjdu cestou nižších nákladov, keď bude blokovanie v zásade len formálna záležitosť a bude sa dať ľahko obísť napríklad zakúpením virtuálnej privátnej siete. Druhou možnosťou je tvrdé blokovanie, ktoré však bude nákladnejšie. Telekom pritom v minulosti hovoril o niekoľkých miliónoch eur.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 24/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Tagy hazard

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.