Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát úplne prekope pomoc mladým hypodlžníkom, dostanú menej

Štátna podpora úverov na bývanie by sa mala po rokoch zmeniť. Aj keď sú úvery na bývanie na Slovensku historicky najlacnejšie a banky ich úročia menej, než je priemer v eurozóne, štát svoju politiku podpory bývania roky nemenil. Hypotéky dotuje rovnako ako v čase, keď boli trojnásobne drahšie. Od nového roka by mohlo byť všetko inak. Vláda chce zaviesť úplne nový spôsob pomoci mladým hypodlžníkom. Bonifikácia úrokových sadzieb bude minulosťou. Namiesto nej zavedie daňový bonus uplatniteľný pri zúčtovaní dane z príjmu.

15.06.2017, 15:00 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Nebude to len zmena systémová. Finančná pomoc mladým by sa mala razantne znížiť, neraz o viac než polovicu. Na prvý pohľad nepopulárne opatrenie, no na dostupnosti hypoték nič nezmení. I teraz ju dostanú len tí, ktorí ju vedia splácať aj bez dodatočného darčeka od štátu.

Pozitívom bude, že sa zruší deformácia trhu, ktorá v bankách brzdila konkurenčný tlak a nepustila skutočnú cenu hypoték pre mladých hlbšie pod dve percentá. Pod príspevok štátu, na ktorý klient nárok zo zákona mal, sa bankám neoplatilo liezť a klientom to bolo pri nulových úrokoch, ktoré reálne platili, aj tak jedno.

Nový systém

Bonifikácia úrokových sadzieb by mala zaniknúť od budúceho roka len pre nové úvery, staré zmluvy ešte „dobehnú“ v súčasnom režime. Tí, čo sa zadlžia od budúceho roka, už nebudú platiť v bankách úroky z hypoték upravené o štátny príspevok.

Budú im hradiť plnú sumu úrokov a na príspevok štátu si budú môcť nárokovať až v daňovom priznaní. Takáto forma pomoci je v Európe bežná. Podpora by mala mať formu daňového bonusu, podobne ako si ľudia uplatňujú bonus na dieťa. No budú si môcť uplatniť len polovičnú zľavu na zaplatené úroky bankám, najviac do výšky 400 eur.

Úľava sa bude vzťahovať na všetky úvery na bývanie, nielen pravé hypotéky 

Takto to predpokladá novela zákona o dani z príjmov, do ktorej TREND nahliadol a ktorá by mala onedlho vojsť do pripomienkového konania. Keďže je to len prvý návrh vlády, o ktorom sa bude ďalej rokovať a ovplyvniť ho nakoniec môžu i poslanci v parlamente, konečná podoba a najmä výška podpory môže byť nakoniec iná.

Podmienky na jej získanie by sa podľa návrhu veľmi zmeniť nemali. Stále si na ňu budú môcť nárokovať ľudia od 18 do najviac 35 rokov s priemerným mesačným príjmom, ktorý neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Avšak už sa nebude prehodnocovať raz za kvartál, ako to je teraz.

Podľa nového návrhu sa bude posudzovať príjem za predchádzajúci kalendárny rok, keďže bonifikácia príde na rad v daňovom priznaní či zúčtovaní. Vypadne možnosť nárokovať odklad istiny alebo zníženie mesačných splátok až na polovicu pri narodení dieťaťa.

Nielen reálne hypotéky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Financie

Tagy úver