Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát úplne prekope pomoc mladým hypodlžníkom, dostanú menej

15.06.2017 | Martina Kláseková

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

15.06.2017 | Stanislav Jendrišák

KeĎže zmena štátnej podpory na hypotéky od roku 2018 bude znamenať jej zníženie, oplatí sa mladým zobrať hypotéku ešte do konca roka 2017. Ak chcete vedieť na doplnenie článku ake sú aktuálne podmienky hypoték so štátnym príspevkom pre mladých môžete si ich stiahnuť tu : http://www.jetoopen...

16.06.2017 | muchomuurka

Nádhera, nemáme nájomné byty, ale čo s tým urobíme, odstránime podporu pre mladých, aby mali aspoň nejakú šancu stabilného bývania. Nedávno mladých známych s malým dieťatom vypoklonkovali z bytu s trhovým nájomným, lebo ho potrebujú pre vlastných potomkov. Predtým ich ťahali za nos s trvalým nájmom a že si nič hľadať nemusia. To je trh v slovenskom vydaní. A tie nemecké paralely už vo mne vyvolávajú záchvaty smiechu. Autor článku by nemohol vybrať triezvejší príklad na porovnanie ako ekonomiku s politkou nájomných bývaní a mzdami ako nemeckú, lebo tá je nabližšia k našej. Ale veď v pohode, mozgy potrebujú ešte viac podobných stimulov pre zotrvávanie v krajine.

20.06.2017 | @@@

takato podpora je nezmysel aby štat pomahal platiť hypoteku lebo na tom zarobia len banky nikto iny ....ak chce štat skutočne pomocť tak nech sam postavy byty ale štat za 20 rokov v tom nenašiel ochotu a to preto lebo keby to urobi tak jeho kamarati čo dnes zarabaju na vysokych cenach bytov by nezarobili a tak az 20 rokov aj ked sa menili vlady nikto v tom nič neurobil a nikto nezačal stavať lacne najomne byty pre ludi pre mlady pre ludi čo sa presťahuju za pracou aby ten prenajom bol nižši ako v pripade sukromnych firiem a v tom je chyba lebo tu sa haja zaujimy len tych čo sa nabaluju na tychto drahych bytov ....aj preto tu nemožno tieto byty stavať lebo kamarati a aznamy su viac ako cele slovensko pre politikov

19.06.2017 | kubass

Presne tak, mladí si aspoň na zaciatku profesionálneho života vedeli ako-tak pomôcť a táto pomoc im bude znížená ma polovicu - veľmi pozitívny a sociálny krok. A porovnávanie s nemeckom má asi takú vypovedaciu hodnotu ako Sulikov graf o prvej lige a počtom obetí teroristických útokov. Treba porovnávať porovnateľné - ja si myslím že zaostavame v pestovaní olív za španielskom ale má to nejakú vypovedaciu hodnotu???

22.06.2017 | noblesa

Co je to za blbost..? Trhova cena vzdy stupne o sumu dotacie v momente, ked sa zavedie.
Inymi slovami, akekolvek dotacie na hypoteky su spoluzodpovedne za rast cien bytov.

21.06.2017 | Niless

Tento nezmysel pomahal iba bankam. Pozerali ste niekto posledne roky ako vyzera klasicka hypo /uver na byvanie a hypoteka pre mladych so statnym prispevkom? V podstate rovnako. Hypo bez prispevku je teraz za 1,5 %. Hypo pre mladych je za 3% a prispevok 2% s konecnou sadzbou 1% (splatka pri 100 tis. sa znizi z 330 €/mes. na 305 € /mes).
Ked chce niekto vidiet ako vyzera podpora nech si pozrie dotacie pre vyvolenych do hotelov a penzionov kde cez EU fondy stat zadotuje viac ako 50% rozpoctu.

21.06.2017 | LPB

+

21.06.2017 | OliWer

+
Ak chce štát komukoľvek s čímkoľvek pomáhať, nech to robí prostredníctvom odpočítateľných položiek k daňaovému základu dane z príjmov fyzických osôb.
Chceš si kúpiť elektromobil? OK, nemusíš ako blázon o nič žiadať, nikde sa hlásiť, daňový základ si môžeš počas nasledujúcich 4 rokov znížiť každý rok napr. o 2000 eur.
Chceš prvý (!) vlastný byt? Nie je problém, zníž si daňový základ v daňovom priznaní o 1/2 výšky zaplatených úrokov v danom roku. Máš nebodaj rodinu? Zníž si daňový základ o výšku zaplatených úrokov.
Chceš fotovoltickú elektráreň? Nemusíš sa v pondelok o 12.00 hod. ako blázon logovať na nejakú stránku, o ktorej si v živote nepočul a ak si panely kúpiš o týždeň neskôr, než je uzávierka, máš smolu. Odpočítaj si z daňového základu nasledujúcich 10 rokov každý rok 500-1000 eur.
atď.
Toto by bol štát pre ľudí, ktorý by im pomáhal a následne kontrolou vyžadoval dodržiavanie pravidiel. Takto by boli ľudia motivovaní pracovať a platiť dane, umelo si neznižovať základ dane. A tí, ktorí by si nemohli nič z daní odpočítať by buď spadli do sociálnej siete (iný typ podpory než znižovanie daňového základu) alebo by to boli Baštrnákovia a Kočnerovia.

21.06.2017 | citatelTrendu

Teraz sú úroky historicky najnižie, načo vôbec dotovať hypotky pre mladých? Máme peňazí nazvyš?

Aby z toho nevyšiel nakoniec taký paškvil ako úver zo ŠFRB, ktorí môžu získať len nízkopríjmoví manželia, nízkopríjmová samostatná osoba nie. Fakt neviem ktorý vol toto navrhol.

21.06.2017 | salamoon

to bola len dalsia papačka pre kapital, developer to si to vzal aj tak v cen, banka v urokoch.. bez toho, aby sa stat vo vacsom meritku angazoval v byvani (mam na mysli najma masovejsiu vystavbu dostupnych najomnych bytov v najvacsich mestach s najvacsim dopytom) sa nepohneme dalej... nie kseftovat pozemky vselijakej cvarge, ale na nich stavat vo vlastnej rezii, co prinesie nasledne aj dalsie aktiva do buducna.. len ked udajne nemame ani na cesty, ani na platy ucitelov, ani na skolky, ani domovy social. sluzieb, ani ani, tak neviem

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.