Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestá znovu objavujú parky, pozrite si nové projekty

15.06.2017, 15:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Hovorca jedného z väčších slovenských miest na otázku TRENDU o nových parkoch v meste odpovedal: „Náš priemyselný park je zaplnený a nemáme v ňom miesto na novú firmu.“ Nebola to jeho chyba. Pojem park riešili samosprávy v uplynulých desaťročiach skôr v súvislosti s ich priemyselným využitím.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Extra reality

Tagy

Park

Zelené parky v mestách boli dlhé roky v úzadí záujmu kompetentných a často mali podobu zanedbaného dedičstva socializmu. V posledných rokoch sa karta začína obracať. Parky sa nielenže revitalizujú a rekonštruujú, ale začínajú sa objavovať aj nové. Parky v mestách sa stávajú „in“. A vôbec nezáleží na tom, že sú často len nástrojom v predvolebnom boji.

Zmena myslenia

Aj keď sa správy o revitalizácii parkov objavujú sporadicky dlhé roky, ich frekvencia v poslednom období vzrástla. Podpísala sa pod to kombinácia viacerých faktorov. Mestá či obce zvyknú argumentovať novým nastavením priorít i čerstvým vetrom vo vedení. „Filozofia sa mení, keďže sa do vedenia samospráv dostali noví ľudia a s novými ľuďmi prichádzajú aj nové nápady,“ myslí si starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík.

Ochota samospráv revitalizovať verejné priestranstvá bola viditeľná vždy, brzdili ju však finančné možnosti. „Nie je v silách samosprávy, aby zabezpečila revitalizáciu verejných priestranstiev, ktoré boli roky zanedbané. Napríklad len na rekonštrukcie ciest a chodníkov by sme potrebovali 24 miliónov eur,“ opisuje základnú brzdu rozvoja R. Števčík.

Ružinovský bulvárZdroj: A1 Architecture

Staré Mesto opravu komunikácií financuje zo svojho. „V prípade verejných priestranstiev hľadáme podporu finančne zdatných partnerov, ktorí majú financie, ale aj potrebné know-how,“ vysvetľuje princíp financovania zelených parkov starosta. Je pritom logické, že tieto kritériá spĺňajú najmä developerské skupiny.

Príklady, kde uplatnili takýto prístup, by sme však našli aj v iných mestských častiach Bratislavy. Azda najznámejším je Park Andreja Hlinku v Ružinove. Projekt s rozpočtom 1,2 milióna eur zaplatili najmä delevoperi. „Postupne sme oslovovali spoločnosti, ktoré v Ružinove pôsobia, stavajú alebo niečo rekonštruujú, či by neprispeli na rekonštrukciu parku, lebo v rozpočte na to nemáme toľko peňazí. Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť s viacerými firmami a výsledkom je, že máme zabezpečenú väčšinu prác,“ vysvetľoval pred troma rokmi ružinovský starosta Dušan Pekár.

Na park pozdĺž Ružinovskej ulice sa „poskladali“ takmer všetky známe mená zo sektora. Prispeli J&T Real Estate, Ballymore, Penta Investments, Ružinovská 1, Metrostav a Bolipolis. Až na J&T Real Estate mali vtedy všetky firmy v mestskej časti projekty alebo pozemky. Čas pritom ukázal, že aktivity v mestskej časti rozbehol aj tento developer.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Extra reality

Tagy Park

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.