Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V kauze DPH aj Marián Kočner

15.06.2017, 15:00 | zp | xm | leg | TASR | app

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

V kauze DPH aj Marián Kočnerdane Podnikateľa Mariána Kočnera, známeho väzbami v politike a na prokuratúre, polícia preverovala pre dane. Dôvodom boli prevody nehnuteľností a podozrenie z neoprávneného uplatnenia nadmerných odpočtov DPH za osem miliónov eur. Podnet na trestné stíhanie spracovali vlani kriminalisti z útvaru Národnej kriminálnej agentúry v Banskej Bystrici. V rokoch 2010 až 2012 malo podľa nich dôjsť k zločinu neodvedenia dane účelovými prevodmi nehnuteľností cez firmy blízke M. Kočnerovi. Vďaka týmto obchodom dostali spoločnosti od štátu vyplatené tri niekoľkomiliónové vratky DPH. Počas celého obdobia sa pritom vlastníctvo nehnuteľností menilo len formálne, keďže mal M. Kočner zabezpečenú kontrolu nad budovami cez záložné práva na listoch vlastníctva. Išlo o hotelový komplex Residence hotel a Športhotel Donovaly. Vo februári vyšetrovatelia vec zastavili s tým, že „skutok nie je trestným činom“.

Sulík nechce do prvej ligy

Líder najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita zverejnil video, v ktorom vystríha pred tlačením sa do takzvanej prvej ligy krajín Európskej únie. Ide o jeho reakciu na snahy európskych politikov pokračovať v integrácii formou viacrýchlostnej Európy. Tú podporili francúzske prezidentské i parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila strana nového prezidenta Emmanuela Macrona. Premiér Robert Fico sa vyjadril za vstup Slovenska do „prvej ligy“. R. Sulík naopak kritizuje nízky hospodársky rast najvyspelejších krajín, ich vyššie daňové zaťaženie a vyššie riziko terorizmu.

Zdroj: SITA / Radoslav Maťas

Jaguar siaha po samojazdiacich autách

Z Britská automobilka Jaguar Land Rover investuje 25 miliónov dolárov do alternatívnej taxislužby Lyft, ktorá je konkurentom Uberu. Podporí tak vývoj a testovanie technológií pre samojazdiace autá. Súčasťou akvizície je dodávka automobilov vodičom spoločnosti Lyft, ktorá sa pôsobí najmä v USA. V oblasti samojazdiacich áut s ňou už spolupracuje automobilka General Motors i internetová firma Google. Alternatívne taxislužby lákajú investorov, vrátane výrobcov áut, ktorí v nich vidia nový zdroj príjmov. Toyota kooperuje s Uberom, Volkswagen si založil divíziu na vývoj taxiaplikácie.

Spotreba domácností rastie najrýchlejšie od krízy

Slovenskú ekonomiku v prvom štvrťroku ťahala najmä spotreba domácností. Tá sa v stálych cenách medziročne zvýšila o 3,4 percenta, najviac od predkrízového roku 2008. Dobrou správou je aj návrat rastu investícií, tie sa však zvýšili len o 1,7 percenta. Ekonomika ako celok si polepšila o 3,1 percenta, zverejnil štatistický úrad. Rástla aj zamestnanosť a priemerná mzda. Počet pracujúcich sa zvýšil o viac ako dve percentá na 2,5 milióna osôb. Miera nezamestnanosti tak poklesla na historické minimum 8,7 percenta. Priemerná mzda vzrástla na 897 eur, čo predstavuje medziročný rast očistený o infláciu o 2,6 percenta.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.