Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

O čo ide v bitke medzi štátom a veľkými menami online gamblingu

Veľký súboj. Práve k nemu sa schyľuje na slovenskom trhu s online hazardnými hrami. Proti sebe stoja tri strany – slovenské stávkové spoločnosti, štát a veľkí medzinárodní prevádzkovatelia online gamblingu.

19.06.2017, 18:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Každá zo strán má svoje záujmy, ktoré sa miestami stretávajú. Na konci dňa sú však peniaze, o ktoré Slovensko nesprávne nastavenou reguláciou internetového hazardu prichádza.

Boj spustili blokácie

Spúšťačom je blížiaci sa termín v polovici júla, odkedy štát začne blokovať prístup aj platby pre webové stránky ponúkajúce alebo propagujúce hazardné hry bez licencie. Kým doteraz sa veľkí medzinárodní online hráči ako bet365, Betclic, Expekt, William Hill, bwin či bet-at-home držali v ústraní, pod hrozbou blokácie sa zaktivizovali.

Neprehliadnite

Za sebou už majú rokovanie s ministerstvom financií, ktoré má na starosti legislatívu spojenú s hazardom. Ako pre TREND uviedli zástupcovia dvoch najväčších medzinárodných odvetvových organizácií, spoločnosti žiadajú predovšetkým zmenu formy zdaňovania internetového hazardu, zbavenie monopolu štátneho Tiposu na online kasíno hry ako poker, ruleta či automaty a zrušenie povinnosti pre zahraničné firmy založiť si v krajine lokálnu pobočku.

Divoký východ

Doterajší stav pri online hazarde na Slovensku by sa dal stručne opísať ako voľne riadený chaos. Oficiálne tu zahraničné spoločnosti nemohli pôsobiť, pokiaľ nemali v krajine aj svoje sídlo. To však bolo podľa firiem v rozpore s pravidlami EÚ, ktoré garantujú voľný pohyb služieb v rámci jednotného trhu Únie. A tak na Slovensku pôsobili s argumentom, že ak tunajšie zákony nie sú v súlade s EÚ, môžu tu poskytovať služby na základe licencií z iných štátov EÚ ako Malta alebo Gibraltár. A keďže nemali slovenskú licenciu, tak tu neodvádzali dane ani iné poplatky.

To sa, samozrejme, nepáčilo domácim stávkovým spoločnostiam Niké, Fortuna a Tipsport. A tak, keď sa vlani súčasná vládna koalícia rozhodla, že novelizuje zákon o hazardných hrách, začali, okrem množstva iných zmien, tlačiť aj na tvrdšie postihy pre tieto zahraničné firmy. Nakoniec aj uspeli a Finančná správa tak dostala do rúk kompetencie na blokovanie nelicencovaných prevádzkovateľov online gamblingu.

Súdne spory vo výhľade

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 24/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Rubrika Ekonomika

Tagy hazard, hazardné hry

Súvisiace články

Boj o hazard sa nekončí

Boj o hazard sa nekončí

Biznis s hazardom si dlho užíval relatívne bezproblémový rast. No prudkým rozširovaním herní a prevádzok s automatmi na seba firmy pritiahli nechcenú pozornosť a dostali sa pod tlak ako zo strany štátu a obcí, tak aj aktivistov. 1

Z Bratislavy zmiznú všetky herne, schválili plošný zákaz

Tipos môže prísť o monopol, štát zvažuje zmeny v online hazarde

8 kľúčových otázok a odpovedí k hazardu v Bratislave

Kto je Marián Kočner