Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mayová si drámu mohla odpustiť, priniesla jej blamáž nielen doma

Predčasné voľby do Dolnej snemovne, ktorými britská ministerská predsedníčka chcela upevniť mandát svojej jednofarebnej vlády v parlamente, priniesli Therese Mayovej blamáž doma i v zahraničí.

15.06.2017, 15:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Šesťdesiatročná šéfka vlády ostrovnej monarchie sa chystala vyhrať voľby výraznou väčšinou, aby mohla predstúpiť pred bruselské špičky s vypnutým hrudníkom ako štátnička, za ktorou stoja voliči a parlament.

Našiel sa tichý spoločník

Bol to risk, ktorým si v konečnom dôsledku privodila politickú ujmu. Kým dosiaľ jej toryovci disponovali v 650-člennej Dolnej snemovni 330 mandátmi, v novom zákonodarnom zbore prichádzajú s 318 kreslami o nadpolovičnú väčšinu. Ostávajú síce najsilnejšou stranou, ale potrebujú oficiálneho alebo tichého koaličného partnera a ten sa hľadá veľmi ťažko. Mayovej predchodca na poste predsedu Konzervatívnej strany David Cameron takého našiel pred siedmimi rokmi v liberálnych demokratoch.

O päť rokov neskôr ich už nepotreboval a ich politická orientácia sa medzitým posunula k liberálnemu stredu. Podporili by napríklad zopakovanie vlaňajšieho referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Vystresovaná T. Mayová usúdila, že najjednoduchšie bude sformovať menšinovú vládu s tichou podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Sú to protestantskí konzervatívci, ktorí si s desiatimi mandátmi upevnili po tohtoročných voľbách na území Severného Írska postavenie najsilnejšej politickej strany.

Šéfka DUP Arlene Forsterová v zásade prijala už deň po voľbách ponuku, aby sa desiatka poslancov jej strany stala jazýčkom na politických váhach vo Westminsteri. Snaží sa však uzavrieť takú dohodu o spolupráci, v ktorej by sa nemusela viazať hlasovať s konzervatívcami vždy a za každých okolností.

Šéfka ultrakonzervatívnej ulsterskej strany DUP Arlene ForsterováZdroj: Gettyimages.com

Starí známi

Najvyšších predstaviteľov Európskej únie však prednostne zaujímalo to, či britská ministerská predsedníčka vymení niektorých kľúčových ministrov. Na odpoveď dlho nečakali. Ako oznámili tlačové agentúry, vo funkciách zostali šéfovia rezortov financií a diplomacie Philip Hammond a Boris Johnson, ministerka vnútra Amber Ruddová i minister obrany Michael Fallon. Nezmenilo sa ani vedenie ministerstiev zdravotníctva, hospodárstva či dopravy.

Toryovci ostávajú najsilnejší, ale potrebujú koaličného partnera 

Niektorí právnici v Bruseli sa budú chcieť zoznámiť s novým

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Svet

Tagy Theresa May, Veľká Británia

Diskusia (0 reakcií)