Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump Parížsku dohodu nezničí

Vlaňajšok bol najteplejším rokom planéty Zem od začiatku meraní. Významnosť januárovej informácie zverejnenej americkou agentúrou pre letectvo a vesmír (NASA) umocňuje fakt, že rovnakú správu agentúra priniesla už tretí rok po sebe. Ešte predtým boli rekordné roky 2010 a 2005.

15.06.2017, 15:00 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

„Na Slovensku už teraz pozorujeme oteplenie o dva stupne Celzia voči dlhodobému priemeru, teda dvojnásobok celosvetového priemeru,“ hovorí Milan Lapin, klimatológ z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Planéta je tak podľa odhadov za dlhodobú minulosť najteplejšia za posledných stotisíc rokov, topia sa jej ľadovce, stúpaju hladiny morí a vyšší objem energie a vodnej pary v atmosfére tiež spôsobuje častejšie katastrofy ako povodne, suchá a hurikány.

Americký šok

Preto bolo nedávne rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od Parížskej klimatickej dohody obmedzujúcej vypúšťanie skleníkových plynov, ktoré Zem ďalej otepľujú, pre celý svet šokom. Aj keď skutočný výstup USA z dohody podľa práva potrvá aspoň tri roky, ide o zásadné naštrbenie celosvetovej zhody o boji proti klimatickým zmenám.

Prečo sa D. Trump pre tento krok rozhodol? Ekonóm Jeffrey Sachs spomína vplyv republikánskych poslancov podporovaných ropnou a plynovou loby. Ale aj „paranoidný a zlomyseľný“ svetonázor nového amerického prezidenta a jeho poradcov, založený na „alternatívnych faktoch“. Známy je výrok kandidáta Trumpa o tom, že globálne otepľovanie vymysleli Číňania, aby oslabili americký priemysel.

Pritom realita dohody je úplne iná. Parížsku dohodu podpísalo predvlani 193 členov OSN preto, aby odpútali svetovú ekonomiku od jej závislosti od uhlíkových emisií. Tým by mal svet podľa časopisu Nature zmierniť globálne otepľovanie do konca storočia na +2 až 3 stupne Celzia. Na pôvodný cieľ 1,5 až dva stupne dohoda nestačí, a preto je dôležité pripravovať tiež rôzne adaptačné opatrenia na horúcu planétu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Svet

Tagy Donald Trump