Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Duálne vzdelávanie má problém. Študentom a školám sa doň nechce

22.06.2017, 14:00 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

Duálne vzdelávanie na Slovensku má veľký problém. Dvaja z troch kľúčových hráčov „duálu“ zatiaľ nemajú o tento systém záujem – študenti a školy. Stredné odborné školy plánujú otvoriť v nadchádzajúcom školskom roku len 1 685 miest pre duálne vzdelávanie.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

školy

Ide o menej ako tri percentá celkového počtu miest, ktoré stredné školy od septembra plánujú obsadiť. „Uvažujeme o zapojení do duálu, ale nie za týchto podmienok,“ hovorí Rastislav Friga, riaditeľ Strednej priemyselnej školy na Komenského ulici v Košiciach.

Nezáujem

Duálne vzdelávanie má za sebou štyri roky pilotného testovania na vybraných školách a dva roky celonárodnej ostrej prevádzky. Štát a firmy si od v nemecky hovoriacich krajinách osvedčeného systému sľubovali väčší záujem tínedžerov o stredné odborné školy, a tým aj viac uchádzačov o prácu v priemyselných podnikoch.

Plán však nevychádza. V prvom roku zavedenia duálu bolo vytvorených 1 448 miest a zapojilo sa 450 študentov. Vlani sa počet vytvorených miest zvýšil na 2 700, ale zapojilo sa len 1 122 žiakov. Podľa aktuálnych údajov rezortu školstva sa situácia nezlepší ani budúci rok.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Nemecko

Tagy školy

Súvisiace články

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Je potvrdeným faktom, že člen mafiánskej skupiny sýkorovcov bol v rokoch 2008 až 2010 policajtom a plnil pokyny nadriadených, blízkych spolupracovníkov ministra vnútra 16

Najväčšie reklamné agentúry

Najväčšie PR agentúry

Najväčšie výskumné agentúry

Kočnerov prípad môže zhltnúť čas. Ako L. Bašternáka

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.