Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kočnerov prípad môže zhltnúť čas. Ako L. Bašternáka

22.06.2017, 14:00 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Kauzu DPH má posúdiť generálny prokurátor. Ale nie hneď

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Daňovú kauzu kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera si zodpovední prehadzujú medzi sebou. Posledné slovo zrejme bude mať generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý posúdi, či polícia a prokuratúra pri vyšetrovaní dodržali zákon. Môže však trvať aj mesiace, kým sa mu spis dostane na stôl.

TREND začiatkom júna upozornil na to, že M. Kočnera vyšetrovala polícia. Podnet podala banskobystrická pobočka NAKA, podľa ktorej si mali firmy blízke podnikateľovi medzi sebou predávať dva hotely – Residence a Športhotel na Donovaloch. Záložné práva na nehnuteľnosti mal po celý čas M. Kočner. Vďaka týmto transakciám si mali spoločnosti podľa NAKA vypýtať nadmerné odpočty DPH za spolu takmer 8,2 milióna eur, čím vznikla štátu škoda.

Prípad prevzal od bystrických kolegov vyšetrovateľ Štefan Jombík a trestné stíhanie zastavil. Podieľal sa aj na vyšetrovaní ďalších vecí, ktoré súviseli s M. Kočnerom. Jombíkovo zdôvodnenie, prečo stíhanie zastavil, sprevádzajú viaceré otázky. Odvoláva sa napríklad na daňové kontroly, ktoré dopadli v prospech firiem. Nie je pritom jasné, či preveroval, ako daniari spoločnosti kontrolovali. Pri daňových trestných činoch sa totiž stáva, že niektorí daňoví úradníci spolupracujú s páchateľmi.

Policajné prezídium už dva týždne TRENDU neodpovedá na otázky, prečo podnikateľa rieši vždy ten istý policajt, a ani na ďalšie, ktoré súvisia s pochybnosťami okolo jeho postupu. Policajný šéf Tibor Gašpar najprv na tlačovej besede výsledky vyšetrovania obhajoval. Neskôr pripustil, že napíše list generálnemu prokurátorovi, aby preskúmal policajné závery.

J. Čižnár ešte nemôže

J. Čižnár však v rozhovore pre TA3 reagoval, že v tejto chvíli nemôže robiť nič. Pravidlá sú totiž také, že najprv musí záležitosť preveriť špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Jeho podriadená totiž celú vec dozorovala. Až potom, ak špeciálny prokurátor nič nenájde, môže si spis z Úradu špeciálnej prokuratúry vyžiadať. A to môže trvať aj celé mesiace.

D. Kováčik už v minulosti, v roku 2014, odobril zastavenie trestného stíhania pre podozrenia z daňových únikov u developera blízkeho Smeru-SD Ladislava Bašternáka. Dostal sa preto do sporu práve s generálnym prokurátorom, ktorý ho za to verejne kritizoval. „Generálna prokuratúra si v kauze Bašternák vyžiadala spis, spravila sa previerka a boli tam konštatované pochybenia, minimálne že zastavenie bolo absolútne predčasné,“ uviedol J. Čižnár. Po tom, čo na L. Bašternáka upozornil TREND a Denník N, ho polícia začala znovu preverovať.

Aj L. Bašternáka riešia už viac než rok. V marci ho obvinili, proti čomu podal sťažnosť. Ešte sa o nej nerozhodlo.

Otvoria nové daňové kontroly

Nové daňové kontroly sa chystá otvoriť v Kočnerových firmách prezident Finančnej správy František Imrecze. Vyplatené boli tri vratky DPH, a to v rokoch 2010 až 2012. V roku 2012 kolaboval daňový IT systém. F. Imrecze o tom pred časom v rozhovore pre TREND hovoril takto: „Je logické, že akýkoľvek kolaps informačného systému otvára priestor na daňové podvody. Veľa podvodníkov túto situáciu zneužilo. Vieme to dokladovať len číslami. Výber DPH bol v roku 2012 asi o 400 miliónov eur nižší ako o rok neskôr a nasledujúci rok. Niekde tie peniaze zmizli a je vysoká pravdepodobnosť, že to bolo v rozsiahlych daňových podvodoch.“

TREND zistil nezrovnalosti v dátumoch daňových kontrol v spoločnostiach, ktoré mali byť podľa polície blízke M. Kočnerovi. Boli totiž otvorené skôr, ako daňovník o vratku DPH požiadal. Pričom daňová prax býva opačná. Kontrolóri firmu preverujú po tom, čo žiada o vrátenie DPH.

Čudné je aj to, že daňové kontroly u M. Kočnera a L. Bašternáka sa skončili v jeden deň – 8. júna 2012. Finančná správa pritom uviedla, že spoločné termíny na kontrolovanie podnikateľských subjektov nemajú.

Aj keby daňoví kontrolóri teraz vyhodnotili niektorý z nadmerných odpočtov ako neoprávnený, dotknutá firma by ho s najväčšou pravdepodobnosťou nemusela zaplatiť. Daň totiž nemôžu spätne dorubiť po takom dlhom období.

Skutok však nie je premlčaný a prípadný daňový podvod by mohli riešiť aj súdy. Údajnú škodu by si tak štát mohol vymôcť v trestnom konaní.

M. Kočner podozrenia odmieta. Orgány činné v trestnom konaní konali podľa neho správne. „Chvalabohu v tomto štáte platí zákon, platia paragrafy a našťastie sme sa ešte nedostali do štádia, aby o vine či nevine rozhodovali novinári a médiá,“ vyhlásil najnovšie pre TV Markíza.

Dotácie pre Športhotel

Jeden z hotelov, ktoré polícia riešila v súvislosti s daňovými únikmi, dostal štedrú podporu z ministerstva hospodárstva. Konkrétne Športhotel na Donovaloch. Vlastní ho spoločnosť Mountain Gate Suites & Spa, s.r.o., ktorá dostala v rokoch 2014 a 2015 z eurofondov spolu takmer 826-tisíc eur na podporu svojich podnikateľských aktivít na Donovaloch a zveľadenie hotela. Záložné právo na hotel má podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) spoločnosť International Investment Development Holding. Predsedom predstavenstva je Marián Kočner. Akcionárom je maltská spoločnosť, v dozornej rade sú Karolína Kočnerová a Andrea Kočnerová.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Je potvrdeným faktom, že člen mafiánskej skupiny sýkorovcov bol v rokoch 2008 až 2010 policajtom a plnil pokyny nadriadených, blízkych spolupracovníkov ministra vnútra 16

Najväčšie PR agentúry

Najväčšie reklamné agentúry

Najväčšie výskumné agentúry

Ako zmenil Volkswagen tvár slovenskej ekonomiky

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.