Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zmenil Volkswagen tvár slovenskej ekonomiky

V slovenskom priemysle neexistuje firma, ktorá by takým radikálnym spôsobom zmenila tvár domácej ekonomiky, ako to pred štvrťstoročím spravila nemecká automobilka Volkswagen. Svojím príchodom postavila v krajine základy moderného automobilového priemyslu, ako ho poznáme v súčasnosti. A aj vďaka nej sa tu etablovali ďalší dvaja a čoskoro už traja automobiloví výrobcovia a stovky subdodávateľov. Slovensko sa tak stalo jednou z najlepších adries v automobilovom priemysle na svete, keď ročne vyrobí viac ako milión vozidiel a drží prvenstvo v počte vyprodukovaných áut na obyvateľa.

22.06.2017, 14:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Bratislavská fabrika Volkswagen Slovakia udáva trendy nielen na Slovensku. Svojím unikátnym výrobným portfóliom a nasadením najmodernejších technológií patrí medzi najlepšie automobilové závody nielen v rámci materského koncernu, ale aj v celosvetovom porovnaní. Dôkazom je ocenenie mach18.Factory Oscar ako najlepšej fabriky značky Volkswagen, ktoré bratislavský závod získal dvakrát za sebou.

Nie je to len o investíciách

Od svojho príchodu Volkswagen preinvestoval na Slovensku sumu blížiacu sa k štyrom miliardám eur. Samotné financie sú však len jednou časťou skladačky. Oveľa dôležitejšie je to, čo týmito investíciami krajina získava. Vďaka nim sa tu exkluzívne vyrábajú tie najmodernejšie autá, ktoré prinášajú inovácie z hľadiska samotného produktu, ale aj vo výrobe.

Príkladom je nová generácia prémiového SUV modelu Audi Q7. Oproti predchodcovi je ľahšia o viac ako tristo kilogramov, čo sa dosiahlo najmä rozsiahlym nasadením hliníka. To si vyžiadalo nové spájacie technológie, ktoré sa v takej rozsiahlej miere použili vôbec po prvýkrát na svete práve v bratislavskej karosárni.

Tá patrí medzi najmodernejšie v celom automobilovom priemysle. Na ploche 110-tisíc štvorcových metrov v nej pracuje viac ako tisíc robotov, vďaka čomu tu automatizácia dosahuje až 90 percent. K nim pribudne už čoskoro ďalších päťsto robotov v pripravovanej karosárni Porsche. Bratislavský Volkswagen dokončuje aj výstavbu novej montážnej haly a logistického centra.

Svetelný tunel v závode Volkswagen Slovakia v BratislaveZdroj: SITA

Lákadlo pre nové modely

Sú to práve investície, ktoré zaručujú slovenskému závodu popredné miesto v internom boji jednotlivých fabrík koncernu o pridelenie výroby nového modelu. Príkladom sú už ohlásené nové generácie SUV modelov Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne. Druhý menovaný sa bude od konca tohto roku vyrábať kompletne práve v bratislavskom závode, čo je zo strany stuttgartskej prémiovej značky znak obrovskej dôvery, keďže ide o jej druhý najpredávanejší model.

Okrem toho pribudne od budúceho roku na výrobné linky aj úplne nový SUV model Audi Q8, ktorý sa bude produkovať exkluzívne v Bratislave. O podobnom deriváte sa špekuluje aj pri Porsche Cayenne. Čerešničkou na torte môže byť výroba karosérie pre pripravované superluxusné SUV talianskej dcérskej automobilky Lamborghini vychádzajúce z konceptu Urus.

Po výrobe sem firmy začali umiestňovať aj vývojové aktivity, čo je nevyhnutný predpoklad na ďalší rozvoj a udržanie konkurencieschopnosti 

Volkswagen nezveril bratislavskej fabrike len výrobu luxusných SUV modelov, ale aj malých mestských vozidiel z rodiny New Small Family. V minulom roku začal závod produkovať facelift modelu Volkswagen up!, ako aj jeho elektrickú verziu e-up!, čo bol v čase jeho spustenia do výroby pred štyrmi rokmi míľnik celej skupiny. Išlo o prvý sériovo vyrábaný elektromobil Volkswagenu. Bratislavský závod má skúsenosti aj s výrobou hybridnej verzie Touaregu.

Volkswagen SlovakiaZdroj: VW SK

Investície do technológií aj ľudí

Aj keď často zaznievajú kritické hlasy, ktoré o Slovensku hovoria ako len o montážnej dielni, dnešná automobilová výroba je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND Focus Nemecko

Tagy Volkswagen

Súvisiace články

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Z mafiána urobil Kaliňák policajta a roky o tom bezostyšne klamal

Je potvrdeným faktom, že člen mafiánskej skupiny sýkorovcov bol v rokoch 2008 až 2010 policajtom a plnil pokyny nadriadených, blízkych spolupracovníkov ministra vnútra 16

Najväčšie PR agentúry

Najväčšie reklamné agentúry

Najväčšie výskumné agentúry

Kočnerov prípad môže zhltnúť čas. Ako L. Bašternáka