Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

29.06.2017, 16:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Profiriešenia sú drahšie, ale z technológií môžu vyťažiť viac než balíková konkurencia

 • Tlačiť
 • 0

Nedá sa uprieť, že desiatky start-upov s dizajnovo prepracovanými zariadeniami múdrej domácnosti alebo predpripravené balíky od mobilných operátorov majú veľký vplyv na popularizáciu trendu smarthome. Na druhej strane sa tým trocha pozmenila definícia samotného pojmu smart domácnosť medzi bežnými smrteľníkmi.

Ideálne pre nové stavby

Je preto dobré si uvedomiť, že nie je chytrá domácnosť ako chytrá domácnosť. V podstate sa dá hovoriť o dvoch vetvách. Prvým sú balíkové riešenia pre laikov a tých, ktorých zaujala možnosť mať na obrazovke mobilu prehľad o tom, či nechali otvorené balkónové dvere alebo pred susedmi jedným kliknutím zapnúť svetlo na terase a ešte zmeniť jeho farbu.

Aj profi smarthome riešenia sa presúvajú na bezdrôtovú komunikáciu 

Výhodou je, že pri takýchto riešeniach nie je nutné v dome či byte nič meniť a už vôbec nie ťahať nové vedenia. Prakticky na ich rozbehanie nie je potrebný ani skrutkovač. Sú pomerne škálovateľné a ich cena sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých stoviek eur. Nemusia si ale medzi sebou vždy rozumieť alebo sa ovládať cez jedinú aplikáciu.

A potom sú tu firmy, ktoré to berú profesionálnejšie a venujú sa smarthome riešeniam dlhé roky ako Crestron alebo Loxone, prípadne aj slovenský Domotron. Ten používa hardvér českého výrobcu Teco a stará sa o jeho implementáciu a vývoj softvéru. Takýto smarthome už je ako z vedecko-fantastického filmu. A pritom ide o bežne dostupné zariadenia a služby.

Hlavný rozdiel v profesionálnych riešeniach je v tom, že vyžadujú vyššie investície a hlavne zásah do domácej kabeláže a elektroinštalácie. Takže sú ideálne pre vznikajúce stavby. „Od budúceho roka sa budeme viac zameriavať na prepojenie našich zariadení bezdrôtovo. Rozšíri sa tým naša cieľovka doslova na všetkých majiteľov nehnuteľností,“ tvrdí technický riaditeľ Domotronu Alexander Janušek.

Silnou stránkou profiriešení je podľa neho spoľahlivosť a stabilita systému. „Naša základná jednotka nefunguje na platforme Android či Raspberry, ale na priemyselnom systéme, ktorý používajú fabriky s pásovou výrobou vo viacerých krajinách sveta. Sú stavané tak, aby fungovali bez jediného zaváhania celé roky,“ tvrdí A. Janušek.

Učiace sa zariadenia

Výhodou je, že všetky komponenty domácnosti fungujú ako jeden celok s vlastnou logikou a prepojenosťou. Zoberme si napríklad energie. Nest od Googlu je obľúbený učiaci sa termostat. Ale dá sa ísť ďalej. Napríklad vonkajší senzor osvetlenia, teploty, zrážok a rýchlosti vetra sám nastaví sklon externých žalúzií tak, aby vás slnko zobudilo pri východe slnka. Alebo aby do interiéru nepražilo a nemusela sa aktivovať klimatizácia. Prípadne sa žalúzie vytiahnu pri víchrici úplne. Dažďový senzor zasa pozastaví pravidelné zavlažovanie trávnika, pretože o vlahu sa postarala krátka búrka.

Alebo taký záplavový senzor. V balíkových riešeniach sa dá dokúpiť za pár eur a pošle notifikáciu na mobil, že sa práve pokazila práčka. Ale to je všetko. Pri profi domácnosti zároveň automaticky dá pokyn servomotorčeku, ktorý zastaví hlavný prívod vody, kým dobehnete z práce domov. A čo tak domáce kamery? Na výber už ich sú tucty a každá ďalšia je viac smart ako tá predošlá. Lenže pre ozajstnú bezpečnosť je nutné dodržať viacero pravidiel. Tie bežné sú väčšinou napájané zo siete a video streamujú cez WiFi do mobilu, prípadne nahrávajú video do cloudu. Prvé, čo zlodej urobí, je, že odpojí hlavný istič. A zrazu je kamera len plastová škatuľka, rovnako ako domáci WiFi router.

Nehovoriac o tom, že ovládať svetlá, klimatizáciu alebo viaczónové audio cez mobil vyzerá efektne. Ale už po pár dňoch každý zistí, že to je otravné a neefektívne. Preto sa stále používajú aj smart tlačidlá, ktorým sa dá prideliť ľubovoľná funkcia. Plus vo svete zasa čoraz viac rezonuje hlasové ovládanie. Echo od Amazonu, Google Home alebo najnovšie Apple HomePod sú presne na to určené. Škoda, že zatiaľ po slovensky nerozumejú.

Koľko také pokročilé smarthome riešenie stojí? Možností sú desiatky. Pre hrubú predstavu napríklad balík od Domotronu, ktorý obsahuje montáž a nastavenie centrálnej jednotky, ovládanie všetkých svetiel a žalúzií aj podľa počasia, kontrolu nad vykurovaním a vodou s možnosťou vytvárania scén stojí necelých 3 900 eur. Bezpečnostný balík so snímačmi pohybu, požiaru, záplavy s vlastnou GSM bránou a možnosťou prepojenia na políciu vychádza na ďalších 1 200 eur.  

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

Naj aplikáciu vyhral žilinský Inloop

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.