Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako chytrú domácnosť vidí mobilný operátor

29.06.2017, 16:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Magenta Smarthome balík je vhodný štart do sveta automatizácie svojho okolia

 • Tlačiť
 • 0

Máme desiatky tisíc zákazníkov, ktorí cez nás telefonujú a dátujú. A všetci niekde bývajú. Tak prečo im nezačať ponúkať balík pre smart domácnosť? Možno aj takto nejako vedenie Slovak Telekomu uvažovalo. Nemusel to byť brainstorming nadarmo. Magenta SmartHome je podarený štartovací balík pre všetkých nadšencov, ktorí si chceli vyskúšať mať nejaké domáce spotrebiče pod palcom. Respektíve na displeji mobilu. Vyskúšali sme takmer celú ponuku chytrých doplnkov Telekom. A na začiatok to vôbec nie je zlé.

Ako je to s cenami

Telekom do portfólia svojich služieb a produktov pridal Magentu SmartHome začiatkom roka a mohli sme sa s ňou pár týždňov zžívať vo vlastnej domácnosti. Aj to je jedna z výhod týchto balíčkových smarthome riešení. Žiadna špeciálna kabeláž ani vŕtanie. Takmer. Hoci je funkcionalita pomerne oklieštená, stále dáva tento mix kopec možností, ako sa technologicky vybúriť a za nie dramatickú cenu si osobne vyskúšať, aké to je a či to vôbec využijete.

Momentálne môže Magenta SmartHome okrem centrálnej jednotky, dverového a pohybového senzora, čo je základný balík, byť doplnená ešte o dymový senzor, inteligentnú zásuvku, interiérovú kameru a pár produktov z radu Hue od Philipsu. Konkrétne ide o nevyhnutný hub Hue Bridge, ku ktorému sa pripájajú klasické farebné Hue žiarovky E27, Hue Led pásik alebo prenosná lampa Hue Go. Plus prenosný ovládač Hue Remote. Je to vyvážený koktejl, ktorý pokrýva takmer všetky oblasti chytrej domácnosti od bezpečnosti cez komfort až po kontrolu energií. V priebehu leta by mali pribudnúť ďalšie smarthome zariadenia. Zatiaľ však neboli špecifikované.

Telekom zvolil na začiatok dostatočne pestré menu smart zariadení 

Na test sme mali kompletnú ponuku okrem Led pásika, žiarovky a diaľkového ovládača. Najprv sa pozrime na to, v akých cenových kategóriách sa pohybujeme. Aby nevznikol dojem, že by to mali byť zariadenia za stovky eur. Alebo, naopak, za pár centov. Telekom ich ponúka v rámci mesačných paušálov alebo sa dajú kúpiť jednorazovo. Základný balík s centrálou a dverovým a pohybovým senzorom stojí 11 eur mesačne. Dymový senzor, inteligentná zásuvka aj Hue centrála sú po tri eurá mesačne, kamera stojí dvojnásobok. A polguľovitá lampa Hue Go zasa štyri eurá mesačne. Takže testovacia zostava by stála necelých 30 eur mesačne. Druhou možnosťou je zaplatiť jednorazovo. Základ je potom za 299 eur. Hlásič požiaru a zásuvka stoja každá 55 eur, Hue centrála 60 eur, Hue lampa stovku a kamera 149 eur. Sú to takmer totožné ceny ako v slovenských e-shopoch. S výnimkou kamery, tá sa dá zohnať aj lacnejšie. Za túto konfiguráciu teda zaplatíte 729 eur. Alebo 30,40 eur mesačne prepočítané na dva roky. Ekonomickejšia, hoci len o pár centov, sa teda javí možnosť zobrať si balík na mesačné splátky. Je nutné dodať, že podobný balík sa dá vyskladať z drahších aj lacnejších modelov rôznych značiek. Potom by však neboli pohodlne ovládateľné z jednej aplikácie.

Inštaláciu zvládne aj dedo Jozef

Rozbehať tento balík bolo pomerne jednoduché, ale nebolo to pri všetkých súčastiach balíka rovnaké. Najprv je potrebné rozbehať centrálnu jednotku od výrobcu Qivicon. Elegantná zaoblená škatuľka dizajnovo zapadá medzi posledné kúsky domácej automatizácie renomovaných firiem. Nemá viditeľné antény, aj preto je trochu rozmernejšia. Ale na poličke nepôsobí nejako rušivo. V strede je jediná farebná dióda s logom domu. Oznamuje druh aktivity troma farbami. Ale to len pri párovaní a iných záležitostiach. Počas bežného používania nesvieti. Na zadnej strane je ethernetový konektor, USB a tlačidlo na rýchle prepojenie s domácou sieťou. Presne to sme aj použili. Zatlačenie WPS tlačidla na hube a potom na routeri, pár zablikaní diódy a zelené svetlo oznámilo spárovanie.

Druhým krokom je nainštalovanie aplikácie SmartHome. Vyskúšali sme aj verziu pre iOS a aj pre Android. Všetko prebehlo korektne. Samozrejme, je nutné sa registrovať a zadať zákaznícky kód. Vyskytla sa len jedna malá chyba. Pri prihlasovaní je nutné tento kód zadať ručne. Ak sme sa prepli do e-mailovej aplikácie, aby sme kód len skopírovali, registrovanie neprebehlo. Azda to budúca aktualizácia dorieši. A mohlo sa začať pridávanie senzorov.

Dverový senzor a aj pohybový senzor sú drobné biele plastové škatuľky, ktoré nevyzerajú, že by to bola ručná práca. Ale zasa pri takýchto drobných senzoroch na dizajne alebo kvalite spracovania až tak nezáleží. V oboch prípadoch stačilo vybrať plastovú zábranu kontaktu internej mincovej batérie a boli spárované. Celým týmto procesom prevedie aplikácia textom a aj graficky. Popravde, dverový senzor sa spároval tak rýchlo, že sme si to nestihli všimnúť a pár minút si lámali hlavu nad tým, prečo to nejde. Pritom už dávno bol v aplikácii v zozname domácich zariadení. Príjemným bonusom je, že oba tieto senzory obsahujú aj teplomer. Maličkosť, ale aj na základe nej sa dajú upravovať scenáre.

Len malé vŕtanie

Veľmi podobne prebehlo aj zapojenie zásuvky, ktorú Telekomu dodáva firma Centralite. Pomerne kompaktná, ale aj tak je nutné počítať s odstávaním od múra o približne štyri centimetre. Na bočnej strane je aj drobná LED dióda oznamujúca stav. Pár klikov v mobilnej aplikácii a aj tento doplnok bol pridaný medzi domáce smart zariadenia.

S dymovým senzorom od firmy Bitron je to už trochu komplikovanejšie. Nie párovanie. Ale inštalovanie na strop. Možno by stačila aj obojstranná lepiaca páska ako pri dverovom senzore. Ale radšej sme dve drobné skrutky navŕtali.

Podobne je trochu komplikovanejšie nastavenie kamery D-Link DCS-2132L. Hoci podporuje WiFi, na spárovanie sa musí pripojiť k domácemu routeru ethernetovým káblom. Návod v mobilnej aplikácii prevedie aj laika krok za krokom. Len je nutné počítať s tým, že aspoň na pár minút bude potrebné mať na routeri jeden ethernetový slot obsadený.

A nakoniec Philips Hue centrála, ktorá je nutná na pridávanie akýchkoľvek Hue svietidiel. Musí byť k domácemu routeru pripojená káblom. Už natrvalo, nie iba pri párovaní. Ale bola to záležitosť na pár sekúnd a lampu Hue Go stačilo len pripojiť do elektriny a aplikácia ju v momente našla. Ak by sme nerátali vŕtanie do stropu, nainštalovanie tohto rozšíreného balíka chytrej domácnosti bežnému smrteľníkovi potrvá maximálne pol hodinu.

Rozhoduje aplikácia

Ako to všetko fungovalo? Dverový senzor sme dali na dvere na terasu, ktoré lícujú. Otvorenie o približne dva až tri centimetre spustilo magnetický snímač a hneď sa v aplikácii zmenila ikona dverí na otvorené. Pohybový senzor sa dá umiestniť kdekoľvek a rozoznáva pohyb až na približne 6 až 8 metrov. Zistili sme, že samostatný pohybový senzor má aj kamera. Takže môžu byť v rozličných izbách.

Do smart zásuvky sme pripojili varnú kanvicu a po spustení sa pekne pod ikonou menila spotreba elektriny v priamom prenose. Bleskové bolo aj vypnutie kanvice cez mobilnú aplikáciu. Lampa Hue je skvelá vec, podobne ako ostatné Hue produkty. Lenže ovládacie prostredie v Magente je citeľne orezané od toho v aplikácii priamo od Philipsu. Prakticky sa dá meniť len intenzita a farebnosť.

Pri kamere a svetle sa našlo pár múch. Prvou je, že v androidovej verzii aplikácie sa video z kamery pri obracaní mobilu na šírku a na výšku niekedy nezobrazilo. A tiež sme márne hľadali pokročilejšie nastavenia, napríklad zmenu rozlíšenia a podobne. Neprišli sme tiež na to, ako nahrávať video na vloženú pamäťovú kartu. Stream bol ale v poriadku, fungovalo aj nočné snímanie.

Ozajstný pocit smart domácnosti sa dostaví po nastavení scenárov. Aplikácia na hlavnej stránke zobrazuje počasie, správy a prehľad, ktorý poskytujú zapojené senzory a veľký prepínač režimu, keď je používateľ doma alebo mimo. Niektoré scenáre sú predpripravené a stačí mať len pripojené potrebné senzory. Alebo sa vytvoria ručne vlastné. Nie je to úplne intuitívne, ale po pochopení logiky nastavení to už ide ľahko. Po pár kliknutiach sa potom Hue Go rozsvietila na modro vždy, keď sa otvorili dvere na terasu. Kombinácií prepojení pohybových senzorov, kamier, svetiel a zásuviek sú desiatky. Práve nad skúšaním rôznych scenárov strávi človek aj celé hodiny. Ale keď nájde to, čo sa v jeho konkrétnom byte hodí, má základnú smart domácnosť pripravenú na pár rokov. 

Magenta SmartHome

Jednoduchá a rýchla inštalácia

Mesačné platby sú pomerne nízke

Prehľadná aplikácia

Rôznorodé zariadenia zapracované do jedinej aplikácie

Zatiaľ len niekoľko zariadení v ponuke

Nastavenie interakcií si vyžaduje trpezlivosť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.