Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

29.06.2017, 16:00 | Ľubomír Jurina | © 2017 News and Media Holding

Veľkú vlnu optimizmu vyvolali metódy založené na umelých neurónových sieťach a deep learningu

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TOP 200

Vrcholovou ukážkou schopností umelej inteligencie býva konfrontácia s ľudskými súpermi. „Bojovým poľom“ sú kráľovské strategické hry, ktoré ľudia cizelujú stovky i tisícky rokov. Už v roku 1997 Gary Kasparov, považovaný za najväčšieho šachistu v histórii, podľahol superpočítaču IBM Deep Blue. „Bol to len triumf ,hrubej sily‘, čoraz väčšieho výpočtového výkonu,“ poznamenal šachový veľmajster, aby zvýraznil, že na súperovi nepostrehol prvky inteligencie.

Najvyššia liga

V prvej dekáde 21. storočia sa však k slovu dostali umelé neurónové siete s vlastnosťami biologických nervových systémov. K obrovskému výpočtovému výkonu sa pridala schopnosť učiť sa nazývaná deep learning, keď počítače dokážu samostatne hľadať riešenia, aj keď nie je vopred daný správny výstup.

Pre hráčov to prinieslo sériu trpkých porážok. Za vrchol umelej inteligencie sa považuje softvér AlphaGo, ktorý vyvinula firma DeepMind (v roku 2014 ju kúpil Google) pre starobylú ázijskú hru Go. Je mnohonásobne ťažšia ako šach – priemerný faktor vetvenia (počet prípustných ťahov) je v šachu 35, v Go až 250. Podobne je to s priemerným počtom ťahov do skončenia partie (80 proti 150). Hra je nesmierne ťažká a vyžaduje značné skúsenosti a intuíciu.

AlphaGo už zdolal európskeho a v januári tohto roku aj svetového veľmajstra, Číňana Ke Jie. Digitálny hráč disponuje dvomi neurónovými sieťami a deep learning využil hneď niekoľkými spôsobmi. Prvou bola sieť stratégie. Z databázy partií odohraných ľuďmi sa učil predikovať nasledujúci ťah. Softvér potom hral sám proti sebe a postupne sa zlepšoval, až dokázal identifikovať vhodný ťah v každom stave.

K slovu sa potom dostala druhá sieť – sieť hodnôt. Vďaka nej sa digitálny hráč učil pri každej hernej situácii zhodnotiť, aká šanca je v nej vyhrať. Softvér tak získal intuíciu, podloženú skúsenosťou zo sledovania obrovského množstva hier. Už nemusel pri hraní zvažovať všetky možnosti, vedel podobne ako človek intuitívne zhodnotiť, o ktorých ťahoch nemusí vôbec uvažovať.

Veľmajster Ke Jie po prehre s AlphaGo odišiel do dôchodku. Trpké chvíle v partii pokru s umelou inteligenciou zažíval aj Dong Kim, jeden z najlepších hráčov na svete. „Mal som pocit, že hrám proti niekomu, kto podvádza, akoby videl moje karty. Lenže on nepodvádzal, bol taký dobrý,“ zhodnotil D. Kim.

V bežnom živote

Víťazstvá v šachu, v Go či v pokri sú skôr exhibície, ktoré ukazujú absolútny vrchol schopností umelej inteligencie. Do bežného života zatiaľ prenikajú podstatne jednoduchšie aplikácie – rozpoznávanie hlasu, obrazu, prekladače... K dispozícii je viacero digitálnych asistentiek ako Google Speech Recognition, Cortana od Microsoftu či Siri od Applu. Na neurónových sieťach je založená aj aplikácia Google Goggles, ktorá rozpoznáva obrázky na internete.

„Svätým grálom“ umelej inteligencie pre bežný život je auto bez vodiča. Radary, lidary, senzory, kamery a ďalšie zariadenia skenujúce okolie vozidla už poskytujú dostatok informácií pre autonómne riadenie. Zložitejšou otázkou je správne vyhodnotenie a reakcia na vzniknuté situácie.

Robotu sa určí úloha a on sám si vypočíta poradie úkonov a pohyby, ktoré musí urobiť, aby ju splnil 

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, predstavil na sklonku minulého roka novú generáciu autopilota (za príplatok šesťtisíc dolárov). Jej základom je platforma firmy NVIDIA. Ide vlastne o superpočítač schopný extrémne rýchlo spracovávať dáta a chápať, čo sa deje okolo vozidla. Perfektne číta HD mapy a dokáže s predstihom plánovať bezpečnú cestu. Systém je navyše schopný učiť sa. Ak prechádzate zatáčkou, ktorou už predtým prešiel v Tesle niekto iný, vaše auto sa poučí z jeho prípadnej chyby a zatáčku zvládne lepšie.

Tesla je vo vývoji autonómnych áut o päť rokov pred ostatnými, väčšina ďalších výrobcov hovorí o nasadení autonómneho režimu až po roku 2020. Analytická firma IHS Automotive odhaduje, že nakupovanie autonómnych áut sa rozbehne po roku 2025 a o desať rokov neskôr by ich malo jazdiť po svete 21 miliónov. Rozšíreniu by mohli pomôcť aj služby na sprostredkovanie jazdy ako Uber alebo Lyft. Pripravujú tzv. služby mobility – v blízkej budúcnosti sa bude autami jazdiť bez toho, aby ich človek musel vlastniť tak ako dnes.

Svet sa mení

Umelá inteligencia už ovplyvnila mnohé služby a umožnila vznik úplne nových. Nie náhodou zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos hovorí o „renesancii a zlatom veku ľudstva. Umelá inteligencia posilní a zlepší každú firmu, vládnu organizáciu, inštitúciu i filantropiu.“ Jeho slová potvrdzuje rad príkladov. Umelá inteligencia spracováva medicínske röntgenové snímky, vďaka dátam z Google Maps optimalizuje dopravu... Siemens vyvíja inteligentné centrum na riadenie elektrických rozvodných sietí, aby zvládli dynamiku a udržali stabilitu sietí po pripojení množstva decentralizovaných obnoviteľných zdrojov. IBM chce zapojiť umelú inteligenciu aj do riešenia globálnych sociálnych problémov – nie všetko je o peniazoch, a ak sa zdroje nevyužívajú efektívne, pomoc sa minie účinku. Umelá inteligencia už vytvorila model šírenia vírusu Zika a vedci na jeho základe určili, ktoré vlastnosti vírusu treba primárne sledovať, aby sa nešíril ďalej.

Súčasťou tohto „renesančného hnutia“ je aj Slovensko. Začiatkom tohto roka nasadila sieť nemocníc Svet zdravia, patriaca do portfólia investičnej skupiny Penta, ako prvá v Európe umelú inteligenciu IBM Watson for Oncology. Lekárom radí pri rozhodovaní o liečbe rakoviny – porovnáva rozsiahle databázy vedeckej literatúry, ktorými sa dokáže prelúskať za niekoľko mikrosekúnd, zohľadňuje osobnú anamnézu pacienta a na základe typických diagnóz vypočíta pravdepodobnosť výskytu zhubných nádorov. „Watson zatiaľ vyšetril stovku pacientov, pričom zhoda medzi tým, čo odporúča onkológ a čo umelá inteligencia, je približne 70 percent. Softvér vie onkológa upozorniť aj na konkrétnu liekovú interakciu. Úsmevné je, keď niektorým pacientom vysvetľujeme, že IBM Watson nie je lekár, neoperuje a vlastne ide o sofvér, ktorý nám prináša druhý odborný názor pri navrhovaní správnej liečby,“ hovorí hlavný onkológ Sveta zdravia Radovan Barilla.

Nemocnice do technológie investovali milión eur a podieľajú sa na zdokonaľovaní programu, ktorý môže zmeniť zdravotníctvo. „Výstupy z IBM Watsona sú pre lekárov zatiaľ len odporučením, ale som presvedčený, že neuplynie veľa času a umelá inteligencia bude stanovovať záväzné postupy,“ hovorí R. Hill.

A čo priemysel?

V priemysle sa najbližšie očakávania spojené s umelou inteligenciou zhmotňujú do autonómnych inteligentných strojov, podobných autám bez vodiča. V jednoduchšej podobe sa už uchytili v internej logistike. Robotické ťahače AGV zo žilinského inštitútu CEIT obsluhujú linky vo Volkswagene a ďalších automobilkách. Asi najznámejším príkladom sú mobilné roboty Kiva, ktoré využíva Amazon pri manipulácii so svojimi skladovými zásobami. Amazon patrí medzi firmy s najpokrokovejšou logistikou, ktorá zahŕňa aj dodávky balíkov inteligentnými dronmi.Ďalším krokom bude nová generácia cobotov, tzv. kooperatívnych robotov, schopných spolupracovať s ľuďmi. Dnešné priemyselné roboty sú naprogramované tak, aby stále dookola robili tie isté úkony – uchopili predmet, otočili ho, umiestnili do očakávanej polohy a vrátili sa do základnej pozície. V budúcnosti získajú viac samostatnosti. Budú sa autonómne rozhodovať, kam sa pohnú, čo zoberú, ako zmontujú súčiastku... Inteligencia im to umožní aj bez toho, aby sa každý krok nanovo programoval. Programy nahradia akési „recepty“. Robotu sa určí úloha a on sám si vypočíta poradie úkonov a pohyby, ktoré musí urobiť, aby ju splnil.

Coboty už nebudú zatvorené v klietkach, ale budú voľne spolupracovať s ľudskými kolegami. To predpokladá vyspelú senzoriku, ale aj veľkú dávku inteligencie. Dohováranie hlasom bude vyžadovať schopnosť rozpoznať reči aj v hlučnom prostredí, identifikovať konkrétnych ľudí pri rozhovore z viacerých strán a pochopenie zmyslu rečového prejavu. Chce to tiež pokrok v počítačovom videní – robot musí byť schopný rozpoznať celý objekt medzi inými a pochopiť vzťahy medzi nimi.

Predpokladá sa, že nasadenie cobotov zvýši produktivitu v priemysle o štyridsať i viac percent. Preto na ich vývoji i spôsoboch nasadenia pracujú všetci lídri v robotike. Širšie uplatnenie novej generácie robotov sa očakáva až po roku 2020. A tým, že majú schopnosť spolupracovať s ľuďmi, sa človek z výroby len tak ľahko nevytratí.  

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TOP 200

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Naj aplikáciu vyhral žilinský Inloop

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.