Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomike dominuje priemysel a obchod, stavebníctvo prepadlo

29.06.2017, 16:00 | Vladimíra Orgoňová | © 2017 News and Media Holding

V klube gigantov s tržbami nad jednou miliardou eur vlani pribudli aj Kaufland a Lidl

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TOP 200

Tri automobilky, najväčšia domáca rafinéria a výrobca televízorov. Už druhý rok je takéto zastúpenie prvej päťky aktuálneho rebríčka TOP 200 najväčších nefinančných spoločností na Slovensku podľa tržieb. Už tradične koncom júna prichádza TREND s prvým poodhalením hospodárenia tých najväčších firiem, zoradených prevažne podľa individuálnych výsledkov za predchádzajúci rok.

Ani tento rok sa mnohé firmy neponáhľali s podaním daňového priznania, napriek tomu tým rebríček veľmi neutrpel. K reálnejšiemu prehľadu prispieva nielen ochota mnohých manažérov informovať o výsledkoch hospodárenia firiem, ale dopomohol určite aj verejný štátny Register účtovných závierok. Ku kompletnému prehľadu chýba odhadom desať percent firiem, a to hlavne z druhej polovice rebríčka. Závora na vstup do rebríčka tentoraz spadla za tržbami nad 82 miliónov eur.

Rasty prevážili

Pri pohľade na medziročnú zmenu tržieb a zastúpenie jednotlivých odvetví by sa dalo povedať, že ani celý súčasný rebríček sa príliš nezmenil. Celkové tržby dvoch stoviek najväčších nefinančných spoločností dosiahli 73,5 miliardy eur, čo znamenal len nepatrný 1,5-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Tretina firiem sa mohla tešiť z výrazného rastu, no aspoň mierne zlepšenie zaznamenala väčšina. Je medzi nimi viacero výrobcov áut a ich dodávateľov, strojárov, elektrotechnikov, energetikov, potravinárov, spoločností prevádzkujúcich lotérie a predajcov IT produktov, služieb a tiež automobilov. Súhrnný zisk spoločností sa prehupol cez 3,7 miliardy eur. Stratových firiem bola len desatina. Medziročný vývoj ťažko porovnávať, lebo tým, že spoločnosti nemajú finálne schválené výsledky, zisk pri niektorých vysoko ziskových firmách chýba.

Napríklad v roku 2015 vykázali pomerne vysoké zisky tri maloobchodné reťazce. Tržby im rástli aj minulý rok, ďalej expandovali, otvárali nové predajne, prijímali nových zamestnancov. Ich finančný rok sa však končil až v závere februára, takže zisky nie sú ešte známe. V klube gigantov s tržbami nad jednou miliardou eur bolo vlani pätnásť firiem, keď magickú hranicu prekročil už aj Lidl a Kaufland.

Priemysel si naďalej udržal vedúce postavenie v rebríčku. Že sa tak udialo najmä kvôli autám, nie je prekvapením. Podiel automobilov na celkovej priemyselnej výrobe v krajine dosiahol 44 percent. Takmer 27 percent z celkových vlaňajších tržieb slovenského priemyslu dosiahli firmy z rebríčka TOP 200, ktoré sú zamerané na výrobu dopravných prostriedkov.

Závora na vstup do rebríčka tentoraz spadla za tržbami nad 82 milióna eur 

Rozhodujúci podiel na raste mal bratislavský Volkswagen, ktorý si už niekoľko rokov drží pozíciu lídra s výrazným náskokom. V roku 2016 dosiahol tržby vo výške 7,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o päť percent. Zisk pred zdanením stúpol na 234,1 milióna eur. Z výrobných liniek odišlo zákazníkom 388 687 vozidiel piatich značiek. Historicky najvyššiu hodnotu dosiahli aj investície. Bratislavský závod žil v predchádzajúcom roku výstavbou novej karosárne, montážnej haly a logistického centra vrátane súvisiacej infraštruktúry. Spolu firma preinvestovala 550,7 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 33 percent. Intenzívne sa tak technicky a logisticky pripravujú na sériovú výrobu nových produktov. Viac ako 99 percent produkcie smeruje na vývoz do 148 krajín sveta. Najväčšie trhy, kam smerujú vozidlá, sú Nemecko, USA a Čína.

Druhá v poradí, spoločnosť Kia Motors, vyrobila v roku 2016 pre zákazníkov z 95 krajín celkovo 339 500 osobných vozidiel. Tržby stúpli o takmer desať percent na 5,6 miliardy eur a zisk dosiahol 271 miliónov eur. Modely Kia vyrobené minulý rok najčastejšie smerovali do Spojeného kráľovstva, Nemecka a Ruska. „V tomto roku preinvestujeme na Slovensku ďalších 130 miliónov eur, pričom väčšina finančných prostriedkov bude použitá na úpravy liniek súvisiacich s výrobou nového modelu,“ uviedol prezident a generálny riaditeľ Kia Motors Slovakia Eek-Hee Lee.

Na treťom mieste

Čisté tržby tretieho podniku z rebríčka, Slovnaftu, vzhľadom na zníženie kótovaných cien komodít medziročne klesli o 15 percent na 2,9 miliardy eur. Čistý zisk dosiahol 159 miliónov eur oproti 187 miliónom eur v roku 2015. Slovnaft pokračoval v silnom investičnom programe s objemom 185 miliónov eur. Investície sa sústredili na výrobné i predajné kanály a v rámci nich sa okrem iného vynaložili zdroje na zlepšenie výťažkovej štruktúry pri spracovaní ropy, do redukcie spotreby energií, na zlepšenie prevádzkovej spoľahlivosti, do údržby, vyššej kvality či do modernizácie predajnej siete.

Po štyroch rokoch opäť rástli tržby výrobcu televízorov Samsung Electronic, ktorý obsadil štvrtú priečku. V roku 2016 bola produkcia firmy zameraná na tri základné skupiny produktov, dominantné televízory (s 85-percentným podielom), monitory a LCM panely. „Za rastom tržieb v porovnaní s predchádzajúcim rokom stoja dva faktory, a to rast objemu výroby a predaja celkovo o 620-tisíc kusov výrobkov a tiež zmena štruktúry výroby smerom k väčším uhlopriečkam a vyšším radom produktov, s vyššou predajnou cenou. Rok 2016 bol pre nás historicky najsilnejší z pohľadu preinvestovanej sumy: preinvestovali sme takmer 66,8 milióna eur. V úhrne, Samsung v Galante preinvestoval od roku 2002 už viac než 551 miliónov eur,“ hovorí finančný riaditeľ Samsungu Michal Mesiarkin.

Za týmito číslami stoja najmä dva veľké dokončené projekty. Prebudovanie časti skladovej haly na výrobné priestory, v ktorých sú nainštalované dve linky na povrchovú úpravu plastových výliskov. Ďalšie finančné prostriedky smerovali do vybudovania novej skladovej haly s výmerou takmer 15-tisíc štvorcových metrov na zabezpečenie dostatočnej skladovej kapacity pre importný materiál. Zostávajúce investície smerovali, tak ako každý rok, do prebudovania liniek na nový modelový rad a racionalizáciu výroby.

Piata, trnavská automobilka PCA Slovakia, zakončila uplynulý rok tiež rekordom v podobe 315 050 vyrobených vozidiel. Tržby rástli o takmer tri percentá a zisk o viac ako 30 percent. Hlavnú zásluhu na tom malo úspešné uvedenie nového modelu Citroën C3, z ktorého sa v Trnave vyrobilo už viac ako 40-tisíc vozidiel pre zákazníkov po celom svete.

Zbavovanie sa divízie automotive

Skupina Johnson Controls sa ešte v júni 2015 rozhodla vyčleniť svoju divíziu Automotive, ktorej súčasťou na Slovensku boli závody v Žiline, Lozorne, Lučenci, Martine, časť BBC prislúchajúca k automotive a technologické centrum v Trenčíne, do samostatnej spoločnosti. V apríli 2016 Johnson Controls aj oficiálne predal tieto aktivity do novozaloženej firmy Adient Slovakia. Keďže sa táto transakcia uskutočnila v priebehu finančného roka, v rebríčku figurujú aj zaniknuté spoločnosti s ukončenou činnosťou a novovzniknuté spoločnosti s pokračujúcou činnosťou.

Adient na Slovensku prevádzkuje technologické centrum v Trenčíne, ktoré má na starosti kompletný vývoj sedadiel, ako aj centrum podnikových služieb v Bratislave. Okrem toho tu má ešte ďalších šesť výrobných závodov.

Aj francúzska spoločnosť Faurecia minulý rok predala hlohovecký závod na výrobu nárazníkov pre automobily. Novým vlastníkom je francúzsky výrobca plastových komponentov pre automobilový priemysel Plastic Omnium. Pôvodná firma Faurecia Slovakia bola 1. júna 2016 zrušená z dôvodu rozdelenia na spoločnosti Automotive Exteriors Slovakia a Faurecia Automotive Slovakia.

Ešte v roku 2015 vedenie skupiny Emerson Electric oznámilo rozhodnutie o strategickom zámere oddeliť časť Network Power od aktuálnej spoločnosti a vytvoriť z nej nezávislú entitu. Táto aktivita sa uskutočnila v máji 2016, keď bola predaná časť podniku spoločnosti Branson Ultrasonic. Sekcia Branson produkuje ultrazvukové a vibračné zváracie zariadenia na zváranie plastov používané najmä v automobilovom priemysle. Z toho dôvodu prišlo aj k zmene obchodného mena na Vertiv Slovakia.

Vzostupy a pády

Aj keď tohtoročný rebríček vyzerá bez veľkých zmien, za zmienku stojí zopár posunov. Napriek tomu, že najväčší prepad v rebríčku zaznamenali stavebné firmy, jedna z nich, spoločnosť Goldbeck, dokázala medziročne zvýšiť tržby o 85 percent a pokoriť tak hranicu sto miliónov eur. Stavala logistické a výrobné haly v Lozorne a v Senci pre skupinu Prologis. Potenciál na rast má aj tento rok ako generálny dodávateľ zvyšných dvoch objektov nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover. Zníženiu tržieb čelilo všetkých šesť stavebných firiem v rebríčku. Najhlbší prepad mali firmy orientované na výstavbu ciest a diaľnic, lebo výstavba diaľnic sa vlani zasekla. Rovnako sa nepokračovalo v obnove vodohospodárskych stavieb.

Nadpriemerný rast a posun v rebríčku zaznamenal aj distribútor IT produktov, spoločnosť WESTech, alebo predajca mobilných telefónov IRDistributions, ktorého takmer polovica predaja smeruje mimo SR do krajín EÚ. Z rebríčka sa vytratila z dôvodu ukončenia činnosti na Slovensku spoločnosť Acer Slovakia, distribútor počítačov a príslušenstva, ktorá mala v roku 2015 tržby takmer 268 miliónov eur.  

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TOP 200

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.