Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Minimalizmom možno získať svoj život späť

29.06.2017, 16:00 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TOP 200

Konzumný spôsob života je všeobecne vnímaný ako prospešná vec. Jeho nárast sa stal primárnym cieľom ekonomickej politiky západného sveta. Tým, že sa stal konzum súčasťou životného štýlu, v ktorom sa nakupovanie a užívanie si vecí ritualizovalo, ľudia v ňom hľadajú duchovné uspokojenie a uspokojenie ega. Pochváliť sa novým iPhonom či autom je predsa ľudské a zlá nálada sa dá zahnať aj novým kúskom oblečenia.

S tým však vzniká potreba mať čoraz viac vecí. Niektorí ľudia sa preto rozhodnú vydať opačnou cestou. Zbavujú sa všetkých nepotrebných vecí a racionalizujú výdavky len na to, čo im robí radosť a je pre nich nevyhnutné. Týmto smerom sa pred pár mesiacmi vybrali aj Janka Schweighoferová s priateľom Michalom Duchoňom. Rozhodli sa zmeniť svoj život a v dražbe rozpredali väčšinu vecí vrátane oblečenia, kníh, topánok a iných zbytočností.

„Uvedomila som si, že sme mali doma veľa zbytočností, ktoré sme buď rok, alebo ešte dlhšie ani raz nepoužili alebo sme ich využívali extrémne málo,“ vraví J. Schweighoferová. S priateľom chceli vyskúšať, čo takáto zmena spraví s ich životmi. Cieľom bolo zažiť pocit slobody, v ktorom dokážu vmestiť všetky svoje veci do jedného auta, zbaliť sa kedykoľvek a bývať niekde úplne inde, čím by sa oslobodili od podnájmu v Petržalke. „Ísť ku kontajnerom s dvomi vrecami haraburdia je ten najlepší liek proti prílišnému nakupovaniu. V tom momente pri smetiakoch som sa cítila ako úplný imbecil, ktorý nakupuje trikrát viac, než potrebuje,“ tvrdí 26-ročná Bratislavčanka, ktorá momentálne testuje a strieda bývanie cez aplikáciu Airbnb, čo jej dáva slobodu vyskúšať si bývanie v cudzom dome s terasou či v paneláku v centre Bratislavy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TOP 200

Súvisiace články

Slováci v zdieľanej ekonomike

Slováci v zdieľanej ekonomike

Prenájom cez Airbnb, taxikárčenie v Uberi a Taxify či predaj služieb cez internet majú špecifické podnikateľské pravidlá

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Naj aplikáciu vyhral žilinský Inloop

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.