Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Most ku konzumácii (moci)

29.06.2017, 16:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Béla Bugár sa stal v tretej vláde Roberta Fica tým, čím bol v prvej Ficovej vláde Ján Slota

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Predseda Mosta-Híd sa stal udržiavateľom vládnej koalície za každú cenu. Teda aj za cenu straty vlastnej politickej tváre i podoby svojej strany.

V roku 2006, keď R. Fico podľahol obsesii, že treba súkromným poisťovniam zakázať zisk, jeho dvaja koaliční partneri – J. Slota a Vladimír Mečiar – sa postavili proti, lebo zákon o zákaze zisku bol v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Lenže vtedy im premiér pohrozil, že ak zákon neprejde, bude to znamenať koniec vládnej koalície. Poslanci HZDS ani tak za zákaz nehlasovali, ale SNS ho v parlamente podporila. Predseda strany J. Slota to zdôvodnil nezabudnuteľnou vetou: „Koalícia je dôležitejšia priorita ako vlastné presvedčenie.“ Výsledkom bolo, že zvyšné tri roky predseda Smeru-SD používal SNS ako politickú handru, čo J. Slota akceptoval, lebo na kšefty, ktoré rozbehol, mu R. Fico nesiahol.

Po viac ako desaťročí sa scenár zhandrovatenia koaličnej strany prostredníctvom jej predsedu zopakoval pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS. Most-Híd najskôr prišiel so stanoviskom, že jeden z kandidátov je pre stranu neprijateľný, a František Šebej v rozsiahlom expozé predniesol všetky argumenty v prospech tohto postoja. Keď po prvom kole voľby B. Bugár zistil, že ak sa stanovisko strany nezmení, tak si tým pohnevá koaličných partnerov, prešiel procesom „zoslotenia“. Vyhlásil, že nebude kvôli Mikovi rozbíjať vládnu koalíciu. Pre R. Fica a Andreja Danka to musela byť rajská hudba, lebo opäť – po ixtý raz od volieb – zistili, že tak ako pre J. Slotu, aj pre B. Bugára je koalícia dôležitejšia ako vlastné presvedčenie. Skutočnosť, že tým zo seba a svojej strany robí handru na palici, ktorou budú Fico s Dankom vytierať najhoršie koaličné kaluže, B. Bugárovi zjavne neprekáža. Zato zmena postoja prekážala dvom jeho poslancom (F. Šebejovi a Petrovi Kresákovi), ktorí sa druhého kola volieb nezúčastnili, aby nikto nepochyboval, že oni za kandidáta „koalície“ nehlasovali.

Konanie predsedu Bugára sa zásadne odlišuje od prístupu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Keď sa Smer pokúsil dosadiť do Súdnej rady svoju nominantku a štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú, ministerka pohrozila, že podá demisiu. A hoci pre Smer je personálne ovládnutie Súdnej rady nemenej dôležité ako zmena na poste šéfa telerozhlasu, všemocný premiér Fico ukážkovo cúvol. Poprel, že zjavný spor o M. Jankovskú vôbec nejakým sporom je, a ponúkol ministerke „všetky sily, ktoré máme k dispozícii“, aby zvýšila dôveryhodnosť súdnictva. Keď na to príde, premiérovi zjavne záleží na udržaní vládnej koalície viac ako ministerke spravodlivosti. Ešte že má v koalícii predsedu Bugára, ktorému na udržaní koalície záleží úplne najviac.

Miroslav Kollár, bývalý predseda Rady STV, to vystihol presne: Most pod vedením svojho predsedu nikam nevedie. Je iba mostom ku konzumácii moci.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.