Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na čo je dobrá šikovná domácnosť

29.06.2017, 16:00 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Smarthome sa zameriava najmä na bezpečnosť, úsporu energií, komfort, zábavu a zdravie

 • Tlačiť
 • 0

Prídete domov, senzor zaznamená váš pohyb, zapne rádio a náladové osvetlenie. Keď z domu alebo bytu odídete, na mobil vám príde upozornenie, že ste zabudli zatvoriť okno. Ak si spomeniete, že ste nevypli žehličku, môžete ju vypnúť cez mobilnú appku. Vitajte vo svete smarthome, šikovnej domácnosti, v ktorej vám prepojené elektronické zariadenia pomáhajú udržiavať poriadok, strážiť účty a chrániť domov pred nežiaducimi živlami.

Funkčne a logicky

Kamerový systém, dymový hlásič alebo pohybový senzor nie sú, samozrejme, žiadne novinky. Niektorí ľudia ich majú doma už roky. Smarthome tak možno vnímať aj ako marketingový slogan dodávateľov zariadení. Sčasti je to pravda. Nové je to, že kým v minulosti všetky prístroje fungovali viac-menej samostatne, teraz sú vzájomne prepojené do jedného funkčného a logického celku, ktorý môže aj technologický laik ovládať cez webovú alebo mobilnú aplikáciu.

Smart zariadení je tiež oveľa viac než pred desiatimi rokmi. Inteligenciu dostávajú vecičky, pri ktorých by ste to ešte nedávno nepredpokladali. Napríklad smart slnečník, ktorý sa autonómne otvára a zatvára podľa očakávanej intenzity slnečného svitu a vetra. Alebo smart zubná kefka, ktorá vás vibrovaním upozorní, že tú osmičku vľavo hore si drhnete už príliš dlho a analýzu vášho chrupu posiela do cloudu. Či robotický čistič bazéna, ktorý vás esemeskou upozorní, že treba doplniť filtre. Očakáva sa, že do konca tohto desaťročia sa počet aktívnych smarthome zariadení na celom svete zdvojnásobí. Odborníci hovoria o boome Internetu vecí (Internet of Things – IoT).

Inteligenciu dostávajú aj zariadenia, ako sú slnečník alebo zubná kefka 

Konceptu šikovnej domácnosti pomáha, že sa doň pustili noví hráči. Začali ho predávať telekomunikačné a utilitné podniky, ktoré hľadajú nové zdroje príjmov a ich silnou stránkou je, že majú na drôte stovky tisíc potenciálnych zákazníkov. Aby využili tento masový potenciál, stavajú na štandardizované balíčkové riešenia. Ak majú výber jednotlivých zariadení pod kontrolou, vedia optimalizovať ich prevádzku a znížiť poruchovosť. Nehovoriac o tom, že nákup zariadení vo veľkom počte im umožňuje tlačiť cenu nadol.

Bezpečnosť i komfort

Vnútorná logika inteligentnej domácnosti vychádza z takzvaných používateľských scenárov. Základom riešenia je centrálna riadiaca jednotka, ktorá zabezpečuje pripojenie do internetu a na ktorú sa pripájajú ďalšie zariadenia – podľa toho, čo má smarthome robiť. Dôležité tiež je, že zariadenia môžu na seba reagovať. Ak napríklad riadiaca jednotka zistí, že teplota v byte stúpla nad určitú hodnotu, vyšle signál na spustenie smart zásuvky, do ktorej je zapojená klimatizácia. Najbežnejšími scenármi sú bezpečnosť, komfort a zábava, úspora energie alebo zdravie.

Scenár bezpečnosti myslí na prevenciu pred krádežami alebo požiarom. Základňovka spustí varovný signál (alarm), keď zaregistruje otvorené dvere alebo okno. Online kamerou na diaľku sledujete, či vám pri dverách zazvonil poštár alebo podozrivo vyzerajúci jedinec – rovnako na diaľku sa im cez domový videovrátnik môžete ozvať. Na diaľku sa dá vypnúť smart zástrčka, do ktorej je zapojená žehlička a vy si neviete spomenúť, či ste ju vypli.

Úspora energie súvisí najmä s monitoringom zariadení. O permanentne bežiacej chladničke nemusí jej majiteľ tušiť, koľko elektriny spotrebuje. Smarthome systém to zaznamená a poskytne používateľovi informáciu pre rozhodnutie, či už neprišiel čas, aby si predsa len zaobstaral novú chladničku, s lepším energetickým certifikátom. Inteligentná radiátorová hlavica zasa umožní v každej izbe nastaviť inú teplotu a plán vykurovania, a tak ušetriť na nákladoch za kúrenie.

Typickým predstaviteľom scenára komfort je inteligentná žiarovka, pri ktorej si cez mobilnú appku nastavíte intenzitu a farbu svetla. Môžete si meniť charakter osvetlenia podľa toho, či pod ním chcete pracovať alebo romanticky relaxovať. Ďalším prvkom šikovnej domácnosti môžu byť rolety, ktoré sa automaticky odklopia pri určitej úrovni slnečného svitu. Je vedecky podložené, že „svetelný budíček“ je pre zdravie človeka prijateľnejší než ten zvukový.

Otázka dôvery

Jeden z dôvodov, prečo sa smarthome dostáva do popredia, je aj to, že do produktívneho veku sa dostávajú ľudia, ktorí s technológiami vyrastali. Na rozdiel od svojich rodičov ich nevnímajú ako záležitosť úzkej skupiny „čudákov“, ale sú pre nich prostriedkom, ktorý im môže spríjemniť a uľahčiť život. Technológie vedia ovládať, poznajú svet mobilných aplikácií, sami zvládnu inštaláciu smarthome zariadení v domácnosti. Hoci tá si môže okrem párovania cez WiFi vyžadovať aj manuálnu interakciu so skrutkovačom.

Pozitívny vzťah k technológiám je pre smarthome dôležitý aj z pohľadu dôvery. Nasadením cloudovej kamery odchádza videostream z domácnosti na vzdialený server poskytovateľa služby. Riadiacu jednotku či dverový senzor možno tiež teoreticky hacknúť rovnako ako počítač. Dodávatelia, samozrejme, presviedčajú, že garantujú bezpečnosť prevádzky šifrovaním komunikácie či certifikáciou systémov, ktoré bežia v pozadí.

Môže však chvíľu trvať, kým si vybudujú rovnakú dôveru ako banky pri ich systémoch internetového bankovníctva, ktoré sa pre mnohých klientov stali primárnym spôsobom správy osobných financií. Dnes sa asi málokto zamýšľa, že banky majú kvantum údajov o klientoch a ich nákupných zvyklostiach, ktoré (po anonymizácii, aby sa nedali spárovať s konkrétnym človekom) poskytujú na ďalšie využitie pre Big Data start-upy. Je zrejmé, že k zaujímavým dátam sa môžu dopracovať aj poskytovatelia smarthome riešení.

Je užitočné uvedomiť si, že smarthome môže skrývať potenciálne riziká, s ktorými ste sa doposiaľ pri používaní spotrebných produktov nestretli, ale tak je to pri každej novinke. Rovnako netreba očakávať, že technológie v šikovnej domácnosti sú všemocné. Detektor pohybu síce na displej mobilu pošle informáciu o neželanom návštevníkovi, ale je to nanič, ak polícia, ktorú zalarmujete, príde päť minút po jeho odchode. Monitoring spotreby vygeneruje pekné grafy, ale pokiaľ nezmeníte svoje návyky, na faktúre za spotrebu elektriny sa to neprejaví. Aspoň nateraz teda platí, že najinteligentnejší v celej domácnosti sú jej ľudskí obyvatelia.  

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.