Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové nariadenie Európskej komisie sprísňuje pravidlá spracovania osobných údajov a zavádza vysoké pokuty. Myslíte si, že

29.06.2017, 16:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Tomáš Osuský,

generálny riaditeľ, Hollen

(skôr áno): Na prvý pohľad to vyzerá ako ďalšia administratívna prekážka v podnikaní, ale na druhej strane s osobnými, privátnymi údajmi treba pracovať citlivo a bezpečne. Na toto poznanie však prídeme až vtedy, ak sa nás to začne osobne dotýkať, keď sa naše osobné údaje zrazu dostanú do nepovolaných rúk.

Boris Lorenc,

predseda predstavenstva, Camase

(rozhodne áno): Pravidlá na spracovanie osobných údajov od čias elektronickej komunikácie a archivácie nikdy nedosiahnu úroveň, keď sa pracovalo na písacích strojoch a osobné údaje končili v šanonoch v archívoch, kam malo prístup niekoľko ľudí tejto planéty. Dnes sa dokážu hackeri napríklad z Aljašky nabúrať do databázy s osobnými údajmi umiestenej na serveri na Novom Zélande. Preto si myslím, že trend sprísňovania povinnosti chrániť osobné údaje je nevyhnutný a správny.

Michal Hrabovec,

prezident, Anasoft

(skôr nie): Hrozba vysokých pokút dnes nezabráni cielenému zneužívaniu osobných údajov. Nedosiahneme ňou ani vyššiu bezpečnosť, pretože dokazovanie úmyslu alebo pochybenia v kybernetickom svete je čoraz väčší problém. Naopak, chýbajú informácie o reálnych incidentoch a rizikách. Digitalizácia prináša spoločnosti v prvom rade obrovské možnosti, uľahčuje a zrýchľuje život. Na to, aby efektívne uchopila ochranu súkromia, ešte nemá dostatok skúseností.

Hana Kvartová,

výkonná riaditeľka, SAS Slovakia

(skôr nie): Ochrana osobných údajov je dôležitá, nová regulácia už ale výškou pokút môže spôsobiť, že sa organizácie budú báť spracovávať zákaznícke dáta, čo môže mať významný vplyv na ich konkurencieschopnosť, ako aj kvalitu služieb. Takisto sa mi nezdá, ze sa brali do úvahy potreba a postoje mladej generácie, ktorá má k zverejňovaniu svojich dát výrazne otvorenejší postoj.

Martin Magál,

partner, Allen & Overy

(rozhodne nie): V dnešnej digitálnej dobe máme toľko súkromia, ako má zlatá rybka vo svojom akváriu. Obávam sa, že tieto vysoké vysoké pokuty nebudú mať žiadny prevenčný účinok, pretože už nezmenia fakt, že počítače vedia o nás viac ako my sami... Ako nástroj štátnomocenského vydierania sú však veľmi kreatívne.

Igor Hornák,

predseda predstavenstva, Factory 4 Solutions

(rozhodne nie): Je to alternatívny spôsob zdanenia finančného a iných sieťových sektorov, ktoré z princípu musia osobné údaje sledovať, veď im to prikazuje zákon. Na biznise zarobia konzultanti a IT firmy (čo ma môže tešiť, lebo niečo kvapne aj nám), ale v skutočnosti sa žiadna hodnota nevytvorí, len sa vykáže rast jalového HDP. Základným problémom EÚ je, že mení energiu na entropiu. Zdanlivo sa vykazuje aktivita, ale celý systém smeruje k vyšším nákladom a minimalizácii vytvorených hodnôt. Len ďalšia repka olejná či solárne dotácie.

Filip Gergely,

generálny riaditeľ, GQsystems

(rozhodne nie): Firmy sú zaťažené neskutočne prebujnelou byrokraciou, ktorú vytvárajú ľudia, ktorí nikdy firmy nemali ani neriadili. Nariadenie nie je robené so zlým zámerom, ale mám pocit, že z toho znova bude len zdrap papiera, ktorý v realite ničomu nepomôže a podnikateľom len strpčí zivot.

Peter Halász,

konateľ, Jaga Group

(rozhodne nie): To je nenormálne. A málokto si zatiaľ uvedomuje, čo všetko nás, každého prevadzkovateľa akéhokoľvek webu, čaká. Amen tma.

Martin Kostič,

riaditeľ, Emark

(neviem/nevyjadrujem sa): Vysoké pokuty vytiahli túto tému do predstavenstiev. Zásadný omyl však je pozerať sa na ochranu osobných údajov, GDPR, cyber security a vôbec bezpečnosť ako takú z pohľadu negatívnej motivácie tlačenej zákonom. Túto tému treba brať v prvom rade ako príležitosť upratať informačné toky v spoločnostiach, ochrániť meno firmy, kredibilitu, klientov. Navyše, táto iniciatíva nebude úspešná, ak zostane len v podobe iniciatívy úzkej skupiny ľudí pracujúcich okolo security. Musí sa stať celofiremnou iniciatívou s pozitívnou motiváciou zásadne posunúť veci vo firme.

Mária Džundová,

obchodná a marketingová riaditeľka, TNT Express

(skôr nie): Ani výška pokút nezabráni úniku masívnych dát, ktorých páchatelia sú nevystopovateľní. A tie drobné každodenné „prechmaty“ nepokladám za také škodlivé, aby boli hodné pokuty 20 miliónov eur.

Martin Tichý,

výkonný riaditeľ, TÜV SÜD Slovakia

(neviem/nevyjadrujem sa): Nové nariadenie má v prvom rade motivovať firmy, aby venovali pozornosť svojim softvérom, v ktorých uchovávajú osobné údaje. EÚ si však našu pozornosť získala aj vysokými sankciami, ktoré sú jasne dané. Polemizovať preto o ich adekvátnosti je zbytočné.

Pavol Múdry,

člen, IPI Slovensko

(neviem/nevyjadrujem sa): Ak by toto opatrenie malo slúžiť zvýšeniu bezpečnosti občanov, tak súhlasím. Ale neviem, čo je skutočným cieľom európskych zákonodarcov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.