Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plynári stavili na rôznorodosť

29.06.2017, 16:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

SPP ide do šikovných domácností so širokým portfóliom externého partnera

 • Tlačiť
 • 0

Plynárenská firma SPP sa do smart domácností pustila v širšom zmysle slova. Hoci propaguje tri tematické balíky, v reáli ich má desiatky, pretože predáva portfólio produktov českej firmy Elko EP, ktorá sa automatizáciou zaoberá už roky. Teoreticky si možno zariadenia českého výrobcu kúpiť aj separátne. V tematických balíčkoch SPP však vyjdú o 18 percent lacnejšie, ako je ich bežná cena, a dostávajú tiež predĺženú päťročnú záruku. Balíčky sa nazývajú SPP Smart osvetlenie, Smart termoregulácia a Smart bezpečnosť.

Lightová ukážka

Základom každej smarthome súpravy SPP je riadiaca jednotka, Chytrá RF škatuľka alebo eLAN. V prvom balíku sa k nej pridáva nástenný ovládač, biela LED žiarovka a stmievateľná zásuvka. Dohromady stoja zvláštne nezaokrúhlených 114,16 eura. Druhý balík má v cene termostatickú hlavicu na radiátor a spínací modul pre kotol a stojí 85,62 eura. Smart bezpečnosť zasa obsahuje detektor dymu, pohybu a otvorenia dverí alebo okna a vychádza na 149,58 eura.

Pre pochopenie filozofie inštalácie a ovládania sme si na testovanie vybrali rôznorodejší balík s názvom Dom pod palcom. Obsahuje riadiacu jednotku eLAN, dve farebné ledkové žiarovky, bezpečnostnú kameru a spínaciu smart zásuvku. V balení je aj router pre prípad, že by ten zákazníkov už mal obsadené ethernetové porty. Tento balík Elko EP predáva za 301 eur.

Potom však zafungovali Murphyho zákony. Testovacia vzorka spočiatku nepracovala korektne. Ale aspoň sme mohli vyskúšať, ako funguje starostlivosť o zákazníka. Cez telefón sa podarilo zistiť, že dodaný eLAN neprináležal k tomuto balíku a musel sa prekonfigurovať. Štandardne má riadiaca jednotka nastavené parametre ostatných smart zariadení z balíka. Po krátkej inštruktáži bolo všetko pripravené na pridávanie prvkov.

Treba sa pripraviť na prísnejší prístup. Elko EP robí profi smart riešenia a tieto balíky sú akousi light ukážkou ich možností. Nastavenia majú profi nádych a treba im venovať viac pozornosti ako napríklad pri Magente SmartHome.

Po nainštalovaní aplikácie iHC-Marf, ktorú navrhuje návod, systém hneď upozorní, že dostupná je nová verzia iHC-Mairf. Prvým krokom bolo spárovanie ovládacej jednotky eLAN a stiahnutie dát pre ostatné prvky v balíku. Androidová verzia aplikácie pôsobí prehľadne a s čiernym pozadím a tenkým písmom aj profesionálne. Logika menu je však spočiatku mätúca. Po pridaní prvého zariadenia to už ide ľahšie. Nasledovalo vytvorenie miestností a pridanie prvkov. V obývačke sme mali zásuvku a v spálni žiarovky. Kamera sa nastavila v osobitnom menu, pretože vyžaduje kvôli bezpečnosti prihlasovanie. Po týchto krokoch sa na úvodnej obrazovke objavili ikony pre vytvorené miestnosti aj s vlastnými ikonami.

Efektné ovládanie

Smart zásuvka dizajnovo neprekvapí. Škoda, že je pomerne veľká. LED dióda, ktorá je zároveň hardvérový vypínač, oznamuje aktivitu. Klik na ikonu na displeji a lampa sa vypne. Mohli sme si vyskúšať aj dvadsaťeurovú kľúčenku so štyrmi tlačidlami, ktoré má Elko EP v ponuke. Netreba potom spúšťať aplikáciu. Užitočná je možnosť v systéme Android pridať widget na plochu. Takže napríklad zapnúť žiarovku sa dá rovno z plochy. Žiaľ, vypnúť už nie, lebo sme narazili na bug. Už o ňom vedia a aktualizácia to má vyriešiť.

Efektná aj efektívna je ikona pre RGB žiarovku. Dlhším pridržaním sa otvorí kruhový ovládač pre zmenu intenzity a druhý pre zmenu farby. Pridané sú aj tlačidlá pre režim pravidelného striedania farieb alebo zapnutia scény. Kamera od D-Linku s podporou nočného snímania má vlastnú obrazovku v aplikácii a okrem zmeny pomeru strán nepodporuje iné nastavenia. Mimochodom, aj WiFi kamera v tomto balíku sa dá spárovať len cez ethernetový kábel, ako to je pri Magente SmartHome.

V aplikácii sme sa pohrali aj s vytváraním scén. Pridali sme zásuvku, pri ktorej sa nastaví časovač zapnutia a vypnutia a potom intenzita a farba žiaroviek. Vytvorené scény potom majú vlastnú obrazovku v hlavnej ponuke. 

SPP Smarthome

Dlhšia inštalácia

Ponuka zariadení aj mimo balíkov

Elegantná aplikácia

Škálovateľnosť

Komplexnejšie balíky môžu vyžadovať odbornú inštaláciu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.