Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo nekšeftovať s investičnou výnimkou

29.06.2017, 16:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Keď sa vlani šéf parlamentu Andrej Danko sťažoval, že inštitúcia nemá dostatočnú úctu, povolal na jej zvýšenie čestnú stráž. Tá dáva pozor na historické insígnie a má vrátiť Národnej rade SR väčšiu dôveru.

Problém však už dlho nie je v povedomí o parlamente. Neskorosocialistická budova vedľa Bratislavského hradu sa nedá prehliadnuť, no nie preto sa na ňu ukazuje s úškrnom. Hlavným dôvodom nedôvery je jej osadenstvo. Výborný príklad predviedli vládni poslanci minulý týždeň. Prišli „argumentovať” o zavedení investičnej výnimky z dlhovej brzdy. Ani sa netajili tým, že by radi pred krajskými voľbami míňali viac na infraštruktúru vo svojich krajoch. No prípravu zanedbali tak dokonale, že si pýtali investície, na ktoré ani investičnú výnimku nepotrebujú. A ako vizuálnu pomôcku doniesli podrobnú mapu, z ktorej sa však v súčasnosti dá reálne postaviť asi dvadsať kilometrov ciest.

Určite je naivné čakať, že si na pokračovanie debaty v septembri prinesú analýzy, zdôvodnenia a ekonomické argumenty. A je to škoda. Lepšia téma, na ktorej by sa dala predviesť schopnosť na pôde parlamentu racionálne debatovať, asi ani nejestvuje. Bohužiaľ si túto schopnosť smerácki poslanci nestihli za desať rokov vyskúšať. Nemali dôvod. Predchádzajúce obdobie vládli prakticky sami a za prvej Ficovej vlády, tak ako za tej súčasnej, majú koaličných partnerov, ktorí nekladú žiaden odpor.

Dlhová brzda a jej rozoberanie by nemali byť kšeft 

Čo sa, naopak, naučili perfektne, je vykšeftovať podporu na čokoľvek. Partner sa na to vždy nájde, závisí len od ceny. Pritom práve dlhová brzda a jej rozoberanie by nemali byť kšeft. Prijatie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti bolo vzácny úkaz, keď sa väčšina politických strán zhodla na potrebe zodpovedného financovania štátu. Táto potreba naďalej trvá. Výnimky, pri ktorých nevedia navrhovatelia ani vydokladovať ich pozitívne účinky, sú jednoducho zlým nápadom. Pretože očakávať, že investori, ktorí kupujú štátny dlh, si rozoberanie dlhovej brzdy nevšimnú, je naivné.

Iste, v dnešnej situácii je takmer absurdné myslieť si, že by poslanci Smeru dokázali priniesť rozumné a dokonca prijateľné argumenty v prospech investičnej výnimky. Ale mohli by sa aspoň poriadne posnažiť. Ľahšie sa dôveruje inštitúcii, v ktorej sa diskutuje rozumne a dodržiavajú sa pravidlá slušnosti, ako takej, kde sa za preferencie zobchoduje čokoľvek. Inak sa ľudia pri pohľade na parlament budú ešte dlho iba uškŕňať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.